Φαράγγι Γκούρας

Εξερευνήσεις, αρματώματα, βελτιώσεις, επαναλήψεις και σχόλια... Ότι έχει να κάνει με τα φαράγγια!
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Φαράγγι Γκούρας

Δημοσίευση από dim.kar »

Πληροφορίες για την Γκούρα κατεβάζουμε από εδώ: http://www.omilosfi.gr/periodiko_azimou ... uxos37.htm ως εξής: αφού πρώτα μπούμε στο σχετικό link, χτυπάμε το άρθρο που μας αφορά για να πάρουμε σε pdf το αρθράκι (αριθμός 12) που μας ενδιαφέρει. Τελευταία πληροφορία (την άνοιξη) από γνωστούς που είχαμε για την Γκούρα, την έφερναν να έχει τόσο πολύ νερό, που οι ασφάλειες είχαν καλυφθεί! Ποιός το έχει επαναλάβει τώρα τελευταία να μας ενημερώσει;

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Δημήτρη προφανώς θα αναφέρεσαι στις τελευταίες 1-2 ασφάλειες που πρέπει να βάλατε μετά το αρμάτωμα που είχαμε κάνει μαζί όταν το κάνατε στεγνό και δέν γίνονταν jump. Δεν χρειάζονται με νερό αλλά σε στεγνό λειτουργούν καλά.Τώρα πόσο θ' αντέξουν δεν ξέρω.
Απ' όσο ξέρω με τα πιο πολλά νερά το κατέβηκαν 26/2 κάποιοι φίλοι απο Σέλας οπότε θα έχουν άποψη.
Εγώ το κατέβηκα 2/5 τελείως στεγνό.
Οπως θα έχουν δει όσοι το κατεβαίνουν, καποιοι εξακολουθούν και μετά το αρμάτωμα να αφήνουν κομμάτια σχοινιών που μετατρέπονται σε κουρέλια, συνεχίζοντας την παλιά νοοτροπία.
Πάντως θέλει κάποιες μικροβελτιώσεις καθώς και πλακέτες στο πάνω μικρό κομμάτι, πράγμα που λέμε να κάνουμε κάποια στιγμή το φθινόπωρο γιατί το έχουμε στο πρόγραμμα του ΠΟΑ.
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

ΝΙΚΟΣ ΧΑΡΙΤΟΣ έγραψε: Οπως θα έχουν δει όσοι το κατεβαίνουν, καποιοι εξακολουθούν και μετά το αρμάτωμα να αφήνουν κομμάτια σχοινιών που μετατρέπονται σε κουρέλια, συνεχίζοντας την παλιά νοοτροπία.
Προφανώς κανείς δεν τους είπε για την ανάκληση των σκοινιών...
Πάντως θέλει κάποιες μικροβελτιώσεις καθώς και πλακέτες στο πάνω μικρό κομμάτι, πράγμα που λέμε να κάνουμε κάποια στιγμή το φθινόπωρο γιατί το έχουμε στο πρόγραμμα του ΠΟΑ.
Ρίξε ειδοποίηση (όχι σαν κι εμένα!)

Περιμένουμε εντυπώσεις από την γνωστή παρέα του ΣΕΛΑΣ...

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Δημήτρη
μπορούμε να πάμε κάπου περί τα μέσα Νοεμβρίου μπας κι έχει βρέξει και λίγο.
Θέλει λίγες ασφάλειες - τις έχω καταγράψει - και θα το κάνουμε εύκολα.
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

ΚΑΤΑΒΑΣΗ ΦΑΡΑΓΓΙΟΥ ΓΚΟΥΡΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΑ

Δημοσίευση από dim.kar »

Ο ΝΙΚΟΣ ΧΑΡΙΤΟΣ την Τρι Νοέ 22, 2005 10:26 am έγραψε:Την Κυριακή 27 ο ΠΟΑ θα πραγματοποιήσει την προγραμματισμένη κατάβαση του φαραγγιού της Γκούρας στην Πάρνηθα με αρχηγούς τους Γιώργο Βλάμη και Βασίλη Μαργαρίτη.

Η πρόγνωση του καιρού μας κάνει να πιστεύουμε οτι θα έχει νερά.

