Σπηλαιοδιάσωση ή Σπηλαιοκαταστροφή;

Δηλώστε εδώ σπήλαια που απειλούνται από κάθε είδους καταστροφή. Παρατηρήσεις, ονομασίες, δήμους κοινότητες κτλ. Διαβάστε για ενέργειες που γίνονται ή που προγραμματίζονται...
Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
elena
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1068
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2005 12:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Σπηλαιοδιάσωση ή Σπηλαιοκαταστροφή;

Δημοσίευση από elena »

Μετά από αρκετό καιρό, επιτέλους βρέθηκε ένα μέρος που μπορούν όλοι οι χρήστες-σπηλαιολόγοι να εκφράζουν ανοιχτά τις απόψεις τους χωρίς την ταμπέλα του συλλόγου που εκπροσωπούν.

Βγάζοντας λοιπόν την ταμπέλα του ΣΠ.ΕΛ.Ε.Ο. από επάνω μου μπορώ επιτέλους να μιλήσω σαν Έλενα και να απευθυνθώ "εις άπαντες", σπηλαιολόγους ή μη, μέλη ΣΟΕ ή όχι.

Οι παρακάτω φωτογραφίες είναι τραβηγμένες το καλοκαίρι του 2004, ένα μήνα μετά την περιβόητη άσκηση διάσωσης της ΕΣΕ στο Καταφύγγι Σελινίτσας.

Παρουσιάζω πολύ μικρό μέρος της εικόνας του σπηλαίου.

Εικόνα

Αρχίζω από τα πιο στολισμένα τμήματα του σπηλαίου στο τέλος αυτού, τα "στολισμένα".

Σκόνη φρέσκιας ασετιλίνης σε περισσότερα από 30 σημεία μέσα στο σπήλαιο.

Εικόνα

Αυτό το θέαμα, ποιος θα το επιβαρυνθεί;

Κάποιος μάλιστα σκέφτηκε να κρύψει την ασετιλίνη του κάτω από ένα κομμάτι σπασμένου σταλακτίτη!

Εικόνα

Ευφυέστατο σπηλαιοσύντροφε!!! Τι να σχολιάσω από την κίνησή σας;!;!

Κύριοι, η σπηλαιοδιάσωση είναι κάτι που όλοι στηρίζουμε.
Μετά το τέλος κάθε άσκησης όλοι νιώθουμε πιο ασφαλείς και σε περίπτωση ατυχήματος είναι υποχρέωση όλων να βρεθούν στο σημείο του ατυχήματος και να παράσχουν όποια βοήθεια μπορούν, ανεξάρτητα από που προέρχονται.

Το καημένο το σπηλαιάκι όμως ποιος θα το διασώσει;

Μάλλον οι τεχνικές σπηλαιοδιάσωσης στις οποίες εξασκείστε δεν καλύπτουν τη διάσωση του σπηλαίου παρά μόνο του θύματος.

Εάν σε άσκηση προκαλείτε τόση ζημιά στο σπήλαιο, σε περίπτωση ανάγκης, τι θα κάνετε; Θα το ανατινάξετε;
…ή μήπως κάποιος θεωρεί ότι τα υπολείμματα ασετιλίνης δεν θεωρούνται ζημιά για το σπήλαιο;;;;;

Και αν θέλετε να πετύχετε τους «τέλειους» χρόνους μεταφοράς του φορείου έξω, φροντίστε ή να έχετε μία άλλη ομάδα μέσα να μαζεύει τα σκουπίδια σας ή να οργανώσετε μετά την άσκηση μία αποστολή διάσωσης του σπηλαίου που εξασκηθήκατε...

Για όσους δεν το έχουν αντιληφθεί, σπηλαιολογία σημαίνει αρχικά προστασία των σπηλαίων… στη συνέχεια παρουσιάστηκε η ανάγκη προστασίας και των σπηλαιολόγων...

Ανοιχτή προς όλες τις παρατηρήσεις σας, ελπίζοντας σε μία σοβαρή απάντηση.
:coffee: Έλενα Λάλου :speleo:
.....
Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί είν' ο προορισμός σου.
Αλλά μη βιάζεις το ταξίδι διόλου....
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Σπηλαιοδιάσωση ή Σπηλαιοκαταστροφή;

Δημοσίευση από dim.kar »

Έλενα

Στα πλαίσια της Σπηλαιοδιάσωσης προτείνω να καθαιρεθεί ο Νίκος Μητσάκης και ο Στέφανος Νικολαίδης από υπεύθυνοι της Σπηλαιοδιάσωσης αφού μας απαγορεύουν την χρήση ασετυλίνης στις ασκήσεις. Σαν δεν ντρέπονται! Έπρεπε να καταστρέφουμε κι εμείς τα διάφορα σπήλαια που ασκούμεθα…Πώς αλλιώς θα αφήνουμε κι εμείς το περιττό σημάδι της παρουσίας μας;

Μου γεννιέται όμως το ερώτημα: εάν ο κάθε συμμετέχων στην συγκεκριμένη άσκηση άδειασε την ασετυλίνη του δύο φορές, μιλάμε για δεκαπέντε ασετυλίνες που έκαιγαν ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ. Μήπως προσπάθησαν να προκαλέσουν κάποιο θύμα στ’ αλήθεια; Μήπως πρέπει να ξαναμετρηθούν οι συμμετέχοντες; Μήπως (ξ)έχασαν κανέναν;

Στα σοβαρά όμως: και μέσα στην ΕΣΕ υπάρχουν άνθρωποι με ιδιαίτερη ευαισθητοποίηση στα θέματα προστασίας των σπηλαίων. Μήπως πρέπει να ενημερώσουν τα μέλη τους ότι υπάρχουν και οι σακκουλίτσες; Μήπως πρέπει κάποιος να τους μιλήσει για το Ούλτρεξ;

Δημήτρης Καραγιάννης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
elena
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1068
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2005 12:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από elena »

Σοβαρά μιλώντας, όλα τα νομίσματα έχουν δύο όψεις και παντού θα βρεις και τους καλούς και τους κακούς.

