Ποιό είναι το πιο κατεστραμμένο/ρυπαρό σπήλαιο που'χετε δει?

Δηλώστε εδώ σπήλαια που απειλούνται από κάθε είδους καταστροφή. Παρατηρήσεις, ονομασίες, δήμους κοινότητες κτλ. Διαβάστε για ενέργειες που γίνονται ή που προγραμματίζονται...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mamouni
Active Member
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2005 3:55 pm
Τοποθεσία: Άθηνα
Επικοινωνία:

Ποιό είναι το πιο κατεστραμμένο/ρυπαρό σπήλαιο που'χετε δει?

Δημοσίευση από mamouni »

Υπάρχει σκέψη για προβολή ενός σπηλαίου που έχει υποστεί τα επακόλουθα της ανθρώπινης αδιαφορίας/αναισθησίας, στα ΜΜΕ.
Θα ήθελα τη συνεισφορά σας ως αναφορά στο ποιο σπήλαιο θεωρείτε το πιο κατεστραμμένο ή ρυπαρό, που θα άξιζε να προβληθεί η κατάστασή του;.

Θα παρακαλούσα να δηλώσετε τους λόγους που το πιστεύετε αυτό κι αν είναι δυνατόν να παρέχετε και κάποιες φωτογραφίες της κατάστασης του σπηλαίου. Επίσης θα μπορούσατε να στείλετε email σχετικά με το θέμα αυτό στο protection@fhs.gr

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
για την ΕΠΣ
Τσάλου Έρη
Όλο λάδι-λάδι... και τηγανίτες τίποτα!
Άβαταρ μέλους
jbg
Active Member
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 4:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ποιό είναι το πιο κατεστραμμένο/ρυπαρό σπήλαιο που'χετε

Δημοσίευση από jbg »

δεν νομιζω οτι μπορω να βαθμολογησω το πιο ρυπαρο σπηλαιο, αλλά μπορω να αναφερω το σπηλαιο του Σωτηρος στο Αττικο Αλσος, που βρισκεται στην καρδια της πολης και το διπλανο του βαραθρακι (πισω απο τα αποδυτηρια), που στον πατο του βρισκεις ακομη και συριγγες.

παρεπιπτοντως να αναφερω επι τη ευκαιρια, οτι στην προσφατη επισκεψη μας στον Σαλιγκαρο Υμηττου, διαπιστωσαμε οτι κατοικειται πλεον απο ορδες πεινασμενων ψυλων.
εχω υψοφοβία, έχω κλειστοφοβία, κάνω σπηλαιολογία
Γιάννης Τριανταφύλλης - Φ.Ο.Σ.
Άβαταρ μέλους
mamouni
Active Member
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2005 3:55 pm
Τοποθεσία: Άθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mamouni »

Επειδή άλλη απάντηση δεν παίρνω, να υποθέσω ότι όλα τα υπόλοιπα σπήλαια που επισκέφτεστε είναι... καθαρά?
:shock:
Όλο λάδι-λάδι... και τηγανίτες τίποτα!
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Έρη,

Το πιο ρυπαρό σπήλαιο που έχω δει βρίσκεται στο χωριό "Διαβολίτσι" στο νομό Μεσσηνίας αν θυμάμαι καλά... Ηταν τόσα πολλά τα σκουπίδια στον πάτο που δεν μπορέσαμε να πατήσουμε κάτω. Την εξερεύνηση την είχαμε κάνει μαζί με τον Ν.Μητσάκη σε αποστολή του ΣΕΛΑΣ το 1997 ή το 1999.

Επίσης ο "Χώνος του Αστυρακίου" (-135μ) στο Οροπέδιο του ορ. Στρούμπουλα (800μ) στον νομό Ηρακλείου (κοιν. Αστυρακίου) αποτελεί σημείο στο οποίο κατέληγαν τα λύματα του μικρού αυτού χωρίου. Πρόκειται για μια καταβόθρα με βάθος -135μ και αρκετό ανάπτυγμα σε μήκος. Δεν ξέρω ποια είναι η κατάσταση σήμερα όμως το 1995 που την επισκεφθήκαμε είχαμε δει λύματα να καταλήγουν σε αυτήν.

Υ.Γ.: Τα σπήλαια στα Λευκα Όρη πάντως είναι πεντακάθαρα...
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
elena
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1068
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2005 12:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από elena »

mamouni η ερώτηση συμπεριλαμβάνει και τα δεκάδες σπήλαια που έχουν γίνει χωματερές;;; (βλ. σπήλαιο με σκυλιά στη Μάνη κλπ κλπ κλπ).
:coffee: Έλενα Λάλου :speleo:
.....
Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί είν' ο προορισμός σου.
Αλλά μη βιάζεις το ταξίδι διόλου....
Άβαταρ μέλους
mamouni
Active Member
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2005 3:55 pm
Τοποθεσία: Άθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mamouni »

Εννοείται...

Όπως έγραψα: υπάρχει σκέψη για προβολή ενός σπηλαίου που έχει υποστεί τα επακόλουθα της ανθρώπινης αδιαφορίας/αναισθησίας, στα ΜΜΕ.
Θα επιλέξουμε κάποιο που να είναι σχετικά κοντά (για να βολεύει και το κανάλι) και να είναι εμφανώς ρυπαρό για να εξυπηρετήσει αυτό που θέλουμε να πετύχουμε.

Επειδή λοιπόν δεν ρωτάω ακαδημαϊκά, θα ήθελα συγκεκριμένα σπήλαια (όνομα, νομό, στίγμα) και αν είναι δυνατόν υλικό που να δείχνει το μέγεθος της καταστροφής.
Υπάρχει κάποιο υλικό διαθέσιμο από το Μητρώο Κατεστραμμένων Σπηλαίων/Φαραγγιών που έχει η επιτροπή στη διάθεσή της, αλλά θεωρώ ότι θα σας ενδιέφερε να προβληθεί κάτι που έχετε εντοπίσει εσείς οι ίδιοι και θα θέλατε να το δείτε αποκαταστημένο.
Όλο λάδι-λάδι... και τηγανίτες τίποτα!
xaris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 3:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από xaris »

Νομίζω ότι το σπήλαιο στη Μάνη που αναφέρει η Έλενα, είναι χαρακτηριστικό της αδιαφορίας των ανθρώπων και προς τα σπήλαια και τη φύση γενικά, αλλά και για την αδιαφορία του προς τα ζώα. Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα μέσα τα σκυλάκια μιας και ο ΣΠΕΛΕΟ είχε κάνει μια προσπάθεια να τα βγάλει, αλλά ακούγετε η όλη ιστορία και εμφανίζετε και ένα πιο φιλικό πρόσωπο της Ομοσπονδίας. Γνώμη μου φυσικά.
Χάρης
Χάρης
Μέλος του Ομίλου Σπηλαιολογίας Ναυπλίου

ΜΗΔΕΝΙ ΔΙΚΗΝ ΔΙΚΑΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΜΦΟΙΝ ΜΥΘΟΝ ΑΚΟΥΣΗΣ
ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΥΛΟΙ
H.U.E.
Απάντηση