συνεχίζονται οι παράνομες λατομεύσεις στην Πεντέλη

Δηλώστε εδώ σπήλαια που απειλούνται από κάθε είδους καταστροφή. Παρατηρήσεις, ονομασίες, δήμους κοινότητες κτλ. Διαβάστε για ενέργειες που γίνονται ή που προγραμματίζονται...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
jbg
Active Member
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 4:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

συνεχίζονται οι παράνομες λατομεύσεις στην Πεντέλη

Δημοσίευση από jbg »

περσυ τετοια εποχη περιπου, μια παρεα απο φιλους βουνισιους πεζοπορους, σταματησαμε μια παρανομη λατομευση.

"περιπολουσαμε" επι μια εβδομαδα και οταν ακουστηκε το μπαμ, καλεσαμε αμεσως την αστυνομια, φωτογραφισαμε το αυτοκινητο των δραστων, επακολουθησε καταδιωξη απ ο,τι μαθαμε, και συνελληφθει ο δραστης.

το κομματι του μαρμαρου εμεινε εκει και η κοινοτητα εφραξε με πετρες τις εισοδους των λατομειων.

φετος, οι λατομευσεις συνεχιζονται στα λατομεια της κορυφογραμμης και ο ιδιος ανθρωπος που περσυ επιασαν, απειλει όποιους τον ενοχλησουν πανω στο βουνο.

την εβδομαδα που μας περασε μαλιστα, πηραν και το περσινο κομματι μαρμαρου.

το τραγικο ειναι οτι μεχρι στιγμης τα ΜΜΕ δεν δειχνουν κανενα ενδιαφερον στις καταγγελιες μας...
εχω υψοφοβία, έχω κλειστοφοβία, κάνω σπηλαιολογία
Γιάννης Τριανταφύλλης - Φ.Ο.Σ.
Άβαταρ μέλους
jbg
Active Member
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 4:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: συνεχίζονται οι παράνομες λατομεύσεις στην Πεντέλη

Δημοσίευση από jbg »

χαιρετε!

χτες το βραδυ ειχαμε παει με τον Αντρεα για να κανουμε σπηλαιολογικη φωτογραφιση με εξτρα φλασακια στην Πεντελη.

ανεβαινοντας ειδα ενα περιπολικο να κατεβαινει.

λιγο μετα που φτασαμε, ξαφνικα παρουσιαστηκε ενα ΙΧ αυτοκινητο με δυο τυπους, εκ των οποιων ο ενας με τσαμπουκαλεμενο υφος μας ρωτησε "ποιος φωναξε την αστυνομια".

"γιατι, ηρθε η αστυνομια? δεν την ειδαμε", απαντησε ο Αντρεας.

"εμεις ειμαστε η αστυνομια" ηταν η απαντηση του τυπου.

ο αλλος ειχε παει και κοιταζε απο τον γκρεμο ψαχνοντας και ερχομενος, τον ρωτησε ο πρωτος: "ειναι κανεις?"

"οχι" απαντησε ο αλλος και εφυγαν.

προφανως εψαχναν για ενα ατομο.


σημερα φιλος πεζοπορος ειδε φορτηγο να ανεβαινει στην ομιχλη και λιγο μετα τους ακουσε να φορτωνουν μαρμαρο.

ειδοποιησε αμεσως την αστυνομια, η οποια ελπιζω να εδρασε αμεσα.

επειδη ο φιλος ειδε τους τυπους και το αυτοκινητο τους, ειναι οι ιδιοι που χτες μας το επαιξαν αστυνομικοι...


το προβλημα ειναι σοβαροτατο παιδια!
εχω υψοφοβία, έχω κλειστοφοβία, κάνω σπηλαιολογία
Γιάννης Τριανταφύλλης - Φ.Ο.Σ.
Απάντηση