Αυτή η εικόνα όμως αντιπροσωπεύει μία ομάδα σπηλαιοπροστασίας και θα έπρεπε να μην έχει καμία σχέση με αυτό που απεικονίζουν οι φωτογραφίες.

Ελπίζουμε την επόμενη φορά να είναι "προσεκτικότεροι" γιατί σαφώς δεν θα πρέπει μετά από κάθε άσκηση να ακολουθεί αυτή η εικόνα...
γενικά μιλώντας....
:coffee: Έλενα Λάλου :speleo:
.....
Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί είν' ο προορισμός σου.
Αλλά μη βιάζεις το ταξίδι διόλου....
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Την παροιμία που λέει "οι ναύτες που γ...με γίναν καπεταναίοι" την ξέρετε; Ε, αυτό μου θυμίζει η καθυστερημένη ευαισθησία σας για την προστασία των σπηλαίων. Δεν πάτε να δείτε πως έχετε καταντήσει την Αγία Τριάδα μετά την δική σας άσκηση διάσωσης;

Παρόλα αυτά μια βαθιά κατάθλιψη με έχει πιάσει... Γι αυτό και σας στέλνω μιά φωτογραφία θηλυκού μέλους της ΕΣΕ μετά τα σχόλια σας...

[img]'http://briefcase.pathfinder.gr/download ... otini1.jpg[/img]

Πονηρίδης Τοτός :twisted:
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Κι επειδή με τον τρόπο που μου λέτε φωτογραφία δεν ανεβαίνει, κάντε κλικ στην παραπομπή.


http://briefcase.pathfinder.gr/download ... otini1.jpg

Πονηρίδης Τοτός :twisted:
Άβαταρ μέλους
elena
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1068
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2005 12:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από elena »

Λυπάμαι που η απάντησή σας για να σταθεί θα πρέπει να έχει υβριστικό χαρακτήρα.

Όπως επίσης δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείται με το πώς έχει καταντήσει η Αγία Τριάδα.
Δεν ήμουν παρούσα για να τη δω, αλλά δεν ξέρω αν έχουν γίνει καταστροφές εκεί…
:coffee: Έλενα Λάλου :speleo:
.....
Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί είν' ο προορισμός σου.
Αλλά μη βιάζεις το ταξίδι διόλου....
Γιάννα
Active Member
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Τρί Απρ 05, 2005 11:36 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Γιάννα »

αγαπητέ επισκέπτη,

επειδή ήμουν εκει, θα σου πω εγώ.

για ποια καταστροφη μιλάς, για μερικά καρφια παρταπάνω; είναι κακό που ένα σπήλαιο σαν την Αγ. τριάδα είναι αρματωμένο για κάθε ενδεχόμενο και μάλιστα εν οψη συνεδρίου και όχι μονο. είναι κακό που έγινε πιο προσβάσιμο για εκτακτές περιπτώσεις ανάγκης.εκτος αν έχεις δει κατι άλλο που εμείς δεν εχουμε προσέξει. και επίσης όταν γίνονται ασκήσεις σε αρματωμένα για σπηλαιοδιάσωση σπήλαια που εχούν καταστρεψει άλλοι, έχουμε τη συνείδηση μας ήσυχη. Τουλάχιστον σε μένα ,δεν πιάνει.

αν θες στείλε και μια φωτο απο το σπήλαιο της τελευταίας σας ασκησης στα λουτρα Αριδέας ,αν θυμαμαι καλά, εκεί δεν έγίνε καμιά καταστροφή;ή εδω ο σκοπός αγιάζει τα μέσα...

:twisted: φιλάκια Γιάννα :twisted:
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Aφού μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε, με υποχρεώνετε σε ανταπάντηση. Θα περίμενα βέβαια μια απάντηση από τους υπεύθυνους της ομάδας σας, αλλά και από το υψηλό βάθρο που βρίσκονται οι αρχηγοί σας (Νικολαίδης και Μητσάκης και όχι μόνο) μάλλον δυσκολεύονται στο να μου απαντήσουν... Άλλωστε όλοι ξέρουν πως γενικώς δε ασχολούνται με απλούς ταπεινούς σπηλαιολόγους, αλλά μόνο με μεγάλα πράγματα...

Ύστερα Έλενα γιατί θεωρείς πως η αναφορά μιας λαϊκής παροιμίας έιναι υβριστική; Σκωπτική ναι, αλλά υβριστική γιατί; Εκτός αν είσαστε και κρυφοσυντηρητικοί (γιατί στα απέξω δίνεται την είκονα φρικιών, προχωρημένων τύπων που σαμποτάρουν την γερουσία, τα ξέρουν όλα κλπ), οπότε η συζήτηση αλλάζει...

Για την Αγία Τριάδα τώρα, στα σοβαρά θεωρείτε τα δεκάδες (μέτρησα τουλάχιστον τριάντα) βιομηχανικά βύσματα απαραίτητα; Ας βάζατε τουλάχιστον σπιτ! Την κατασκευή διιαμπερών με τρυπανι; Πόσες χιλιάδες χρόνια θα χρειαστεί για να συνέλθει το σπήλαιο; Και σας ενοχλεί η ασετυλίνη που σε δέκα χρόνια θα έχει γίνει πέτρα; Έλεος!

Το πιο εκνευριστικό όμως είναι πως οι περισσότεροι από εσάς έχουν ξεκινήσει από την ΕΣΕ και είναι οι φανατικότεροι πολέμιοι της. Ξεκινώντας από τον πρόεδρο σας, συνεχίζοντας στον γραμματέα σας και τελειώνοντας με τους πολύξερους "προέδρους" ουρανοκατέβατων σωματείων σφραγίδων. Αλλά δεν πειράζει, "το καρπερό το δέντρο όλοι το πετροβολάνε" (μήπως απαγορεύεται και αυτή η παροιμία; )

Όσο για τα "σύλλογος μεγάλος δεν υπάρχει άλλος", "DEEP DIRTY και δεν θυμάμαι τι άλλο" (να δείξουμε ότι είμαστε και αγγλομαθείς μάνατζερ, αμ πώς,), ή "είμαστε οι μικρότεροι γι ' αυτό και οι καλύτεροι" (εδώ τώρα πέφτει το γέλιο της αρκούδας) τι να πω; Ρίξτε μια ματιά στους αριθμούς αυτών που παρακολουθούν τα σεμινάρια της Εταιρείας και ύστερα στον αριθμό αυτών που παρακολουθούν τα σεμινάριο όλων των συλλογων, όλης της ΣΟΕ και τα ξαναλέμε...