Κάποιες θέσεις υπάρχουν ακόμα.
Αν κάποιος θέλει να έρθει μπορεί να δηλώσει συμμετοχή στον ΠΟΑ κάθε μέρα (το ταχύτερο όμως) 7.00 - 9.00 το απόγευμα, τηλ. 210-8218401.
Προυποθέσεις για το συγκεκριμένο φαράγγι είναι η καλή γνώση τεχνικών κατάβασης σε μονό σχοινί, γνώση κολύμβησης και ψυχολογική προετοιμασία για πιθανό κρύο.

Εξοπλισμός . Στολή νεοπρέν ολόσωμη 5 χιλ (δυνατότητα ενοικίασης με 10 - 12 €), καλτσάκια νεοπρέν, παπούτσια που να συγκρατούν καλά τον αστράγαλο, κράνος, φακός κεφαλής, σπηλ. η αναρριχητικό μπωντριέ, δύο λανιέρες αυτασφάλισης, σπηλ. καταβατήρας ή οχτάρι, τρϊα καραμπίνερ ασφαλείας και ένα απλό.

Περισσότερες πληροφορίες στο www.poa.gr.

Υ.Γ.
Την ανακοίνωση τη βάζω σε ξεχωριστό topic για να είναι πιο κατανοητή απο τον τίτλο για όποιον ενδιαφέρεται.
Μετά μπορεί να ενσωματωθεί στο topic της Γκούρας ή να απαλειφθεί.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dim.kar την Δευ Δεκ 05, 2005 7:29 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

ΚΑΤΑΒΑΣΗ ΦΑΡΑΓΓΙΟΥ ΓΚΟΥΡΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΑ (συνέχεια)

Δημοσίευση από dim.kar »

Ο ΝΙΚΟΣ ΧΑΡΙΤΟΣ την Δευ Νοέ 28, 2005 4:28 pm έγραψε:Η μεγάλη ποσότητα των νερών στο φαράγγι της Γκoύρας (όπως διαπιστώθηκε κατά την ανίχνευση του Σαββάτου) καθιστούσε παντελώς αδύνατη την κατάβαση τουλάχιστον για σύλλογο.Αποφασίστηκε αντί Γκούρας η κατάβαση του φαραγγιού των Μύλων στα Γεράνεια η οποία πήγε εξαιρετικά.

Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να διαβάσει το αντίστοιχο topic.
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

ΚΑΤΑΒΑΣΗ ΦΑΡΑΓΓΙΟΥ ΓΚΟΥΡΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΑ.

Κυριακή 2 Απριλίου.
Όποιος θέλει να επικοινωνήσει με τον σύλλογο υπάρχουν ακόμα κάποπιες θέσεις.
Νερά θα έχει πολλά.

Περισσότερες πληροφορίες : Δύο απαντήσεις πιό πάνω στο ίδιο topic.
Άβαταρ μέλους
MALAMA KATERINA
Active Member
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2005 9:35 pm

Δημοσίευση από MALAMA KATERINA »

Νίκο, ο Σπύρος ο Κούλης που έκανε πρόσφατα το φαράγγι μας είπε ότι κάποιοι "έξυπνοι" έχουν κλέψει δύο πλακέτες. Έχε το υπ' όψη σου.
Υπάρχουν και οι ανέγκεφαλοι! Τι να πω;;; :twisted:
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Κατερίνα thanks για την πληροφορία.
Ούτως ή άλλως πάντα έχουμε μαζί κάποια υλικά για το φόβο των Ιουδαίων.

Πιστεύω οτι ειδικά για τη Γκούρα η αφαίρεση πλακετών πρέπει να είναι έργο ατόμων που την προτιμούν με τα κάποια προιστορικά επικίνδυνα καρφιά και τα κουρελιασμένα υπολείματα σχοινιών, θεωρώντας οτι η τοποθέτηση πλακετών 'μολύνει' το φαράγγι.

Εγώ πιστεύω οτι στα φαράγγια η κανονική ασφάλιση με τα κατάλληλα υλικά (χωρίς υπερβολές) είναι απαραίτητη για την ασφαλή κατάβαση, επειδή στα φαράγγια οι κίνδυνοι για ατύχημα είναι ιδιαίτερα αυξημένοι.

