Κοινή οδηγία για την σπηλαιολογική συμπεριφορά

Δηλώστε εδώ σπήλαια που απειλούνται από κάθε είδους καταστροφή. Παρατηρήσεις, ονομασίες, δήμους κοινότητες κτλ. Διαβάστε για ενέργειες που γίνονται ή που προγραμματίζονται...
Απάντηση
PFilippatou
Registered User
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Σεπ 18, 2007 3:03 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Κοινή οδηγία για την σπηλαιολογική συμπεριφορά

Δημοσίευση από PFilippatou »

Όλοι ξέρουμε ότι τα σπήλαια είναι μοναδικά οικοσυστήματα, μάρτυρες του παρελθόντος, πρεσβευτές του μέλλοντος. Από τη στιγμή που η ύπαρξή τους γίνεται γνωστή στον άνθρωπο, αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση για την καταστροφή τους.

Όσο ποιο ωραίο είναι ένα σπήλαιο τόσο ποιο πολύ κινδυνεύει. Η όποια μορφή αξιοποίησης ή/και χρήσης του το καταστρέφει. