ΣΠΗΛΑΙΟ ΔΡΟΓΚΑΡΑΤΙ

Δηλώστε εδώ σπήλαια που απειλούνται από κάθε είδους καταστροφή. Παρατηρήσεις, ονομασίες, δήμους κοινότητες κτλ. Διαβάστε για ενέργειες που γίνονται ή που προγραμματίζονται...
Απάντηση
xaris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 3:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

ΣΠΗΛΑΙΟ ΔΡΟΓΚΑΡΑΤΙ

Δημοσίευση από xaris »

Για μια ακόμα χρονιά, επισκέφθηκα το νησί της Κεφαλονιάς, μιας και ο σχετικά πρόσφατος τραυματισμός μου (σε τροχαίο) δεν με άφησε και δεν με αφήνει ακόμα να ασχοληθώ με την κάθετη σπηλαιολογία. Παρ' όλα αυτά μπορούσα να επισκεφτώ τα τουριστικά σπήλαια του νησιού Μελισάνη και Δρογκαράτι που είναι και τα μόνα οριζόντια. Και στα δύο λοιπόν διαπίστωσα ζημιές που έχουν γίνει, με τη Μελισάνη να έχει σκουπίδια στη λίμνη από τους τουρίστες και τη Δρογκαράτι να βρήθει προβλημάτων από την κακομεταχείρηση του σπηλαίου και από τους τουρίστες αλλά και από την ίδια την τοπική κοινότητα, η οποία έχει το σπήλαιο χωρίς κανένα ουσιαστικό έλεγχο πλήν των εισητηρίων. Θα επανέλθω και με φωτογραφίες για να καταλάβετε το τι εννοώ.
Χάρης
Χάρης
Μέλος του Ομίλου Σπηλαιολογίας Ναυπλίου

ΜΗΔΕΝΙ ΔΙΚΗΝ ΔΙΚΑΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΜΦΟΙΝ ΜΥΘΟΝ ΑΚΟΥΣΗΣ
ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΥΛΟΙ
H.U.E.
Άβαταρ μέλους
elena
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1068
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2005 12:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από elena »

Το κακό με τη Δρογγοράτη δεν είναι τωρινό.
Η Δρογγοράτη είναι το πρώτο "τουριστικό" σπήλαιο που επισκέφτηκα ως σπηλαιολόγος. Σε κάποιους μπορεί να φανεί υπερβολικό, αλλά έχοντας δει μόνο ωραία μη τουριστικά σπήλαια ως τότε μέσα από τον σύλλογό μου, βγήκα έξω σχεδόν κλαίγοντας (μετά είδα και τα χειρότερα και "ωρίμασα"). Από την ταραχή μου βέβαια δεν τράβηξα ούτε μία φωτογραφία.
Δεν ξεχνάω όμως την υπερυψομένη εξέδρα με φράγμα από τσιμεντωμένους σταλαχτίτες! :evil:
:coffee: Έλενα Λάλου :speleo:
.....
Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί είν' ο προορισμός σου.
Αλλά μη βιάζεις το ταξίδι διόλου....
xaris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 3:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από xaris »

Ερώτηση quiz. Ξέρει κανείς να μας πει σε πιο γήπεδο είναι τραβηγμένη η παρακάτω φωτογραφία;

http://clubs.pathfinder.gr/fotos_soe/37 ... 451&zoom=9[/img]
Χάρης
Μέλος του Ομίλου Σπηλαιολογίας Ναυπλίου

ΜΗΔΕΝΙ ΔΙΚΗΝ ΔΙΚΑΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΜΦΟΙΝ ΜΥΘΟΝ ΑΚΟΥΣΗΣ
ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΥΛΟΙ
H.U.E.
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Δημοσίευση από andreas »

xaris έγραψε:Ερώτηση quiz. Ξέρει κανείς να μας πει σε πιο γήπεδο είναι τραβηγμένη η παρακάτω φωτογραφία;

http://clubs.pathfinder.gr/fotos_soe/37 ... 451&zoom=9[/img]
Νομίζω από τον τελικό Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός, αλλά γιατί ρωτάς, τι σχέση μπορεί να έχει με σπήλαιο ?

Λές να υπάρχει τόοοοοσο μ@λάκας άνθρωπος να βάλει ένα τέτοιο αντιαεροπορικό προβόλι μέσα σε ένα σκοτεινό, υγρό και ήσυχο περιβάλλον, όπως αυτό ενός σπηλαίου :roll:

(ρητορική η ερώτηση...)
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Απάντηση