Ανωνύμως
Πονηρίδης Τοτός :twisted:
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Και ξέχασα: μήπως είναι υβριστική η εικόνα της Φωτεινής της Νύχτας; Μήπως την ζηλεύετε;

Ανωνύμως
Πονηρίδης Τοτός :twisted:
Γιάννα
Active Member
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Τρί Απρ 05, 2005 11:36 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Γιάννα »

:) Αγάπητέ επισκέπτη,
(αν και νομίζω οτι ξερω ποιος είσαι.)

Ναι, αγαπάω το συλλογο μου, το λεω και το φωνάζω και να τον στηρίζω.Γιά μενα είναι ο καλύτερος χωρίς να αμφισβητώ τους άλλους συλλόγους και εχω καθε δικαιωμα να το κανω. όπως καθε μέλος οποιοδήποτε συλλόγου. το ίδιο κάνεις και εσύ αυτή τη στιγμη και μπράβο σου.

Μ'αρεσει η σπηλαιολογία, αγαπάω τις σπηλιές και τις σεβομαι. γί'αυτό μαζευω παντα τα σκουπίδια που κανω και επίσης εχω σακουλιτσα για την ασετυλινη μου πάντα μαζί.

Παω στοιχημα οτι και εσεις το ιδιο θα κανατε,αν κανατε ασκηση στην καρυστο
ή σε οποιοδηποτε άλλο σπήλαιο. και νομίζω οτι η ανθρωπινη ζωή εχει μεγαλυτερη αξία απο έναν τρύπιο βράχο. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν προστατεύουμε τα σπήλαια. και ότι δεν φροντίζουμε να χρησιμοιούμε όσο λιγότερα σπιτ γίνεται.


αυτά.
Γειά.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Κατα βάθος ξέρω ότι λέω μ...
Απλά έχω χρονο και κάθομαι και γράφω. Μην με παρεξηγείτε...

Πονηρίδης Τοτός :twisted:

(*) το άλλο με τον Τοτο το ξέρεις?
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Αγαπητέ Τοτέ.

Ενδιαφέρουσα η άποψη σου για τις απόψεις σου. Μήπως μπορείς να μας την αναλύσεις περισσότερο;

Δημήτρης Καραγιάννης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
ΣΠΗΛΑΙΟΕΠΑΦΙΚΟΣ
Active Member
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 8:13 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ΣΠΗΛΑΙΟΕΠΑΦΙΚΟΣ »

ΚΥΡΙΕ ΠΟΝΗΡΙΔΗ...I AM MAD :evil: VERY MAD :evil:
ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΞΑΝΑΔΕΙ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΑΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ! ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ 2003 ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΛΑΒΕΙ ΜΕΡΟΣ ΣΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΔΥΡΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΠΕΛΕΟ, ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΑΙΣΧΗ :shock: ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΑΠΟ ΠΑΛΑΙΟΥΣ ΣΠΗΛΑΙΟΛΟΓΟΥΣ :roll: ( ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ) :roll: ΚΑΙ ΑΥΘΟΡΜΗΤΑ ΟΡΓΑΝΩΣΑΜΕ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΜΕ ΜΙΑ ΒΟΥΡΤΣΑ ΚΑΙ ΚΟΥΒΑΛΩΝΤΑΣ ΝΕΡΟ ΜΕ ΜΙΑ ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΣΑΚΟΥΛΑ ΚΑΙ ΚΥΠΕΛΑΚΙΑ ΓΙΑ ΩΡΕΣ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΑΠΟ ΣΤΑΧΤΕΣ ΑΣΕΤΥΛΙΝΗΣ.
ΤΟ 2ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΕΝΑ ΣΠΗΛΑΙΟ :roll: ( ΤΟ 1ο ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΣΤΑΛΑΓΜΙΤΗ........ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΚΟΠΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ )
ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΔΕΙΑΣΕΙ ΣΤΑΧΤΕΣ ΑΣΕΤΥΛΙΝΗΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΠΑΡΘΕΝΟ ΣΤΑΛΑΓΜΙΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ - ΟΠΩΣ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ :!: ΑΝ ΣΤΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ
ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ, ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΣΤΑΧΤΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΕΤΡΑ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΧΙΣΕΙΣ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΣΟΥ :!: ΜΑΛΛΟΝ ΤΗΝ ΓΚΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕΣ ΣΚΕΦΤΟΣΟΥΝ! :oops: ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΟΣΟ ΑΚΡΩΣ ΣΟΒΑΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΚΩΜΩΔΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΟΥ ( ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΣΤΙΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΣΠΗΛΑΙΟΔΙΑΣΩΣΗΣ ΤΗΣ Σ.Ο.Ε. ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΜΕΡΟΣ ΚΑΙ ΑΤΟΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ Ε.Σ.Ε. ΜΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟΙ ΜΕ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΣΟΥ :?: ) ΑΝΤΙ ΝΑ ΧΑΖΟΛΟΓΑΣ :roll: ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΝΤΡΑΡΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΕΔΡΙΑ, ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΚΑΘΑΡΣΙΕΣ, ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΘΑΡΙΣΟΥΝ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΓΙΝΩ :twisted: :twisted: :twisted: ΚΑΙΘΑ ΑΠΟΚΑΛΥΨΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΕ ΟΝΟΜΑΤΑ.....
Άβαταρ μέλους
elena
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1068
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2005 12:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από elena »

