ΣΕ ΑΜΕΣΟ ΚΙΝΔΥΝΟ 50 ΣΠΗΛΑΙΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΔΥΡΟ

Δηλώστε εδώ σπήλαια που απειλούνται από κάθε είδους καταστροφή. Παρατηρήσεις, ονομασίες, δήμους κοινότητες κτλ. Διαβάστε για ενέργειες που γίνονται ή που προγραμματίζονται...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Γιάννης Ζήνας
Active Member
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 26, 2005 11:04 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

ΣΕ ΑΜΕΣΟ ΚΙΝΔΥΝΟ 50 ΣΠΗΛΑΙΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΔΥΡΟ

Δημοσίευση από Γιάννης Ζήνας »

Αντιγράφω κατεπείγον άρθρο του Ηλία Λιακόπουλου από το ΣΠΗΛΑΙΟ, αφορά άμεσα όλους όσους αγαπούν την σπηλαιολογία. (έχει ανοίξει σχετικό foum και στα ΘΕΜΑΤΑ της ιστοσελίδας)

Την Παρασκευή 17 Ιουνίου και ώρα 09:30 στο αμφιθέατρο του Υπουργείου Πολιτισμού θα πραγματοποιηθεί Σύσκεψη μετά από πρωτοβουλία του Υφυπουργού Πολιτισμού κ. Π. Τατούλη με θέμα τις πολεοδομικές Ρυθμίσεις στη Μάνη Λακωνίας.

Το θέμα προέκυψε μετά από την άρνηση όλων των μελών του Κεντρικού Αρχαιολογικού Συμβουλίου (ΚΑΣ) για οικοδόμηση μεγάλων ξενοδοχειακών συγκροτημάτων στον όρμου του Λιμενίου, στα βόρεια ακριβώς από τον όρμο του Δυρού. Ως γνωστόν στον όρμο του Λιμενίου υπάρχουν περίπου 50 σπήλαια (χερσαία και υποθαλάσσια), πολλά από τα οποία παρουσιάζουν έντονο παλαιοντολογικό, αρχαιολογικό και ιστορικό ενδιαφέρον.

Στη Σύσκεψη αυτή, η οποία θα γίνει λίγες μέρες πριν την αυτοψία που θα διενεργήσει η Ολομέλεια του ΚΑΣ δε θα είναι παρόντες μόνο οι αρμόδιοι Διευθυντές του Υπουργείου Πολιτισμού και τα μέλη του ΚΑΣ. Έχουν προσκληθεί βουλευτές, οι ενδιαφερόμενοι ιδιώτες, Δήμαρχοι, και τοπικοί παράγοντες.

Αν εφαρμοστούν οι προτάσεις των ιδιωτών, οι οποίες θέλουν να μετατρέψουν τον παραμυθένιο, καταγάλανο όρμο του Λιμενίου σε ξενοδοχειούπολη με 14 ιδιωτικά συγκροτήματα με πισίνες, τσιμεντένιες ιδιωτικές προβλήτες και αποχετεύσεις που θα βρίσκονται πάνω ακριβώς από τους σπηλαιώδεις σχηματισμούς, τότε θα καταστραφεί ένα από τα πιο χαρακτηριστικά σπηλαιολογικά καρστικά σύνολα της χώρας μας, πλήττοντας καίρια το πολιτιστικό περιβάλλον της Μάνης.

Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Η Σύσκεψη αυτή γίνεται για να πιεστούν και να επηρεαστούν τα μέλη του ΚΑΣ, ώστε στην αυτοψία που θα πραγματοποιήσουν στις 8 και 9 Ιουλίου να εγκρίνουν την ανέγερση των ξενοδοχείων. Στη Σύσκεψη αυτή οι κάτοικοι της περιοχής που θίγονται τα συμφέροντά τους αναμένεται να θέσουν και θέμα κατάργησης ή μείωσης της Αδόμητης Ζώνης Α΄ Προστασίας του Δυρού που έχει θεσμοθετήσει το Υπουργείο Πολιτισμού, προκειμένου να προστατευθούν από την οικοδόμηση πασίγνωστα σπήλαια, όπως της Βλυχάδας, της Αλεπότρυπας, του Καταφυγίου και των Καλαμακίων.

Η πίεση στους υπαλλήλους του Υπουργείου Πολιτισμού προβλέπεται να είναι ασφυκτική. Φοβάμαι πως παρά το γεγονός ότι δε θέλουν να επιτρέψουν την τσιμεντοποίηση και την καταστροφή της περιοχής, θα υποχωρήσουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. ¶λλωστε, μην ξεχνάμε ότι είναι απλά υπάλληλοι, η μάλλον δημόσιοι υπάλληλοι και δε θα ήθελαν να βρεθούν μπροστά σε μία ενδεχόμενη δυσμενή μετάθεση -και μη βρεθεί κανείς να μου πει ότι αυτά δε γίνονται πια-!