Αντίθετα, στην αναρρίχηση είμαι κι εγώ κατά του άσκοπου 'γαζώματος' των διαδρομών.
Άβαταρ μέλους
haris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 496
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 19, 2005 6:27 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από haris »

Νίκος Χαρίτος έγραψε:ΚΑΤΑΒΑΣΗ ΦΑΡΑΓΓΙΟΥ ΓΚΟΥΡΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΑ.

Κυριακή 2 Απριλίου.
Χθες πραγματοποιήθηκε η κατάβαση του φαραγγιού από τον ΠΟΑ. Συμμετείχαν 30 άτομα, γεγονός που έκανε την κατάβαση πολύωρη μεν αλλά διασκεδαστική δε :) Η εκδρομή περιείχε τα πάντα... καταβάσεις με σκοινί, jump, κολύμπι, ατυχηματάκι, πεζοπορία προς το φαράγγι και προς τα αυτοκίνητα και κυρίως καλή παρέα. Μεταξύ των άλλων συμμετείχαν σπηλαιολόγοι από συλλόγους της ΣΟΕ αλλά και εκτός. Αναμένουμε τις φωτογραφίες και την παρουσίαση από τον ΠΟΑ!
Για μένα ήταν η πρώτη κατάβαση φαραγγιού με χρήση σκοινιού ...τώρα είμαι μια προβληματισμένη σπηλαιολόγος... τι μου αρέσει περισσότερο; τα φαράγγια ή οι σπηλιές; !!!
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Η προγραμματισμένη κατάβαση της Γκούρας έγινε.

Συμμετοχή 29 συνολικά ατόμων - εκ των οποίων 7 υποστήριξη/απόφοιτοι σχολών ΕΣΕΦ.
Συμμετοχή και από σπηλαιολόγους - Ποσειδώνα, ΕΣΕ, ΣΠΕΛΕΟ.
Κατάβαση σε 8 ώρες - τα αγροτικά που είχαμε κανονίσει να έρθουν μας 'κρέμασαν' κι έτσι μπήκαμε αργά και βγήκαμε αργά (σχεδόν νύχτα).
Τα νερά οχι πολλά αλλά καθόλου άσχημα.
Τελικά είχε κλαπεί μόνο μια πλακέτα, αλλά βελτιώσαμε αρκετά σημεία προσθέτοντας νέες.
Εξακολουθεί να χρειάζεται βελτιώσεις.
Και η κλασσική παρατήρηση : Όσοι τοποθετούν σχοινιά πρέπει πάντα έχουν μαζί τους κλειδι. Και σ΄αυτή την κατάβαση μερικά παξιμάδια ήταν τελείως χαλαρά.

Τέλος να ευχαριστήσουμε όλους όσους συμμετείχαν για τη συνεργασιμότητα και την υπομονή τους.
Άβαταρ μέλους
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ
Active Member
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:01 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ »

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους συμμετείχαν στην κατάβαση του φαραγγιού, για την υπομονή και την πολύ καλή διάθεση που είχαν, και το πνεύμα συνεργασίας που επέδειξαν.

Ιδιαίτερα ΜΠΡΑΒΟ και ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στην ομάδα που υποστήριξε την κατάβαση, τοποθετώντας σχοινιά στα ρελέ, οργανώνοντας τις καταβάσεις, δένοντας και ελέγχοντας τα υπόλοιπα μέλη της ομάδας, ή βοηθώντας τα όπου ήταν απαραίτητο.

Την ομάδα αυτή αποτελούν οι ακόλουθοι:

Νίκος Χαρίτος
Μάριος Βαϊνβρουμ
Δημήτρης Μπότης
Κώστας Καλαμαράς
Φραντζέσκα Βεντούρη
Μιχάλης Κόταρης
Παναγιώτης Ηλιόπουλος
Δήμος Κουτούδης

Ακόμα ευχαριστώ τον Γιώργο Βλάμη, που αν και άρρωστος συνέβαλε στην πραγματοποίηση της εκδρομής εξασφαλίζοντας την μετάβαση στο χώρο της εισόδου του φαραγγιού, βοηθώντας μας να κερδίσουμε σημαντικό χρόνο.