Επισκέπτη,

χαίρομαι που και ο ίδιος αυτοσαρκάζεστε, παρόλ' αυτά αν περιμένετε μία απάντηση για την προηγούμενη πλήρως ανακριβής δημοσιίευσή σας προσωπικά έχω να σας πω:

Θα περίμενα βέβαια μια απάντηση από τους υπεύθυνους της ομάδας σας,

Απαντάτε σε μία προσωπική άποψη και έχετε την απαίτηση να σας απαντήσουν οι «υπεύθυνοι της ομάδας»; Έστω λοιπόν…

δε ασχολούνται με απλούς ταπεινούς σπηλαιολόγους,

Η Γιάννα που σας απάντησε δεν παίζει λιγότερο σημαντικό ρόλο στην ομάδα ΣΠΗΛΑΙΟΔΙΑΣΩΣΗΣ, αλλά εσείς ενώ χαρακτηρίζεστε «έμμεσα» ως «ταπεινός σπηλαιολόγος» δεν δέχεστε την απάντηση των υπόλοιπων «ταπεινών σπηλαιολόγων»…και περιμένετε απάντηση από την υψηλότερη θέση του βάθρου…Γιατί αυτό;

γιατί θεωρείς πως η αναφορά μιας λαϊκής παροιμίας έιναι υβριστική;

Εάν η παροιμία δεν ήταν υβριστική κι εσείς ο ίδιος δεν θα βάζατε …τελίτσες στα λεγόμενά σας….

στα σοβαρά θεωρείτε τα δεκάδες (μέτρησα τουλάχιστον τριάντα) βιομηχανικά βύσματα απαραίτητα;

Και μιας και ακούγεστε «σχετικός» με το θέμα: Εσείς σε ένα σπήλαιο σαν την Αγία Τριάδα πόσες τρύπες θα χρειαζόσασταν για να βγάλετε ένα φορείο; Εγώ δεν ξέρω από σπηλαιοδιάσωση, αλλά αφού εσείς γνωρίζετε για πείτε και σε μένα αλλά και σε όσους διαβάζουν το foroum για να ενημερωθούν….

σας ενοχλεί η ασετυλίνη που σε δέκα χρόνια θα έχει γίνει πέτρα

Με πέτρα ασετιλίνης θα «χτίσουμε» τα σπήλαιά μας; Νόμιζα ότι η φύση τα «χτίζει», όχι εμείς…

Ξεκινώντας από τον πρόεδρο σας, συνεχίζοντας στον γραμματέα σας

Πάλι με προέδρους και γραμματείς ασχολείστε; Διακρίνω κάποια μεγαλομανία; Σας υπενθυμίζω ότι εδώ απαντάτε σε προσωπικές απόψεις. Γιατί ψάχνετε τους προέδρους; Άλλωστε προσωπικά νομίζω ότι κανένας πρόεδρος δεν θα έπερνε στα σοβαρά τον Τοτό Πονηρίδη.

πολύξερους "προέδρους" ουρανοκατέβατων σωματείων σφραγίδων

Όλοι αυτοί οι ουρανοκατέβατοι πρόεδροι και σωματεία καθημερινά προσθέτουν έναν λίθο στην σπηλαιολογία… Σας αρέσει, δεν σας αρέσει, αυτοί προσπαθούν….

Ανωνύμως
Πονηρίδης Τοτός


Προς τι η ανωνυμία; Εμείς εδώ είμαστε όλοι «επώνυμοι» Εσείς τι έχετε να κρύψετε;

μήπως είναι υβριστική η εικόνα της Φωτεινής της Νύχτας;

Εμείς δεν έχουμε να ζηλέψουμε τίποτα από την Φωτεινή της Νύχτας ή όπως εσείς το θέσατε «θηλυκό μέλος της ΕΣΕ»...
:coffee: Έλενα Λάλου :speleo:
.....
Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί είν' ο προορισμός σου.
Αλλά μη βιάζεις το ταξίδι διόλου....
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Κορίτσι μου δεν απάντησα εγώ! Κάποιος άλλος ή άλλη χρησιμοποίησε το όνομα "Τοτός".

Αυτά που λέω και γράφω είναι σοβαρά και δεν πρέπει να τα παίρνετε στην πλάκα (ακόμη κι αν εγώ τα γράφω με αστείο τρόπο). Παρόλα αυτά εγώ θα ξεναγράψω, αν μου εγκρίνετε την εγγραφή μου (εδώ σε θέλω κάβουρα, πώς περπατείς στα κάρβουν...)

Πονηρίδης Τοτός :twisted:
Άβαταρ μέλους
elena
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1068
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2005 12:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από elena »

...γιατί θα έπρεπε να μην την εγκρίνουμε;;;
άλλοστε εμείς δεν έχουμε να κρύψουμε τίποτα και γι'αυτό ακόμα και τα κορίτσια που απαντούν "φορούν παντελόνια"...
εσείς ακόμα υπογράφετε ανώνυμα;;;
Εδώ σε θέλω κάβουρα....
:wink: :wink:
:coffee: Έλενα Λάλου :speleo:
.....
Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί είν' ο προορισμός σου.
Αλλά μη βιάζεις το ταξίδι διόλου....
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Έλενα, Γιάννα (προηγούνται οι κυρίες), Σπηλαιοεπαφικέ, Τοτέ, αγαπητοί φίλοι και φίλοι, καλημέρα.

Σαββάτο σήμερα, υπάρχει λίγο περισσότερος χρόνος διαθέσιμος, δεν θα πάμε πουθενά μέχρι το μεσημέρι αφού η Κατερίνα δουλεύει, έκατσα να γράψω κι εγώ κάποια πράγματα… Και ξεκινώ:

Προς Τοτό.

