Ατύχημα στο Λούσιο Ποταμό

Προγραμματισμός και σχολιασμός των ασκήσεων, ενημερώσεις, νέα και δράσεις της ομάδας Σπηλαιοδιάσωσης.
Άβαταρ μέλους
elena
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1068
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2005 12:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Ατύχημα στο Λούσιο Ποταμό

Δημοσίευση από elena »

Η Σπηλαιολογική Ομοσπονδία Ελλάδας (Σ.Ο.Ε.) μέσω της Ομάδας Σπηλαιοδιάσωσης και της Ομάδας Διάσωσης Φαραγγιών συμμετέχει στις έρευνες ανεύρεσης των αγνοούμενων στο ατύχημα που συνέβη το απόγευμα του Σαββάτου 26/5/2007, στη χαράδρα του Λούσιου ποταμού, στην Αρκαδία.

Η συνδρομή της Σ.Ο.Ε. κρίθηκε απαραίτητη λόγω του ειδικού εξοπλισμού, των ειδικών τεχνικών και των ειδικών γνώσεων που κατέχει η Ομάδα στη διάσχιση και κατάβαση φαραγγιών.

Για το Δ.Σ. της Σ.Ο.Ε.
Έλενα Λάλου
Ειδ. Γραμματέας
Άβαταρ μέλους
elena
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1068
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2005 12:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από elena »

Διακόπηκαν οι έρευνες για την ανεύρεση των δύο ακόμα αγνοούμενων στον ποταμό Λούσιο, λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών. Διαβάστε περισσότερα εδώ.

Η Ομάδα Σπηλαιοδιάσωσης και η Ομάδα Διάσωσης Φαραγγιών επιστρέφουν από τον τόπο της διάσωσης.

Αναμένουμε Δελτίο Τύπου από την Ομάδα με περισσότερες λεπτομέρειες για τα γεγονότα που διαδραματίστηκαν.
:coffee: Έλενα Λάλου :speleo:
.....
Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί είν' ο προορισμός σου.
Αλλά μη βιάζεις το ταξίδι διόλου....
kofinas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2005 1:06 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kofinas »

Το μεσημέρι με επισκέφτηκε στα γραφεία της Αθήνας η κα Δέσποινα Γεωργιάδου από το ALTER CHANNEL (με πλούσια ορειβατική εμπειρία) για κάποιες ερωτήσεις όσο αφορά τα φαράγγια. Αυτή τη στιγμή βρίσκονται στον Άγγελο Βλαχόπουλο. Παρέδωσα μικρό αρχείο καταβάσεων φαραγγιών. Από τις 7μμ μάλλον ο τηλεοπτικός σταθμός θα έχει θέμα στις ειδήσεις. Περιμένουμε εδώ ζωντανά τα νέα από τους συμμετέχοντες και αρχεία των ειδήσεων από όσους τα γράψουν.
Γιάννης Κοφινάς
http://www.gianniskofinas.com
nikoslekas
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιουν 02, 2006 10:52 pm

Δημοσίευση από nikoslekas »

Γιάννη παρακολούθησα την συνέντευξη σου στο ΑLΤΕR και κατι μικρά πλάνα πιστεύω δικά σου να είναι. Νομίζω οτι τα πολλά παράθυρα στα κανάλια εχουν μπερδέψει τον κόσμο στο που βρίσκεται η αλήθεια. Το σωστότερο θα ήταν όταν ο καιρός είχε φορτώσει με σύννεφα κάπου θα ξεσπούσε η καταιγίδα που αν και μακριά δημιούργησε τα γνωστά αποτελέσματα. Χρειάζεται νομίζω περισσότερη αυτοεκτίμηση σε τέτοιες περιπτώσεις ως αναφορά (φαράγγι, οδηγούς, μέτρα ασφαλείας κ.λ.π.). Ας ελπίσουμε να μην συμβή πάλι.
Οι συμμετέχοντες στην διάσωση μπορούν να μας αναφέρουν πληροφορίες σχετικές με την διάσωση.
Άβαταρ μέλους
agelos
Active Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2006 2:40 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από agelos »

ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 4.30 ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ ΤΟΥ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΟΥ ΤΟΥ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥ . ΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΦΩΣ ΕΤΟΙΜΑΣΤΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑΜΕ 8 ΑΤΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΦΥΡΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ . ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟ ΒΡΗΚΑΜΕ ΣΦΗΝΩΜΕΝΟ, ΕΚΤΟΣ ΝΕΡΟΥ ΠΙΑ , 50 ΜΕΤΡΑ ΠΙΟ ΚΑΤΩ . ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑ 50 ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΤΡΑ ΒΡΗΚΑΜΕ ΣΦΗΝΩΜΕΝΟ ΣΕ ΒΑΘΟΣ 1,5 ΜΕΤΡΟΥ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΩΜΑ . ΝΕΑΡΟΙ ΑΝΔΡΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ . ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΜΑΣ ΕΜΕΙΝΕ ΕΚΕΙ ΚΑΙ 7 ΑΤΟΜΑ ΣΥΝΕΧΙΣΑΜΕ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΩΣ ΑΣΦΑΛΙΖΟΝΤΑΣ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ . ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΗΤΑΝ ΙΣΧΥΡΟ ,ΤΟ ΝΕΡΟ ΛΑΣΠΩΜΕΝΟ ΚΑΙ ΥΠΗΡΧΑΝ ΒΑΘΕΙΑ ΣΗΜΕΙΑ . ΛΙΓΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΒΡΗΚΑΜΕ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΛΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΒΑΘΟΣ . ΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΑΝ ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ ΤΗΣ ΕΜΑΚ .
Άβαταρ μέλους
angelobike
Active Member
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 08, 2006 10:51 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από angelobike »

Φίλε Άγγελε, ήθελα να σε ρωτησω αν εδωσες στους δημοσιογραφους βιντεακι μεσα από το φαράγγι;
Επειδή η προσωπική μου, πάντα, αποψη είναι ότι η δουλέια μας σαν διασώστες είναι να κάνουμε αυτό που πρεπει και οχι να δινουμε τροφή στους δημοσιογραφους και κάπου ακουστηκε και το ονομα μου (έιμαστε και πολλοί εμεις οι Αγγελοι) ότι εδωσα υλικό, ήθελα να ξερω τι γινεται.
Άβαταρ μέλους
Antzoulis
Active Member
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Κυρ Απρ 02, 2006 9:39 am
Τοποθεσία: 37*57'08''N 23*42'33''E
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Antzoulis »

agelos έγραψε:ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 4.30 ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ ΤΟΥ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΟΥ ΤΟΥ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥ . ΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΦΩΣ ΕΤΟΙΜΑΣΤΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑΜΕ 8 ΑΤΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΦΥΡΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ . ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟ ΒΡΗΚΑΜΕ ΣΦΗΝΩΜΕΝΟ, ΕΚΤΟΣ ΝΕΡΟΥ ΠΙΑ , 50 ΜΕΤΡΑ ΠΙΟ ΚΑΤΩ . ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑ 50 ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΤΡΑ ΒΡΗΚΑΜΕ ΣΦΗΝΩΜΕΝΟ ΣΕ ΒΑΘΟΣ 1,5 ΜΕΤΡΟΥ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΩΜΑ . ΝΕΑΡΟΙ ΑΝΔΡΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ . ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΜΑΣ ΕΜΕΙΝΕ ΕΚΕΙ ΚΑΙ 7 ΑΤΟΜΑ ΣΥΝΕΧΙΣΑΜΕ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΩΣ ΑΣΦΑΛΙΖΟΝΤΑΣ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ . ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΗΤΑΝ ΙΣΧΥΡΟ ,ΤΟ ΝΕΡΟ ΛΑΣΠΩΜΕΝΟ ΚΑΙ ΥΠΗΡΧΑΝ ΒΑΘΕΙΑ ΣΗΜΕΙΑ . ΛΙΓΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΒΡΗΚΑΜΕ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΛΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΒΑΘΟΣ . ΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΑΝ ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ ΤΗΣ ΕΜΑΚ .
Επειδη φιλε Αγγελε δεν κοιτουσες πισω λογω τις πολυ σημαντικης δουλειας που ειχες οπως γνωριζουμε και μας αναφερεις, θα ηθελα να σου επισημανω οτι δεν αναλαμβαναν μονο οι ανδρες τις ΕΜΑΚ αλλα οταν βρηκατε τα πρωτα 2 θυματα και μας τα ανεφερε ο Αγγελος (ο απο πανω) εμεις σαν ΕΟΔ και ειδικοτερα τις Αττικης ξεκινησαμε επειχειρηση ανασυρσης. Να θυμισω οτι ξαναστισαμε σχοινια και πολυσπαστα αμεσως μολις η ΕΜΑΚ τα ειχε αφαιρεσει μετα την ανασυρση της κοπελας. για να βγαλουμε το παιδι πισω απο τον αριστερο βραχο. Και για να μην παρεξηγηθω...ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΕΜΑΚ. αλλα θεωρω οτι γενικα ηταν μια πολυ καλη συνεργασια μεταξυ ΕΟΔ -ΣΟΕ-ΟΜΑΔΑΣ ΦΑΡΑΓΓΟΔΙΑΣΩΣΗΣ και ΕΜΑΚ.

Φιλικα
Αντζουλής Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
agelos
Active Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2006 2:40 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από agelos »