Τέλος ευχαριστώ τα καταστήματα Polo Center και την εταιρεία POLO ABEE, για την εξασφάλιση και χορηγία εξειδικευμένου υλικού για Canyoning. Υλικά που διαθέσαν για την εν λόγω κατάβαση είναι τα ακόλουθα:

Τσάντα φαρμακείου της εταιρείας POLO

Υλικά ασφάλισης (πλακέτες & βύσματα)

Ημι-στατικά σχοινιά Canyoning της εταιρείας TENDON

Ραντεβού σε επόμενα φαράγγια,

έως τότε ευχάριστες και ασφαλείς καταβάσεις


Βασίλης Μαργαρίτης
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Kαλημέρα σε όλες και όλους!

Επαναλάβαμε κι εμείς προχτές τη Γκούρα. Νερά δεν είχε αλλά το σκοπό μας τον πετύχαμε και με το παραπάνω...

Ωστόσο βγήκα από το φαράγγι έξαλλος. Ο λόγος;

Βασίλη αυτή τη φορά δεν έλειπε μία πλακέττα αλλά πέντε (5)!

Για του λόγου το αληθές, ιδού και τα πειστήρια:

Εικόνα

και

Εικόνα

Τι να πω τώρα;

Απλά πως όποιος είναι τόσο "φτωχός" και δεν έχει να διαθέσει 3,5 ευρώ για την κάθε πλακέττα μαζί με το κλειδί της, ας με (μας) πάρει τηλέφωνο να του τις δώσουμε τσάμπα...

Αλλά ας μην τις βγάζει μέσα από το φαράγγι...

Διότι παίζει με ζωές...

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Δημοσίευση από andreas »

dim.kar έγραψε:όποιος είναι τόσο "φτωχός" και δεν έχει να διαθέσει 3,5 ευρώ για την κάθε πλακέττα μαζί με το κλειδί της, ας με (μας) πάρει τηλέφωνο να του τις δώσουμε τσάμπα...
Καλημέρα και από μένα.

Παιδιά, το είχα ξαναπεί, το έιπα όμως με το δικό μου "είδος" χιούμορ, που δύσκολα το καταλαβαίνει κάποιος, όταν το διαβάζει ή όταν δε με ξέρει προσωπικά.

Είχα μιλήσει για το οτι τις βγάζουν, επειδή ενοχλούν την "επικοινωνία" με τους ... εξωγήινους
(και κακώς το διαγράψατε, γιατί κρύβει μια μεγάλη αλήθεια αυτό μέσα του.)
Πάμε από την αρχή.
Στην ύπαιρθρο, στα βουνά, στα φαράγγια και στις σπηλιές, δεν κυκλοφορεί μόνο ο ΦΟΣ, η ΕΣΕΦ, ο ΣΕΛΑΣ, ο ΣΠΕΛΕΟ και οι δεκάδες ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΙ Σύλλογοι. Υπάρχουν και "ιδιώτες", διάφορες "ομάδες", διάφοροι τελος-πάντων, που για χίλιους δύο λόγους πάνε ΚΑΙ στο φαράγγι της Γκούρας, και ΒΓΑΖΟΥΝ όσες πλακέτες μπορούν να φτάσουν...
Επειδή τους ΕΝΟΧΛΟΥΝ.

Ο καθένας απ αυτούς, μές το σαλταρισμένο μυαλό του, παίρνει αυτή την "εντολή" να τις βγάλει από δεν ξέρω και εγώ που.

Θέλετε να σας πώ παραδείγματα σαλταρισμενων: Ανεβαίνει ένας με μηχανή εντούρο στην Πάρνηθα, τρέχει στους χωματόδρομους, εμαφανίζεται μπροστά του ένα ελάφι (που προφανώς έχει χεστεί από το φόβο), και ο άνθρωπος λέeι λοιπόν τα εξής:
"Εγώ" είμαι ο ... μυημένος (επειδή "είδα" το ελάφι), "εγώ" είδα το Φώς στην Ιερή Πάρνηθα (έλαφος=έλα+φώς),"εγώ" ξέρω, "εγω" βλέπω, και όλοι οι άλλοι είναι "αμύητοι που δεν έχουν καμια δουλειά εδώ" (κάνω επίκληση να καταστραφούν όσοι είναι εδώ), κάτι ατάκες του τύπου "οι κρετίνοι που έβγαζαν φωτογραφίες", "οι ηλίθιοι που ήρθαν εδώ με τα παιδάκια τους"... και δεκάδες άλλα τέτοια. Μιλάμε για την Πάρνηθα...
Πηγή: Esoteryka
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Δυστυχώς η Γκούρα θα είναι πάντα εύκολος στόχος...
Κρίμα...
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Μια είναι η λύση: γκολό με χημικά. Να δω πως θα τα βγάλουν. :twisted:
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Δημοσίευση από andreas »