Αφού λοιπόν σου αρέσουν οι παροιμιακές φράσεις άκου και μία από μένα: «όποιος την νύχτα πορπατεί, λάσπες και σκατά πατεί». Αφού αποφάσισες να γράφεις ανωνύμως (την νύχτα) έπρεπε να περιμένεις ως έξυπνος άνθρωπος (που υποθέτω ότι είσαι) πως όλο και κάποιος/α θα βρισκόταν να σου σκαρώσει την πλάκα με τις «μ….». Πώς είμαι σίγουρος ότι δεν το έγραψες εσύ, όπως άλλωστε υποστηρίζεις στο τελευταίο σου μήνυμα; Συνήθως οι μεγαλομανείς (όπως νομίζω ότι είσαι) δεν μπορούν να δεχθούν την πλάκα προς τις απόψεις τους (άσχετα αν οι ίδιο κάνουν πλάκα με τις απόψεις των άλλων). Πάντως νομίζω πως ο Γιώργος κι η Έλενα επιβάλλεται να σε κάνουν μέλος του forum! Αν θέλετε να ψηφίσουμε κιόλας! Διότι ακόμη κι αν δεν υπήρχες, θα έπρεπε να σε εφεύρουμε. Δίνεις τόση ζωντάνια στο forum. Άλλωστε ακόμη και στην πιο δραματική ταινία υπάρχει και ο …Τοτός της.

Επί της ουσίας των απόψεων σου τώρα. Γιατί να σου απαντήσει ο Νικολαίδης ή ο Μητσάκης; Νομίζεις πως ο Νικολαϊδης ή ο Μητσάκης είναι η σπηλαιοδιάσωση; Μάλλον έχεις παρεξηγήσει τα πράγματα… Εμείς (κι όταν λέμε εμείς εννοώ την Σπηλαιοδιάσωση της ΣΟΕ) δεν λειτουργούμε με τον τρόπο που έχετε συνηθίσει (από όσο ξέρουμε) να λειτουργείτε στον σύλλογο σου. Σε εμάς δεν υπάρχουν αυθεντίες κλπ. Επικρατεί μάλλον υπερβολική δημοκρατία, σε βαθμό που να προκαλεί δυσλειτουργίες ορισμένες φορές. Άσε δε που και πρακτικά να το δεις στην προτελευταία μας άσκηση (στην Χελιδορέα) ένας εκ των «αρχηγών» ήταν το θύμα (οπότε δεν μπορούσε να δώσει οδηγίες, να «διατάξει») ενώ στην τελευταία άσκηση ο άλλος «αρχηγός» ήρθε όταν το σπήλαιο ήταν έτοιμο και το μόνο που έκανε ήταν να δώσει το ΟΚ για την κίνηση του φορείου και να βγάζει φωτογραφίες… Αρχηγός που μας έτυχε δηλαδή… Εάν κάποιος από τους συμμετέχοντες (συμμετέχοντες ήταν και μέλη της ΕΣΕ) έχει άλλη άποψη ας με διαψεύσει. Πέρα από την πλάκα όμως αυτό ήταν βασική μας επιδίωξη από την πρώτη στιγμή: η Σπηλαιοδιάσωση πρέπει να λειτουργεί ανεξάρτητα εάν ο «αρχηγός α» είναι σε αποστολή, ο «αρχηγός β» έχει πάει ταξίδι του μέλιτος και ο «αρχηγός γ» έχει τις μαύρες του. Οπότε όλοι πρέπει να μπορούν να τα κάνουν όλα. Και νομίζω ότι αυτόν τον στόχο μας τον έχουμε εν πολλοίς πετύχει (σε αυτό το σημείο καλό θα ήταν να ακούσεις και τις απόψεις και άλλων μελών μας, μην νομίζει κανένας ότι τα λέω μόνο εγώ για ιδιοτελείς σκοπούς). Αν θέλει ο Νίκος ή ο Στέφανος ας γράψουν στο forum. Όχι γιατί το ζήτησες εσύ όμως. Αλλά γιατί το θέλουν οι ίδιοι!

Όσο για την παράθεση σκωπτικών λόγων, παροιμιών, γελοιογραφιών κλπ. εμένα προσωπικά διόλου δε με ενοχλεί. Είναι γνωστό σε όλους πως στον μεσαίωνα ο γελωτοποιός ήταν ο μοναδικός που μπορούσε ελεύθερα και ατιμώρητα να σατιρίζει τον βασιλιά, να τον πειράζει, να λέει πρόστυχα τραγουδάκια… Ας πούμε λοιπόν πως ο κος Πονηρίδης Τοτός είναι ο δικός μας γελωτοποιός…. Οπότε γράφε άνθρωπε μου! Προσωπικά εμένα μου προκαλείς τόσο γέλιο (ακόμη και αν δεν το θέλεις) που θέλω να σου στείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ!

Όσο για την Αγία Τριάδα, ναι, τα βύσματα ήταν απαραίτητα. Όπως και η σκοπιμότητα της άσκησης εκεί. Σκέψου μόνο πως η Αγία Τριάδα είναι ένα από τα περισσότερα επισκέψιμα σπήλαια και συγχρόνως από τα πιο επικίνδυνα λόγω σχιστόλιθου. Όσο για τις βλάβες που προκαλεί η ασετυλίνη καλό θα ήταν να (ξανα) παρακολουθήσεις το σχετικό μάθημα στο σύλλογο σου. Γιατί ή είσαι νέος [οπότε δεν το παρακολούθησες – (ατιμούλικο έκανες κοπάνα….)] ή είσαι κάποιας ηλικίας, οπότε συγχωρείσαι. Μάλλον το δεύτερο συμβαίνει αφού ο μέσος όρος των ΕΝΕΡΓΩΝ μελών του συλλόγου σου προς τα εκεί γέρνει… Συμπληρωματικά θα σε πληροφορήσω ότι στην Σπηλαιοδιάσωση συζητούσαμε επί δύο ώρες τουλάχιστον (η υπερβολική δημοκρατία που λέγαμε) εάν θα έπρεπε να ανοίξουμε το στένωμα στην Κάρυστο ή θα έπρεπε το θύμα (η Αμαλία, η αδελφή του «αρχηγού»… είδες νεποτισμός… τις καλύτερες θέσεις έπιασε το Μητσακαίικο…). Και τελικά η άποψη που πέρασε ήταν αυτή που υποστήριζε ένα μέλος του δικού σου συλλόγου, ο Νίκος Χαρίτος. Διασταύρωσε το αν θέλεις…