ΑΓΓΕΛΕ ΜΟΥ ΠΗΡΑΝ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΑLTER ΕΝΑ CD ΜΕ ΟΤΙ ΤΡΑΒΗΞΑ .ΤΟΥΣ ΤΟ ΠΡΟΣΕΦΕΡΑ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ .ΔΕΝ ΘΕΩΡΗΣΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΕ ΜΕ ΣΕΝΑ ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΟΣ .
ΦΙΛΕ ΔΗΜΗΤΡΗ ΑΤΖΟΥΛΗ .ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΗΨΗ .ΣΥΝΕΤΑΞΑ ΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΑΥΤΟ ΥΠΟ ΠΙΕΣΗ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΠΑΡΑΓΟΝΤΩΝ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΗΤΑΝ ΕΠΑΝΩ ΓΙΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ .ΟΤΑΝ ΚΟΙΤΑΞΑ ΕΠΑΝΩ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΙΔΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΕΜΑΚ.ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΘΥΜΑ ΕΜΕΙΝΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΜΑΣ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΕΙΔΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ ΘΥΜΑ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΑΣ .ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΤΕΛΙΚΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑΒΛΕΨΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ .ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΤΕΙΛΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΕΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΤΙΣ ΠΑΡΑΛΕΙΨΕΙΣ ΜΟΥ
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Kαλησπέρα σε όλες και όλους!
angelobike έγραψε:Φίλε Άγγελε, ήθελα να σε ρωτησω αν εδωσες στους δημοσιογραφους βιντεακι μεσα από το φαράγγι;
Επειδή η προσωπική μου, πάντα, αποψη είναι ότι η δουλέια μας σαν διασώστες είναι να κάνουμε αυτό που πρεπει και οχι να δινουμε τροφή στους δημοσιογραφους και κάπου ακουστηκε και το ονομα μου (έιμαστε και πολλοί εμεις οι Αγγελοι) ότι εδωσα υλικό, ήθελα να ξερω τι γινεται.
Aγαπητέ Άγγελε (Ασαριωτάκη - για να μην μπερδευόμαστε...) μπορώ να διαβεβαιώσω δημοσίως τους πάντες ότι το υλικό δεν το έδωσες εσύ στους δημοσιογράφους. Αυτό νομίζω πως είναι αρκετό.

Το αν θα πρέπει να δίνεται ή όχι υλικό στα ΜΜΕ παίρνει αρκετή συζήτηση... την οποία καλύτερα να κάνουμε αργότερα και από κοντά...
Antzoulis έγραψε:
agelos έγραψε:ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 4.30 ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ ΤΟΥ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΟΥ ΤΟΥ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥ . ΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΦΩΣ ΕΤΟΙΜΑΣΤΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑΜΕ 8 ΑΤΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΦΥΡΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ . ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟ ΒΡΗΚΑΜΕ ΣΦΗΝΩΜΕΝΟ, ΕΚΤΟΣ ΝΕΡΟΥ ΠΙΑ , 50 ΜΕΤΡΑ ΠΙΟ ΚΑΤΩ . ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑ 50 ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΤΡΑ ΒΡΗΚΑΜΕ ΣΦΗΝΩΜΕΝΟ ΣΕ ΒΑΘΟΣ 1,5 ΜΕΤΡΟΥ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΩΜΑ . ΝΕΑΡΟΙ ΑΝΔΡΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ . ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΜΑΣ ΕΜΕΙΝΕ ΕΚΕΙ ΚΑΙ 7 ΑΤΟΜΑ ΣΥΝΕΧΙΣΑΜΕ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΩΣ ΑΣΦΑΛΙΖΟΝΤΑΣ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ . ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΗΤΑΝ ΙΣΧΥΡΟ ,ΤΟ ΝΕΡΟ ΛΑΣΠΩΜΕΝΟ ΚΑΙ ΥΠΗΡΧΑΝ ΒΑΘΕΙΑ ΣΗΜΕΙΑ . ΛΙΓΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΒΡΗΚΑΜΕ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΛΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΒΑΘΟΣ . ΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΑΝ ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ ΤΗΣ ΕΜΑΚ .
Επειδη φιλε Αγγελε δεν κοιτουσες πισω λογω τις πολυ σημαντικης δουλειας που ειχες οπως γνωριζουμε και μας αναφερεις, θα ηθελα να σου επισημανω οτι δεν αναλαμβαναν μονο οι ανδρες τις ΕΜΑΚ αλλα οταν βρηκατε τα πρωτα 2 θυματα και μας τα ανεφερε ο Αγγελος (ο απο πανω) εμεις σαν ΕΟΔ και ειδικοτερα τις Αττικης ξεκινησαμε επειχειρηση ανασυρσης. Να θυμισω οτι ξαναστισαμε σχοινια και πολυσπαστα αμεσως μολις η ΕΜΑΚ τα ειχε αφαιρεσει μετα την ανασυρση της κοπελας. για να βγαλουμε το παιδι πισω απο τον αριστερο βραχο. Και για να μην παρεξηγηθω...ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΕΜΑΚ. αλλα θεωρω οτι γενικα ηταν μια πολυ καλη συνεργασια μεταξυ ΕΟΔ -ΣΟΕ-ΟΜΑΔΑΣ ΦΑΡΑΓΓΟΔΙΑΣΩΣΗΣ και ΕΜΑΚ.

Φιλικα
Αντζουλής Δημήτρης
Δημήτρη οι διευκρινήσεις σου είναι ευπρόσδεκτες και διασαφηνίζουν αυτά που ο Άγγελος (Βλαχόπουλος), δεν μπορούσε να γνωρίζει... Όπως δεν γνωρίζα κι εγώ άλλωστε... Σε τέτοια περιστατικά ο καθένας έχει μπροστά του ένα (πολύ) μικρό κομμάτι και μόνο με τη σύνθεση όλων των κομματιών του puzzle αντιλαμβανόμαστε όλη την εικόνα. Αυτό φυσικά είναι δουλειά του απολογισμού που προς το παρόν (μάλλον) περιττεύει μιας και η επιχείρηση εύρεσης των αγνοουμένων συνεχίζεται... Οπωσδήποτε πάντως περιττεύει ο ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ μιας και εύκολα παρεξηγείται δίνοντας (ακόμη και) σε αρνητικούς ή θετικούς τρίτους εντελώς λανθασμένα συμπεράσματα ....