Παναγιώτης έγραψε:Μια είναι η λύση: γκολό με χημικά. Να δω πως θα τα βγάλουν. :twisted:
Σας είχα πεί, στην προηγούμενη "παρατήρησή" μου, αυτή που μεταφέρθηκε, ότι αυτό το πρόβλημα είχε ξαναεντοπιστεί στο Σπήλαιο της Πεντέλης (αυτό που λανθασμένα έχει επικρατήσει να λέγεται "του Νταβέλη")

Πρίν αρκετά χρόνια, "εξαφανίζονταν" με το ίδιο "σκεπτικό" οι πλακέτες στην ορθοπλαγιά έξω από τη σπηλιά. Σκέφτηκαν λοιπόν οι αναρριχητές, να βάλουν "χημικά" και να λύσουν το πρόβλημα. Έλα όμως, που οι σαλταρισμένοι ανέβασαν ΓΕΡΑΝΟ !!!, ανέβηκαν στην ορθοπλαγιά, και ΕΚΟΨΑΝ τα βίσματα με τροχό... Ο λόγος. Ενοχλούσαν (λέει) τις επικοινωνίες με τους εξωγήινους
Πηγή: Γ. Μπαλάνος, Το μυστήριο της Πεντέλης

Εγώ σας τα λέω, για να είσαστε προετοιμασμένοι. Εγώ προσωπικά δεν το βρίσκω καθόλου αστείο. Υπάρχουν διάφοροι σαλταρισμένοι και έχω να σας λέω δεκάδες ΤΡΑΓΙΚΑ παραδείγματα.
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

OK! Τα πράγματα είναι σοβαρά από ότι φαίνετε…

Από πλευρά ασφάλειας καλό θα είναι να δημοσιευθεί η λίστα με τα υλικά που χρειάζεται η Γκούρα, να φτιαχτεί ένας χάρτης με τις καταβάσεις και μερικές σημειώσεις για τα φυσικά δεσίματα που υπάρχουν σε κάθε κατάβαση και ποιες καταβάσεις ΔΕΝ δεν παίρνουν φυσικά δεσίματα. Τέλος ο χρόνος κατάβασης πρέπει να αναθεωρηθεί.

Σκοπός των παραπάνω θα είναι να προετοιμάσουμε τις ομάδες που θα κατέβουν μελλοντικά έτσι ώστε να είναι προετοιμασμένες και έτσι να αποφύγουμε το ατύχημα.

Τέλος ας προσπαθήσουμε να μάθουμε ποίοι το έκαναν αυτό και να τους εξηγήσουμε το ότι θέτουν σε κίνδυνο ανθρώπινες ζωές…

Βέβαια, ας δοκιμάσουμε και την λύση των χημικών (που προτείνει ο Παναγιώτης) μιας και άλλο Σπήλαιο Πεντέλης (Νταβέλη) κι άλλο Γκούρα (από όσο θυμάμαι, εκεί δεν πάει γερανάκι :D )

Προσοχή!!!
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Δημοσίευση από andreas »

Εγώ συνιστώ πολύ προσοχή και πολλά εφεδρικά υλικά σε σημεία κοντά στην Αττική και με "βεβαρημένο" παρελθόν.
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