Όσο για τα σωματεία σφραγίδα (μάλλον τον ΦΟΣ εννοείς) , τους προέδρους και τους γραμματείς (δεν διευκρινίζεις) κλπ λάβε ορισμένες παρατηρήσεις: ο ΣΠΕΛΕΟ έχει αλλάξει μέχρι τώρα νομίζω πέντε προέδρους, ο ΣΕΛΑΣ δύο, ο ΣΠΟΚ δύο, ο ΦΟΣ δύο… Αναλογικά ο σύλλογος σου πόσους θα έπρεπε να έχει αλλάξει; Άσε δε που και να αλλάξουν τα πρόσωπα, εφευρίσκετε διάφορους τρόπους (μεθοδεύσεις) ώστε τελικά να μην αλλάξει τίποτε (ούτε καν στα πρόσωπα). Τα μέλη των συλλόγων της ΣΟΕ έχουν την νοοτροπία: «δεν θέλω να πολυασχολούμαι με τα διοκητικά, μου τρώνε χρόνο από την καθαρά σπηλαιολογική δουλειά». Κι αυτή ακριβώς την άποψη μου την είπε πρώην πρόεδρος του ΣΠΕΛΕΟ! Όσο για μένα προσωπικά δεν βλέπω την ώρα που δεν θα έχω καμία διοικητική αρμοδιότητα… Ο ΦΟΣ δε μπορεί να είναι μικρός, πολύ μικρός, αλλά επιδιώκει να μεγαλώσει, διατηρώντας τον χαρακτήρα της παρέας…. ¨Όσο για την ΣΟΕ: εμείς έχουμε την πολυτέλεια να αμφισβητούμε διαρκώς και τον πρόεδρο (γεια σου πρόεδρε) ή τον γραμματέα (γεια σου γραμματέα) τόσο σε Γενικές Συνελεύσεις, όσο και σε Διοικητικά Συμβούλια (γεια σου Νίκο) αλλά και δημοσίως (γεια σε ολόκληρο το ΣΠΕΛΕΟ), συχνά με άκομψο τρόπο (γεια σου Πέτρο). Και πολύ καλά κάνουμε, διότι έτσι γουστάρουμε! Τους βρίζουμε, τους ελέγχουμε και τους ξαναψηφίζουμε! Πρόμπλεμ; Μόνο που τα υπόλοιπα μέλη του ΔΣ της ΣΟΕ παραπονιούνται… Γιατί ας πούμε ο Πήτερ δεν ακούει κι αυτός καμιά κακιούλα; Στο πηγάδι κατούρησε;

Τέλος για τα «σύλλογος μεγάλος δεν υπάρχει άλλος", "DEEP DOWN & DIRTY" και "είμαστε οι μικρότεροι γι ' αυτό και οι καλύτεροι" έχω κάποιες απαντήσεις. Τα μικρά αυτά moto περικλείουν όλοι την φιλοσοφία του κάθε συλλόγου με εύθυμη διάθεση. Το μεν πρώτο (ποδοσφαιρικό) σύνθημα αναφερόμενο στον μεγαλύτερο και παλαιότερο σύλλογο μας, δε δεύτερο ενός συλλόγου με κατεύθυνση σε μεγάλες και δύσκολες αποστολές, το δε τρίτο ενός μικρού και νέου συλλόγου που θέλει να επιβιώσει καταρχάς και να μεγαλώσει ποιοτικά και ποσοτικά κατά δεύτερο. Τι το κακό βλέπεις; Αλλά θα ήθελα να σε ρωτήσω: το moto του δικού σου συλλόγου ποιο θα ήταν; Γιατί έχω κάτι να προτείνω κάτι… Τι θα έλεγες για το: «δεν βλέπω, δεν ακούω, δεν μιλάω»…. Α, και για να τελειώνω: οι αριθμοί των συμμετεχόντων δεν σημαίνουν τίποτε. Ο ΦΟΣ οργανώνει σεμινάρια μιας ώρας με ελεύθερη είσοδο στο φεστιβάλ της ΚΝΕ. Υπολογίζουμε πως θα δώσουμε και τρεις χιλιάδες διπλώματα σε μια μέρα… Τώρα πόσους από αυτούς θα ξαναδούμε…

Προς Γιάννα: ποιος νομίζεις ότι είναι ο Τοτός; Στείλε μου ένα mail προσωπικά γιατί δεν το ‘πιασα…

Προς Έλενα: Καλή μου: Τέτοιες μ… μόνο ανωνύμως θα μπορούσαν να γραφτούν. Αλλά πρέπει να συνεχίσουν να γράφονται για να ακούγονται και κάποια σοβαρά πράγματα… Επαναλαμβάνω: να γίνει μέλος πάραυτα…

Προς Σπηλαιοεπαφικό: Ονόματα, ρίξε ονόματα να γίνει κόλαση εδώ! ¨Άντε, όλο λόγια είσαι…

Προς το εαυτό μου: Πάλι παρασύρθηκες, δύο ώρες γράφεις. Τέλειωνε να πας να ετοιμάσεις κανένα φαΐ, να πλύνεις κάνα πιάτο….

Φιλικά
(και επωνύμως)
Δημήτρης Καραγιάννης

YΓ1: Κάτω τα χέρια από την Φωτεινή!

YΓ2. Μόλις τώρα είδα την απάντηση σου. Οπότε τα σχόλια για να γίνει μέλος διαγράφονται... Χαίρομαι που έχουμε (όλοι απ' ότι φαίνεται) τις ίδιες απόψεις.
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Eλενα φυσικά το ΥΓ2 του προηγούμενου μηνύματος μου απευθυνόταν σε σένα. Παράλειψη.