Αυτό φυσικά το οποίο και προσυπογράφω ΑΠΟΛΥΤΑ είναι το εξής:

... ήταν μια πολυ καλη συνεργασια μεταξυ ΕΟΔ -ΣΟΕ-ΟΜΑΔΑΣ ΦΑΡΑΓΓΟΔΙΑΣΩΣΗΣ και ΕΜΑΚ.

Δημήτρης Καραγιάννης

ΥΓ. Ενώ έγραφα την απάντηση μου ο Άγγελος (Βλαχόπουλος) πρόσθεσε ένα ακόμη κομματάκι...
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
angelobike
Active Member
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 08, 2006 10:51 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από angelobike »

dim.kar έγραψε: Οπωσδήποτε πάντως περιττεύει ο ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ μιας και εύκολα παρεξηγείται δίνοντας (ακόμη και) σε αρνητικούς ή θετικούς τρίτους εντελώς λανθασμένα συμπεράσματα ....

Αυτό φυσικά το οποίο και προσυπογράφω ΑΠΟΛΥΤΑ είναι το εξής:

... ήταν μια πολυ καλη συνεργασια μεταξυ ΕΟΔ -ΣΟΕ-ΟΜΑΔΑΣ ΦΑΡΑΓΓΟΔΙΑΣΩΣΗΣ και ΕΜΑΚ.
Συμφωνω και επαυξάνω
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Καλημέρα σε όλους.

Σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλή ιδέα σε μια επόμενη συνάντηση της Σπηλαιοδιάσωσης, να έχουμε και κάποια από τα παιδιά που πήραν μέρος στη διάσωση, ώστε να μας μεταφέρουν τις εμπειρίες τους. Σίγουρα δεν είναι το ίδιο μια διάσωση σε φαράγγι και μια διάσωση σε σπήλαιο αλλά απ' την άλλη, όσο καλές και χρήσιμες είναι οι ασκήσεις, τίποτα δεν συγκρίνεται με ένα πραγματικό συμβάν και είναι σημαντικό να αποκομίσουμε γνώσεις και εμπειρίες τουλάχιστον αναφορικά με το κομμάτι της συνεργασίας και του συντονισμού των διαφόρων ομάδων και παραγόντων.

Όσο και αν διαφέρουν οι τεχνικές και τα συστήματα, το θέμα του συντονισμού και της οργάνωσης παραμένει.

Νομίζω ότι σε τέτοια τραγικά περιστατικά πρέπει, μιας και δεν μπορούμε να τα αναστρέψουμε, να προσπαθούμε να διδαχθούμε από αυτά, αφ' ενός ώστε να τα αποτρέψουμε στο μέλλον και αφ' εταίρου ώστε να είμαστε καλύτερα προετοιμασμένοι.
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
elena
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1068
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2005 12:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από elena »

Μέλη της Ομάδας Σπηλαιοδιάσωσης της Σ.Ο.Ε. και της Ομάδας Διάσωσης Φαραγγιών βρίσκονται από χτες το βράδυ ξανά στο Λούσιο ποταμό για τον εντοπισμό των δύο ακόμα αγνοούμενων.
:coffee: Έλενα Λάλου :speleo:
.....
Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί είν' ο προορισμός σου.
Αλλά μη βιάζεις το ταξίδι διόλου....
Άβαταρ μέλους
ΘΑΝΑΣΗΣ
Active Member
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: Παρ Μαρ 25, 2005 3:02 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ΘΑΝΑΣΗΣ »

elena έγραψε:Μέλη της Ομάδας Σπηλαιοδιάσωσης της Σ.Ο.Ε. και της Ομάδας Διάσωσης Φαραγγιών βρίσκονται από χτες το βράδυ ξανά στο Λούσιο ποταμό για τον εντοπισμό των δύο ακόμα αγνοούμενων.
Καλη δύναμη σε ολους που κατεβηκαν Λουσιο...
Στα γρανάζια του συστήματος φρόντισε να είσαι η άμμος και όχι το λάδι...
--------------------------------------------------
http://spilaiologia.blogspot.com
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Αν κάποιος προτίθεται να συμβάλει στην έρευνα για τον τελευταίο αγνοούμενο ας επικοινωνήσει με τον Ν. Μητσάκη που βρίσκεται κάτω, ή τον Καραγιάννη ή εμένα.

Ο ΑΝΤ1 πάντως είπε οτι στην έρευνα συμμετέχουν και σπηλαιολόγοι γιατί η περιοχή είναι γεμάτη σπηλιές..............
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Δημοσίευση από andreas »

Πάλι καλά που σας ανέφεραν ! :wink:

Στο συγγενικό μου κύκλο ειπώθηκε, σχετικά με τους "εθελοντές" ... "γιατί να πάνε, δεν χρειάζονται οι θεατές !" :?