Επειδή, όλοι οι σπηλαιολόγοι πιστεύουν ότι η προστασία των σπηλαίων δε θα έπρεπε να είναι αρμοδιότητα μόνο του Υπουργείου Πολιτισμού,

Επειδή, υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να καταστραφεί για πάντα, ή στην καλύτερη περίπτωση να επιβαρυνθεί ανεπανόρθωτα ένα μνημείο της φύσης και ο τόπος όπου μέχρι σήμερα έχει βρεθεί το παλιότερο ίχνος της ανθρώπινης δραστηριότητας στον ελλαδικό χώρο (άνθρωπος του Δυρού - 300.000 π.Χ.),

Επειδή, κάποιοι αδιαφορούν γι' αυτό που αγαπάμε και θα το κατέστρεφαν χωρίς κανένα δισταγμό για το εφήμερο οικονομικό κέρδος,

Επειδή, αρκετά σπήλαια έχουν καταστραφεί από πάσης φύσεως έργα, για την πραγματοποίηση των περισσοτέρων οι σπηλαιολόγοι ούτε καν ρωτήθηκαν,

Επειδή δε θέλουμε να καταστρέψει η αμόρφωτη πολιτική ηγεσία αυτό που αγαπάμε,

ΟΛΟΙ Την Παρασκευή 17 Ιουνίου και ώρα 09:30 στο αμφιθέατρο του Υπουργείου Πολιτισμού (ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑΣ 20-22, πίσω από το Εθνικό - Αρχαιολογικό Μουσείο).

Επιτέλους, ας εκφράσουμε και εμείς τις απόψεις μας! Τσιμέντο αυτοί; Αντίδραση εμείς! Σώστε τη Μάνη!

Και επιτέλους, ας έρθουν εκπρόσωποι από όλα τους Συλλόγους. Αυτά είναι θέματα που θα έπρεπε να ενώνουν όλους!

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΡΟΩΘΗΣΤΕ ΤΟ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ.
Γιάννης Ζήνας
http://www.zenas.gr
Άβαταρ μέλους
ΣΠΗΛΑΙΟΕΠΑΦΙΚΟΣ
Active Member
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 8:13 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ΣΠΗΛΑΙΟΕΠΑΦΙΚΟΣ »

ΠΟΛΥ ΠΟΝΗΡΗ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΑΙ ΩΡΑ :!: ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΚΕΙ :!: ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΖΗΝΑ.
Άβαταρ μέλους
elena
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1068
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2005 12:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από elena »

ΣΠΗΛΑΙΟΕΠΑΦΙΚΟΣ έγραψε:ΠΟΛΥ ΠΟΝΗΡΗ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΑΙ ΩΡΑ :!: ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΚΕΙ :!:
Ελπίζω να μπορέσουν και άλλοι να σε ακολουθήσουν. Δυστυχώς εμάς μας μπλοκάρει αυτή η ώρα (χάθηκαν τα απογεύματα!).

ΣΠΗΛΑΙΟΕΠΑΦΙΚΕ σταμάτα να γράφεις με κεφαλαίααααααααα :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: .
Το επόμενο μήνυμα που θα δούμε με κεφαλαία θα αναγκαστούμε να το διαγράψουμε :!: :(
:coffee: Έλενα Λάλου :speleo:
.....
Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί είν' ο προορισμός σου.
Αλλά μη βιάζεις το ταξίδι διόλου....
xaris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 3:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από xaris »

Παρα την προσπαθεια να ειμαι εκει τελικα δεν θα τα καταφερω ουτε και εγω να ειμαι εκει.Ειναι λιγο αργα ομως να κανουμε αυτου του ειδους τη διαμαρτυρια.Η κινηση της πωλησης ειναι εδω και πολυ καιρο γνωστη σε συγκεκριμενο ομιλο με ξενοδοχειακες μοναδες και οι πληροφοριες μου ειναι ασχημες.Παντος ειναι περιπου δυο δυομιση χρονια που εχει αγοραστει η περιοχη μυστικα για το συγκεκριμενο λογο.Αν εχει πληροφοριες ο Γιαννης Κοφινας που ξερει καλα την περιοχη και τα δρωμενα ας μας δωσει καποια πληροφορια θα ηταν καλο πιστευω.
Χαρης
Χάρης
Μέλος του Ομίλου Σπηλαιολογίας Ναυπλίου

ΜΗΔΕΝΙ ΔΙΚΗΝ ΔΙΚΑΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΜΦΟΙΝ ΜΥΘΟΝ ΑΚΟΥΣΗΣ
ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΥΛΟΙ
H.U.E.
Άβαταρ μέλους
ΣΠΗΛΑΙΟΕΠΑΦΙΚΟΣ
Active Member
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 8:13 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ΣΠΗΛΑΙΟΕΠΑΦΙΚΟΣ »

ΣΠΗΛΑΙΟΕΠΑΦΙΚΕ σταμάτα να γράφεις με κεφαλαίααααααααα :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: .
Το επόμενο μήνυμα που θα δούμε με κεφαλαία θα αναγκαστούμε να το διαγράψουμε :!: :([/quote]

ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ :!: ΓΡΑΦΩ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΕΥΚΟΛΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ!
ΜΗΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΞΑΝΑ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙΣ ΜΗΝΥΜΑ......ΘΑ ΣΕ ΚΑΤΑΒΑΡΑΘΡΩΣΩ :!: :evil:
Απάντηση