Δημήτρης Καραγιάννης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
elena
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1068
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2005 12:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από elena »

...α, ρε Καραγιάννη...ζωγράφησες πάλι...
το ΥΓ2 το κατάλαβα ότι ήταν για μένα...
γιατί να μην τον εγκρίνουμε;
Σπηλαιολόγος άνθρωπος είναι, τη γνώμη του θέλει να πει...
ας την ακούσουμε...
άλλωστε όσοι έχουν να φοβηθούν κρύβονται...εμείς ελέυθεροι άνθρωποι είμαστε...τα πάντα ακούμε!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος elena την Κυρ Απρ 10, 2005 5:05 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
:coffee: Έλενα Λάλου :speleo:
.....
Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί είν' ο προορισμός σου.
Αλλά μη βιάζεις το ταξίδι διόλου....
poniridis
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Απρ 09, 2005 8:03 am

Δημοσίευση από poniridis »

Καλησπέρα σε όλους τους σπηλαιολόγους, μέλη της ΣΟΕ ή της ΕΣΕ!

Ως «μέλος» πλέον του forum μπορώ να γράφω ότι θέλω χωρίς να μπορεί κανένας να παρεμβαίνει στις απόψεις μου. Δεν πέρασε από το μυαλό μου πως θα μπορούσε να υπογράψει κάποιος με το όνομα κάποιου άλλου, έστω κι αν αυτός λέγεται Τοτός Πονηρίδης. Τώρα γιατί Τοτός; Μα γιατί δεν μπορούμε να ξεφύγουμε από τον σύλλογο μας. Εγώ ανήκω στον μεγαλύτερο σύλλογο της Ελλάδας με τα περισσότερα μέλη και παραρτήματα και αυτά που γράφω εκφράζουν όχι επίσημα βέβαια και τον εταιρεία. Οπότε καλύτερα να λέγονται αλήθειες από τον Τοτό, παρά να σηκωθείτε και να φύγετε από το Συνέδριο την τελευταία στιγμή «παρεξηγημένοι» από την αλήθεια που σας λέει το επώνυμο μέλος της ΕΣΕ και όχι ο Τοτός.

Στον κο Καραγιάννη δεν θα απαντήσω. Πέρα από ότι αυτά που γράφει είναι κουραστικά και πολύ δυσκολεύτηκα να τελειώσω το τεράστιο γράμμα του, είναι η χαρακτηριστική περίπτωση ανθρώπου που ξεχνά και ποιοι τον έμαθαν σπηλαιολογία, όπως τόσοι και τόσοι στην ΣΟΕ. Χαρακτηριστική περίπτωση αγνώμωνως δηλαδή… Και στο τέλος καταλήγει φυσικά σε βρισιές…


Για την Έλενα και τον σπηλαιοεπαφικό έχω κάποια πράγματα να πω. Ποια είναι αυτή η Γιάννα; Από πού ήρθε; Πόσα χρόνια μετράει μέσα σε σπηλιές; Θα εμπιστευόσουν την ζωή σου σε αυτήν; Και μάλιστα με τις τεχνικές που χρησιμοποιείτε; Μα εσείς δεν είστε σπηλαιολόγοι, είστε κασκαντέρ!

Όσο για το πόσα βύσματα χρειάζονταν στην Αγία Τριάδα: Κανένα. Το φορείο στα οριζόντια τμήματα βγαίνει στα χέρια. Αυτό τουλάχιστον μάθαμε εμείς (σαν ΕΣΕ) από τους ξένους εκπαιδευτές μας. Εσάς ποιος σας εκπαίδευσε σε αυτές τις τεχνικές;

Για την ασετυλίνη επιμένω πως θα γίνει πέτρα. Πέτρα ήταν, πέτρα θα ξαναγίνει. Οι οικολογικές υπερβολές κάνουν ζημιά, όχι καλό… Με τα μυαλά που έχετε θα έπρεπε να κλείσουμε κι όλα τα τουριστικά σπήλαια αδιαφορώντας για τις συνέπειες που θα υπάρχουν για τις τοπικές κοινωνίες και το κλίμα που διαμορφώνεται για τους σπηλαιολόγους και την σπηλαιολογία γενικά…

Τέλος για τα σωματεία – σφραγίδες: Πόσα σωματεία νομίζετε ότι χρειάζονται σε μια μικρή χώρα όπως η Ελλάδα; Εγώ νομίζω μόνο ένα μεγάλο όπως η εταιρεία με τα παραρτήματα του. Άρα όλα τα υπόλοιπα δεν γίνονται γιατί υπάρχει μια ανάγκη, αλλά για γίνουν κάποιοι πρόεδροι, από προσωπικές κόντρες κλπ. Άλλωστε ο ΣΠΕΛΕΟ έτσι ιδρύθηκε, ο ΣΕΛΑΣ το ίδιο κλπ. Ας μας πείτε ένα σύλλογο που ιδρύθηκε με διαφορετικό τρόπο! Αν κάποιοι διαπίστωσαν στην ΕΣΕ κάποιο πρόβλημα να έμεναν και να προσπαθούσαν να το αλλάξουν. Αλλά αυτοί απλά την έκαναν!

Ελπίζω αυτά που έγραψα να μείνουν όπως τα έγραψα

Πονηρίδης Τοτός :twisted:
Άβαταρ μέλους
elena
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1068
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2005 12:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από elena »

...εσείς θα βγάζατε φορείο με τα χέρια από την Αγία Τριάδα κι εμείς είμαστε κασκαντέρ;...

καλό και τούτο!!!
:coffee: Έλενα Λάλου :speleo:
.....
Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί είν' ο προορισμός σου.
Αλλά μη βιάζεις το ταξίδι διόλου....
Γιάννα
Active Member
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Τρί Απρ 05, 2005 11:36 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Γιάννα »

αγαπητε πονηριδη Τοτε, αν και ξερω ποιος εισαι...