Βλέπετε, τα ΜΜΕ ενημερώνουν και διαμορφώνουν την λεγόμενη .... "κοινή γνώμη..." :roll:
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Άβαταρ μέλους
jbg
Active Member
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 4:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jbg »

γραφω εδω για το συμβαν, γιατι δεν προσεξα να υπαρχει ως θεμα αλλου στο φορουμ.
αν υπαρχει, ας μεταφερθει το μηνυμα μου εκει.

πρωτα να πω συγχαρητηρια σε ολους τους διασωστες (που σιγουρα προτιμουν να σωζουν ανθρωπους απο το να ανακαλυπτουν πτωματα) και σε μας τους υπολοιπους οτι πρεπει να συμμετεχουμε ενεργα στις ασκησεις σπηλαιοδιασωσης.

το σημαντικο αυτην την στιγμη θεωρω οτι ειναι το να βγει κατι θετικο απο τον θανατο 8 νεων ανθρωπων.
και το μονο θετικο που μπορει να βγει ειναι να συνειδητοποιηθουν τα λαθη απο τις εταιρειες εξτρημ τουρισμου και να παψουν να τα κανουν!

γιατι για εταιρειες προκειται και η διαφορα τους απο τους συλλογους ειναι τεραστια: πανε τον οποιονδηποτε οπουδηποτε για το κερδος.
ολοι λατρευουμε την φυση και ολοι επιθυμουμε να σηκωθει ο κοσμος απο τους καναπεδες και να βγει εξω.
αλλά εμεις τον βγαζουμε ως εκπαιδευομενο, οχι ως τουριστα.

τα λαθη που εγιναν στον Λουσιο ηταν εγκληματικα και δεν χρειαζεται να τα αναφερω - τα γνωριζουμε ολοι.
οπως ειμαι σιγουρος οτι τα γνωριζαν και οι συνοδοι.
αλλά συνοδος υπαλληλος που εκφερει γνωμη αντιθετη με τα οικονομικα συμφεροντα της εταιρειας (οπως το να αναβληθει η εκδρομη και να επιστραφουν τα χρηματα), ή απολυεται, ή πνιγεται...

και οπως ανεφερε ο Αντρεας, αντε να πεισεις τους συγγενεις σου, τους φιλους σου, τους γνωστους σου, την πλειοψηφια των ανθρωπων που δεν γνωριζουν, οτι δεν εισαι τρελος που παρασυρεις και αλλους στον κινδυνο που εκθετεις τον εαυτο σου.
οι παππουδες των παιδιων μου παρα λιγο να παθουν εγκεφαλικο, επειδη ταυτισαν το ατυχημα λογω σωρειας αμελειων μιας εταιρειας με την σπηλαιολογια.

ελπιζω και ευχομαι αυτοι οι 8 να ειναι οι τελευταιοι!
εχω υψοφοβία, έχω κλειστοφοβία, κάνω σπηλαιολογία
Γιάννης Τριανταφύλλης - Φ.Ο.Σ.
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Καλησπέρα σε όλες και όλους...

Δυστυχώς με αυτόν τον τραγικό τρόπο αποδείχθηκε πως στη σπηλιά και το φαράγγι μόνο οι "experts" (όπως μας έλεγαν τα γαλλάκια στο σχολείο διάσωσης που οργάνωσε ο ΕΣΕΦ στο Καρπενήσσι το 2006) μπορούν να είναι αποτελεσματικοί... ΧΩΡΙΣ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΥΠΟΤΙΜΩ Η ΝΑ ΑΚΥΡΩΝΩ ΤΗΝ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΗ ΣΥΜΒΟΛΗ ΤΗΣ ΕΜΑΚ, ΤΗΣ ΕΟΔ και των άλλων διασωστικών ομάδων...

Μας αρέσει δεν μας αρέσει, είναι αλήθεια...

Μακάρι από πόνο για το χαμό αυτών των νέων ανθρώπων να βγάλουν οι "υπεύθυνοι" τα σωστά συμπεράσματα και επιτέλους να μας ακούσουν... Κι αν δεν μας ακούσουν να τους κάνουμε εμείς να μας ακούσουν...

Πάνω από το Λούσιο πετούσαν επί τόσες μέρες τρία τέσσερα ελικόπτερα... Κάθε ώρα πτήσης τους κοστίζει (τουλάχιστον) 4.000 ευρώ... Το συνολικό κόστος, με τους συντηριτικότερους υπολογισμούς ξεπέρασε τα 300.000 ευρώ... Και δεν εννοώ πως δεν έπρεπε να πετάξουν τα ελικόπτερα...

Κι όμως κάποιοι άνθρωποι που πήραν υλικά από την πολιτική προστασία πριν από πέντε χρόνια (σπηλαιοδιάσωση) και φέτος (ομάδα διάσωσης φαραγγιών) αποδείχθηκαν οι ΜΟΝΟΙ που μπόρεσαν να κινηθούν εκεί που τελικά βρέθηκαν οι σωροί... Και τα χρήματα που έχουν συνολικά πάρει (σπηλαιοδιάσωση - ομάδα διάσωσης φαραγγιών) δεν ξεπερνά τα 10.000 ευρώ... Ακόμη και κονδύλια για υλικά που έχουν γραφτεί σε προυπολογισμούς δεν μας αποδίδονται αφού οι διαγωνισμοί αποβαίνουν άκαρποι μιας κι απ' ότι φαίνεται δεν υπάρχουν στην ελλάδα επιχειρήσεις που να ασχολούνται με το εμπόριο σπηλαιολογικού εξοπλισμού....