caspex έγραψε:OK! Τα πράγματα είναι σοβαρά από ότι φαίνετε….....Βέβαια, ας δοκιμάσουμε και την λύση των χημικών (που προτείνει ο Παναγιώτης) μιας και άλλο Σπήλαιο Πεντέλης (Νταβέλη) κι άλλο Γκούρα (από όσο θυμάμαι, εκεί δεν πάει γερανάκι :D )Προσοχή!!!
Έχε χάρη που δεν περνάει καμιά γέφυρα από πάνω αλλιώς, πολύ πιθανό να πετάγανε μέσα κανένα χαλασμένο. :twisted: (βέβαια αυτό κολλάει στην προστασία φαραγγιών αλλά δεν κρατήθηκα). Πάντως, για να σοβαρευτούμε, όντως θα δυσκολευτούν να κατεβάσουν τροχό και τη σχετική γεννήτρια εκεί μέσα. Αν είναι διατεθειμένοι να δουλέψουν σιδεροπρίονο, χαλάλι τους. Το κακό είναι ότι στο τέλος θα κάνουμε το φαράγγι ελβετικό τυρί.
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
angelobike
Active Member
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 08, 2006 10:51 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από angelobike »

Έχει πάει κανείς τώρα τελευταία στη Γκούρα?
Τρέχει καθόλου νερό?
Άβαταρ μέλους
angelobike
Active Member
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 08, 2006 10:51 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από angelobike »

...τελευταία ενημέρωση για τη Γκούρα.
Στην χθεσινή επανάληψη είχε αρκετό νερό σε όλο το φαράγγι, μέχρι ακριβώς τη Μονή Κλειστών. Από εκεί και μετά το νερό χάνεται.
Αντικαταστήσαμε μία πλακέτα που έλειπε (λείπει ακόμα μία που πρέπει να αλλαχτεί, γιατι αν δεν έχει νερό για jump το ραπέλ γίνεται από δύο επίφοβα δεντράκια). Επίσης μία άκόμα πλακέτα είναι κατεστραμένη, μαζί με το γκολό, και το ραπέλ το κάναμε από δύο καρφια καινούργια, συνδεδεμένα με λανιέρα που φαινόταν καινουργια.

Μια ερώτηση: Λίγο μετά τη σπηλιά του Πανός φτάνουμε σε πτώση 4μ, όπου δεν είχε πλακέτα, μόνο κάτι σκοινιά σε δέντρο δεξια και λίγο πιο κάτω σε ψηλό σηεμίο που θέλει λίγο σκαρφάλωμα λανιέρα με ναυτικό κλειδί, περασμένη σε ρίζα ενός δέντρου. Είχε κάποια πλακέτα που δεν είδα? Αν όχι εκεί θέλει κάτι.

Τέλος να αναφέρω ότι στο τελικό στενό κομμάτι, υπάρχει μία διαφυγή. Στο περιοδικό Αζιμούθιο γράφει ο Δημήτρης ότι έβαλε κρεμαστό ρελέ, που τραβερσάρεις από πεύκο για να αποθαρρύνει τους μη γνωρίζοντες (σιγά μην φοβηθούν...), γιατί από εκεί και κάτω δεν υπάρχει διαφυγή. Παρόλα αυτά υπάρχει μία διαφυγή, ομολογουμένως όχι και πολύ εύκολη, αλλά όμως γίνεται. Συγκεκριμένα εκεί που είναι το 7μ ραπέλ, που βρίσκεται και ένα πλατάνι στη μέση της κοίτης, στα ανατολικά της όχθης φαίνεται να φεύγει ενα σαθρό λούκι. στην αρχή θέλει λίγο χέρια αλλά μετά η κλίση γίνεται πιό ομαλή και τελικά βγαίνεις στο μονοπάτι που πάει στο Ταμίλθι.
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Καλησπέρα!
angelobike έγραψε:Μια ερώτηση: Λίγο μετά τη σπηλιά του Πανός φτάνουμε σε πτώση 4μ, όπου δεν είχε πλακέτα, μόνο κάτι σκοινιά σε δέντρο δεξια και λίγο πιο κάτω σε ψηλό σηεμίο που θέλει λίγο σκαρφάλωμα λανιέρα με ναυτικό κλειδί, περασμένη σε ρίζα ενός δέντρου. Είχε κάποια πλακέτα που δεν είδα? Αν όχι εκεί θέλει κάτι.
Δεν έχει. Αλλά παρακάμπτεται οπότε δεν είναι κι απαραιτηο... Αλλά δεν πειράζει κι όλας...
Τέλος να αναφέρω ότι στο τελικό στενό κομμάτι, υπάρχει μία διαφυγή. Στο περιοδικό Αζιμούθιο γράφει ο Δημήτρης ότι έβαλε κρεμαστό ρελέ, που τραβερσάρεις από πεύκο για να αποθαρρύνει τους μη γνωρίζοντες (σιγά μην φοβηθούν...), γιατί από εκεί και κάτω δεν υπάρχει διαφυγή. Παρόλα αυτά υπάρχει μία διαφυγή, ομολογουμένως όχι και πολύ εύκολη, αλλά όμως γίνεται. Συγκεκριμένα εκεί που είναι το 7μ ραπέλ, που βρίσκεται και ένα πλατάνι στη μέση της κοίτης, στα ανατολικά της όχθης φαίνεται να φεύγει ενα σαθρό λούκι. στην αρχή θέλει λίγο χέρια αλλά μετά η κλίση γίνεται πιό ομαλή και τελικά βγαίνεις στο μονοπάτι που πάει στο Ταμίλθι.
Κρύβε λόγια... :wink:

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Το Σάββατο 3 Μαρτίου κατεβήκαμε τη Γκούρα ο Άγγελος Βλαχόπουλος κι εγώ.
Πέρα από τη διάθεση γιά canyoning, υπήρχε και μια περσινή 'εκκρεμότητα' με την ασφάλιση του φαραγγιού.


Μέχρι τώρα είχαμε κάνει μιά αρχική ασφάλιση με τον ΦΟΣ το 2004 (20/3) και μια βελτίωση με τον ΠΟΑ το 2006 (2/4). Ενδιάμεσα είχε ξανακάνει μια βελτίωση ο ΦΟΣ.

Τώρα μπήκαν με έξοδα του ΠΟΑ 8 νέες ασφάλειες με σκοπό:

1. Την ασφάλιση του πάνω κομματιού από πριν το Πανός μέχρι τη συμβολή του παραφάραγγου, κομμάτι που αποτελεί την πιο κλασική αρχή του φαραγγιού και όπου οι λίγες και μικρές καταβάσεις γίνονταν από κάτι αρχαία καρφιά.
2. Τη δυνατότητα δημιουργίας τραβέρσας πρόσβασης σε κάποια επιπλέον ρελέ που (σωστά) είναι αρκετά έξω, μόνο για περίπτωση κατάβασης μεγάλων ομάδων και με πολλά νερά.
3. Τοποθέτηση πλακέτας σε σημεία που το ρελέ εξακολουθούσε να είναι κάποιο πολύ λεπτό δεντράκι.

Τώρα το φαράγγι για να μην κάνουμε υπερβολές είναι εντελώς κομπλέ από ασφάλιση για όποιον θελήσει να το κατέβει, ακόμα και με μεγάλη ομάδα και πολλά νερά και απ' όπου κι αν το ξεκινήσει.

Στις περισσότερες απο τις νέες πλακέτες βάλαμε εποξειδική κόλλα metal της locktite με την ελπίδα να μη τις πάρουν.

Κάναμε και μια αναλυτικώτερη χαρτογράφηση την οποία όταν ευκαιρήσω θα ανεβάσω.

Φυσικά μαζέψαμε και πάλι μερικά (οχι όλα) κουρελιασμένα σταθερά σχοινιά και κάτι σκουπίδια.


Παρατηρήσεις.
1. Διαπιστώσαμε να λείπει μόνο μια πλακέτα την οποία αντικαταστήσαμε.
2. Κάπου βάλαμε μόνο βύσμα για δημιουργία τραβέρσας χωρίς να βάλουμε πλακέτα για να μη την 'φάνε'.
Γι' αυτό αλλά και για τον φόβο των Ιουδαίων καλό είναι όποιος μπεί να έχει μαζί του 3 - 4 πλακέτες και παξιμάδια.
3. Καλό είναι επίσης όποιος μπεί να έχει μαζί του 1 - 2 ιμάντες για άφημα και κανένα ναυτικό κλειδί.

Όποιος θέλει να πάει Γκούρα ακόμα προλαβαίνει αλλά οχι για πολύ αν συνεχίσει έτσι ο καιρός.
Τα νερά ήταν ήδη λίγα αν και πεντακάθαρα.
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Μπράβο Νικο κα Άγγελε! Σας ευχαριστούμε ΟΛΟΙ!

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Απάντηση