γραψε διευθυνση να σου στειλω βιογραφικο :D

φιλακια Γιαννα
Άβαταρ μέλους
speleotom
Active Member
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 5:03 pm
Τοποθεσία: Χαιδάρι, Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από speleotom »

Παρακαλώ η συζήτηση να μετακινηθεί σε άλλο σημείο (Γενικές συζητήσεις) δεν έχει σχέση με την προστασία των σπηλαίων :evil:
Άβαταρ μέλους
giorgos
Active Member
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2005 11:12 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giorgos »

Speleotom το θέμα δεν μπορεί να μετακινηθεί αφενός για τεχνικούς λόγους αφετέρου διότι μέχρι αυτό το σημείο η συζήτηση αφορούσε καταστροφή σε σπήλαιο.

Επειδή η συζήτηση δείχνει να αλλάζει θέμα ο Speleotom δημοσίευσε την απάντησή του στις Γενικές Συζητήσεις... Λίγο ιστορία...
Εικόνα
HARDWARE: Τμήμα του υπολογιστή, το οποίο δέχεται τα χτυπήματά μας όταν το software παρουσιάσει πρόβλημα
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Με ιδιαίτερη χαρά λάβαμε απάντηση από την ΕΣΕ σχετικά με το θέμα των καταστροφών που έχουν γίνει στην Σεληνλιτσα:
Προς τους υπεύθυνους της ιστοσελίδας,

Με ιδιαίτερη λύπη πληροφορηθήκαμε το περιεχόμενο κειμένων που δημοσιεύτηκαν από τις 5 έως τις 9 Απριλίου 2005 στην ιστοσελίδα σας με θέμα: Σπηλαιοδιάσωση ή Σπηλαιοκαταστροφή, και αφορούν ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΗ ΡΥΠΑΝΣΗ του σπηλαίου Καταφύγγι Σεληνίτσας από την ΟΜΑΔΑ ΣΠΗΛΑΙΟΔΙΑΣΩΣΗΣ της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΣΠΗΛΑΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ.

Για την αποκατάσταση της αλήθειας σας αποστέλλουμε το συνημμένο κείμενο, το οποία παρακαλούμε να δημοσιεύσετε αυτούσιο στον ίδιο χώρο της ιστοσελίδας σας όπως επιβάλλει η δεοντολογία:


Με σπηλαιολογικούς χαιρετισμούς,

Τα μέλη της ΟΜΑΔΑΣ ΣΠΗΛΑΙΟΔΙΑΣΩΣΗΣ
της Ελληνικής Σπηλαιολογικής Εταιρείας
27 Μαΐου 2005

Προς τους υπεύθυνους της ιστοσελίδας,

Με ιδιαίτερη λύπη πληροφορηθήκαμε το περιεχόμενο κειμένων που δημοσιεύτηκαν από τις 5 έως τις 9 Απριλίου 2005 στην ιστοσελίδα σας με θέμα: Σπηλαιοδιάσωση ή Σπηλαιοκαταστροφή, και αφορούν ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΗ ΡΥΠΑΝΣΗ του σπηλαίου Καταφύγγι Σεληνίτσας από την ΟΜΑΔΑ ΣΠΗΛΑΙΟΔΙΑΣΩΣΗΣ της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΣΠΗΛΑΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ.

Για την αποκατάσταση της αλήθειας σας αναφέρουμε τα εξής:

1. Κατά την διάρκεια της άσκησης που πραγματοποιήθηκε στις 19/06/2004 με τη συμμετοχή 32 συνολικά σπηλαιολόγων (συμμετείχαν και μέλη του Τοπικού Τμήματος ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ της Ε.Σ.Ε., του ΦΥΣΙΟΛΑΤΡΙΚΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΣΑΪΔΟΝΑΣ (Φ.Ο.Σ.) και της ΕΠΕΑΝ), χρησιμοποιήθηκαν 8 (οκτώ) συσκευές ασετιλίνης και αυτές εκ περιτροπής.

2. Η άσκηση διεξήχθη στο αρχικό μόνο τμήμα του σπηλαίου.

3. Τα μέλη της ΟΜΑΔΑΣ ΣΠΗΛΑΙΟΔΙΑΣΩΣΗΣ δεσμεύονται από τον Ηθικό της Κώδικα, ο οποίος είναι ιδιαίτερα αυστηρός σε θέματα προστασίας σπηλαίων κατά την πάγια τακτική της Ελληνικής Σπηλαιολογικής Εταιρείας.

Ως εκ τούτου τα γραφόμενα περί του αριθμού των εστιών ρύπανσης και οι φωτογραφίες από το τέλος του σπηλαίου, το οποίο κάθε χρόνο επισκέπτονται όλοι σχεδόν οι σπηλαιολογικοί σύλλογοι και δεκάδες μεμονωμένοι σπηλαιολόγοι, μόνο θλίψη για την αντικειμενικότητα των συντακτών τους μπορούν να προκαλέσουν.

Ειδικότερα οι υπόνοιες που αφορούν το σπήλαιο Βλυχάδα Δυρού αγγίζουν τα όρια της συκοφαντίας αφού η τελευταία αποστολή της Ελληνικής Σπηλαιολογικής Εταιρείας στο Δυρό πραγματοποιήθηκε τον Μάιο του 2002, για τον καθαρισμό του σπηλαίου.

Πρώτοι εμείς καταδικάζουμε κάθε ενέργεια που έχει σαν αποτέλεσμα την καταστροφή του τόσο ευαίσθητου περιβάλλοντος των ελληνικών σπηλαίων, από όπου και αν προέρχεται.

Αυθαίρετα, εμπαθή και ειρωνικά κείμενα τέτοιου ύφους και ειδικά από υποτιθέμενους συναδέλφους, καλλιεργούν την πόλωση και δεν προάγουν την συνεργασία.

Θέλουμε να πιστεύουμε ότι πίσω από αυτήν την καθυστερημένη εκδήλωση οικολογικής ευαισθησίας εκ μέρους των συντακτών των εν λόγω κειμένων δεν υποβόσκουν άλλου είδους σκοπιμότητες.

Με σπηλαιολογικούς χαιρετισμούς,

Τα μέλη της ΟΜΑΔΑΣ ΣΠΗΛΑΙΟΔΙΑΣΩΣΗΣ
της Ελληνικής Σπηλαιολογικής Εταιρείας
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Κλειδωμένο