Μη γελάτε... Να κλαίμε πρέπει... Από ντροπή... Πρώτα για τα παιδιά που χάθηκαν, έπειτα για ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ που δεν καταφέραμε να επιβάλουμε τα προφανή...

Δημήτρης Καραγιάννης

ΥΓ. Όπως με ενημέρωσε ο Κώστας Ζούπης που συντονίζει τις ομάδες της ΣΟΕ που επιχειρούν στο Λούσιο, το φαράγγι ξανασαρώνεται από τέσσερις ομάδες.

Προσπάθησα να έρθω σε επικοινωνία για περισσότερες πληροφορίες με το Νίκο Μητσάκη, το Νίκο Πασπαλιάρη και τον Κώστα Αδαμόπουλο αλλά είναι αδύνατον καθότι είναι μέσα στο φαράγγι . Όπως και επίσης όλα τα υπόλοιπα παιδιά, που δεν ξέρω ακόμη ποιά είναι. Σίγουρα είναι ο Άγγελος Βλαχόπουλος, ο Θωμάς Δίτσας, ο Χρήστος Καραγκούνης και πολλοί άλλοι που δεν γνωρίζω αυτή τη στιγμή. Ας με συγχωρέσουν... θα επανορθώσουμε άλλωστε... κι όποιος ξέρει κάτι περισσότερο ας με συμπληρώσει...

Ευχαριστούμε παιδιά που μας ελαφρύνετε κατά τι από το τεράστιο βάρος των ενοχών μας....
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
Maggie
Active Member
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Τρί Σεπ 06, 2005 7:13 pm

Δημοσίευση από Maggie »

Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, διαπίστωσα για άλλη μια φορά, παρακολουθώντας ειδήσεις για το συμβάν, ότι οι δημοσιογράφοι ψάχνοντας να ξετρυπώσουν την αλήθεια και την αποκλειστικότητα πρώτοι, συχνά παρασύρονται και λένε ανακρίβειες. Ακόμα και στα «παράθυρα» των ειδήσεων οι «δικοί μας» που είναι γνώστες και ίσως οι πλέον κατάλληλοι άνθρωποι, κλήθηκαν ελάχιστα να εμφανιστούν.

Εμείς, από τη μεριά της ΣΟΕ και της Επιτροπής Δημοσίων Σχέσεων, στείλαμε δελτίο τύπου σε ορισμένα κανάλια και εφημερίδες παρουσιάζοντας τη σημαντική συμβολή των εκπαιδευμένων μελών της ΣΟΕ στην ανεύρεση τον θυμάτων, ελπίζοντας ότι θα δώσουν οι δημοσιογράφοι την δέουσα σημασία στην εθελοντική προσπάθεια των έμπειρων και εκπαιδευμένων μελών μας.

Μαργαρίτα Κανελλίδου
Για την επιτροπή Δημοσίων Σχέσεων
Άβαταρ μέλους
ΣΠΗΛΑΙΟΕΠΑΦΙΚΟΣ
Active Member
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 8:13 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ΣΠΗΛΑΙΟΕΠΑΦΙΚΟΣ »

:D ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ :

ΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΣΠΗΛΑΙΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΙΔΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΕΠΙΣΗΜΑ,

ΝΑ ΣΥΜΕΤΑΣΧΕΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΣΩΣΗ ΣΤΟΝ ΛΟΥΣΙΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ ΕΠΙΣΗΜΟ ΦΟΡΕΑ :?:

ΚΑΤΟΠΙΝ ΑΥΤΟΣ ΠΩΣ ΚΙΝΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΠΟΙΟΥΣ ΣΠΗΛΑΙΟΔΙΑΣΩΣΤΕΣ ΟΜΑΔΑΡΧΕΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕ :?:

ΔΗΛΑΔΗ, ΜΑΣ ΚΑΛΕΣΑΝΕ Η ΑΠΛΑ ΣΗΚΩΘΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΠΗΓΑΜΕ :?:

ΚΑΙ ΤΙ ΕΠΙΠΕΔΟ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΒΡΗΚΑΜΕ :?:

(ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΛΑΒΑ ΜΕΡΟΣ )
''Ο ΜΗ ΑΔΙΚΩΝ, ΟΥΔΕΝΟΣ ΔΕΙΤAI ΝΟΜΟΥ'' ΠΛΑΤΩΝ
Άβαταρ μέλους
jbg
Active Member
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 4:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jbg »

επειδη τα εχω παρει στο κρανιο, θα το πω ωμα και σε οποιον αρεσει: ποιος μπορει να κρινει και να εγκρινει τις εταιρειες αυτου του ειδους "τουρισμου"?

μονο οι αναγνωρισμενες ομοσπονδιες της εκαστοτε αθλητικης δραστηριοτητας!

οι ανθρωποι που εκπαιδευτηκαν και προσφερονται εθελοντικα, χωρις κερδος.

αντι να τους καλουν να ανασυρουν πτωματα, ας τους καλουν να κρινουν τις αδειες των εταιρειων.

γνωριζω οτι η ευθυνη ειναι μεγαλη, γιατι ειμαστε αυτονομα μελη, αυτονομων συλλογων, αλλά γνωριζω και οτι μονο οι ομοσπονδιες των συλλογων θα ειναι αυστηροι και αμεροληπτοι κριτες.

και ιδιαιτερα η σπηλαιοδιασωση πρεπει να αναδειχθει σε αυτο που ειναι και να υποστηριχθει απο την πολιτεια.
εχω υψοφοβία, έχω κλειστοφοβία, κάνω σπηλαιολογία
Γιάννης Τριανταφύλλης - Φ.Ο.Σ.
Άβαταρ μέλους
angelobike
Active Member
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 08, 2006 10:51 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από angelobike »

Και σήμερα επιχειρήσαμε μαζί (Σπηλαιοδιάσωση - ΕΟΔ ΑΤΤΙΚΗΣ) σε μικτες ομάδες δειχνοντας ότι η συνεργασία είναι όχι μονο εφικτη, αλλα και ισως απαραιτητη. Πραγματικά χαιρομαι παρα πολύ όταν συνεργαζομαι με ανθρωπους που ειναι γνωστες, αλλα οχι με τα μυαλά στα κάγκελα.
Θα ήθελα ομως να σας πω οτι κατα την αποψη μου, ότι σε φαραγγι με τοσο πολύ νερό, δεν ειναι αρκετή η γνωση της τεχνικής των φαραγγιών. Το ποταμι σε αλλα σημεία ήταν σαν φαραγγι και σε αλλα σημεια ήταν σαν ποταμι κανονικό. Σε πολλά σημεία απαιτείται η χρηση σωσιβίου (με απελευθερωση) και σκοινι διασωσης που επιπλεει. Όλα αυτά τα γνωρίζει ενας εκπαιδευμενος καγιακερ ή οδηγός ραφτινγκ.
Θα ειχα να προτεινω καποια απο τα παιδια της σπηλαιοδιασωσης να παρακολουθησουν καποια εκπαιδευση για διασωση σε αγρια νερα (πχ rescue3), ωστε να γινεται ακομα πιο ασφαλής καποια παρομοια περιπτωση επιχειρησης.


Και κλεινω λέγοντας στον φίλο jbg, ότι αυτό που έπαθαν τα παιδια στο Λούσιο, θα μπορουσαν να το παθουν και αλλοι, εκπαιδευμενοι από ομοσπονδίες (να σου θυμησω το Σαρχο). Καλα ειναι να "κατακάτσει ο κουρνιαχτος" και αφου εξεταστουν όλες οι παραμετροι, τότε να βγαλουμε καποια συμπεερασματα και οχι εν θερμω.
Η εκδρομη που θα εκαναν τα παιδια ήταν ενα περπατημα μεσα στο ποταμι (λάθος που δεν φοραγαν κρανη, οκ), σαν και αυτό που κανουν οι ορειβατικοί στη Νέδα (αλήθεια φοράνε κράνη;) ας πούμε. Φαντάζεσαι να γινόταν κατι αντίστοιχο και οι αρχηγοι της εκδρομης, που θα είχαν παει και εθελοντικα, να πηγαιναν αλυσοδεμενοι στον εισαγγελέα για προανακριση, σαν να ηταν οι μεγαλύτεροι εγληματίες;
Άβαταρ μέλους
ΘΑΝΑΣΗΣ
Active Member
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: Παρ Μαρ 25, 2005 3:02 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Ατυχημα στον Λούσιο

Δημοσίευση από ΘΑΝΑΣΗΣ »

Καλησπέρα
Αυτο που πρέπει να σταματήσει κάποια στιγμή ειναι η τρομολαγνεία που εχει πιάσει τα κανάλια γύρω απο τις δραστηριότητες στην φύση....
Ξαφνικά και την ιδια μέρα με το ατύχημα στον Λούσιο γέμισαν τα κανάλια ειδήσεις απο αλλα ατυχήματα που κατα διαβολική σύμπτωση συνέβησαν την ιδια ημέρα...
Ενας ορειβάτης και ενας ανεμοπτεριστής αν θυμάμαι καλά....
Η δίψα για κακές ειδήσεις, γιατι μονο αυτές θεωρούνται ειδήσεις για κάποιους βρήκε πρόσφορο εδαφος με αφορμή το ατύχημα αυτό...
Και τελικά τι ακούνε γονείς και παιδιά απο τους τρομολάγνους; οτι οποιος πάει να ασχοληθεί με τέτοιες δραστηριότητες αργά η γρήγορα θα πάθει ατύχημα η θα χασει την ζωή του...
Δυστυχώς εκτος ελαχίστων περιπτώσεων και πολύ σπάνια απο τα μέσα ενημέρωσης τέτοιες δραστηριότητες προβάλονται μόνο μετά απο κάποιο ατύχημα και με πολύ αρνητική εικόνα....
Πάλι καλά που επιτέλους ο ΑΝΤ σήμερα ανέφερε στο δελτίο οτι στις ερευνες μετέχουν και σπηλαιολόγοι .... και οχι μόνο τα ΕΜΑΚ.... και οι πυροσβέστες....
Οχι αλλο ΤΡΟΜΟΛΑΓΝΕΙΑ ΚΑΙ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ απο τα ΜΜΕ για τις δραστηριότητες στην Φυση...
Στα γρανάζια του συστήματος φρόντισε να είσαι η άμμος και όχι το λάδι...
--------------------------------------------------
http://spilaiologia.blogspot.com
Λαπαθιώτη Ντίνα
Active Member
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2005 1:50 pm

Δημοσίευση από Λαπαθιώτη Ντίνα »

Συγχαρητήρια !!!

Μόλις είδα στο δελτίο ειδήσεων του ΑΝΤ1 την ομάδα διάσωσης σπηλαιολόγων στην αναζήτηση των αγνοούμενων στο τραγικό δυστύχημα στο φαράγγι του Λούσιου.
Θέλω να τους απευθύνω μέσα από την καρδιά μου τα θερμά μου συγχαρητήρια για την εικόνα της ελληνικής σπηλαιολογίας που έβγαλαν προς τα «έξω».
Είδαμε πολλές εικόνες αυτές τις μέρες, και ακούσαμε πολλά στα ΜΜΕ από πολλούς «ειδικούς», που επιχειρούσαν στο ποτάμι χωρίς κράνη και κρατούσαν ο ένας διασώστης τον άλλο από το μπουφάν για να μην τους παρασύρει το νερό. Ακούσαμε από τις πρώτες τραγικές ώρες ακατάσχετη φλυαρία διασωστών στα μαζικά μέσα, όταν οι προσπάθειες θάπρεπε να επικεντρωθούν στην διάσωση κι όχι στην προβολή των ομάδων.
Ένοιωσα φρίκη στη σκέψη ότι, αν ποτέ χρειαστώ βοήθεια, θα στήσουν τέτοιο νταβαντούρι πάνω από το κεφάλι μου.
Και είδα σήμερα τους δικούς μας σπηλαιολόγους, βουτηγμένους στο νερό και τη λάσπη, με ΠΛΗΡΗ και σωστό εξοπλισμό, να επιχειρούν με όλη την εμπειρία και τη γνώση που έχουν, να δίνουν δείγμα γραφής για το πώς πρέπει να αντιμετωπίζεται το ποτάμι, όχι με λόγια, αλλά με την δράση τους.
Άκουσα επίσης να μιλούν στην TV, απλά, σεμνά, με σεβασμό στους νεκρούς, χαμηλόφωνα.
Οφείλω να τους πω ένα μεγάλο μπράβο, σε όλους μαζί και καθένα ξεχωριστά, γιατί και τα καλά πρέπει να ακούγονται, και ότι σήμερα ένοιωσα περήφανη για την σπηλαιολογική οικογένεια και θεωρώ τιμή μου που ανήκω κι εγώ σε αυτή.

Ντίνα Λαπαθιώτη
xaris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 3:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από xaris »

Να πω πρώτα τα συλλυπητήριά μου στις οικογένειες των ανθρώπων που χάθηκαν και ας μην με ακούν (διαβάζουν) από εδώ.
Να εκφράσω τα συγχαρητήριά μου στις ομάδες που έλαβαν μέρος στη διάσωση, αλλά και στην ανάσυρση των εκλιπόντων.
Να πω ακόμα με την δυσάρεστη ευκαιρία που μου δίνετε ότι καλό θα είναι, να γίνουμε περισσότεροι στην ομάδα σπηλαιοδιάσωσης, μιας και όπως διαπιστώνουμε η Ομάδα Διάσωσης Φαραγγιών είναι που έκανε την περισσότερη δουλειά μαζί με την Ε.Ο.Δ. τελικά.Μπορεί κάποια στιγμή να χρειαστεί και σε εμάς.ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΛΑΒΑΝ ΜΕΡΟΣ στη δύσκολη και δυσάρεστη αυτή αποστολή.
Χάρης
Μέλος του Ομίλου Σπηλαιολογίας Ναυπλίου

ΜΗΔΕΝΙ ΔΙΚΗΝ ΔΙΚΑΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΜΦΟΙΝ ΜΥΘΟΝ ΑΚΟΥΣΗΣ
ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΥΛΟΙ
H.U.E.
Άβαταρ μέλους
Maggie
Active Member
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Τρί Σεπ 06, 2005 7:13 pm

Δημοσίευση από Maggie »

Αν δεν πήρατε τα ΝΕΑ χθες, να σας ενημερώσω ότι είχε 2 αφιερώματα με αφορμή το ατύχημα στο Λούσιο, από Σάρχο και Γουργούθακα.

Έχουν ενδιαφέρον τα άρθρα, αλλά το παραπονάκι μου θα το κάνω: Αν σας πήραν συνεντεύξεις τώρα, βρε παιδιά γιατί δεν είπατε τίποτα για την ομάδα σπηλαιοδιάσωσης της ΣΟΕ που λειτουργεί από τότε πιο ενεργά; Δυο λογάκια να παινέψουμε το σπιτικό μας ζητώ μόνο. Για να μάθει ο κόσμος ότι αυτό που κάνουμε, το κάνουμε σοβαρά!
Απάντηση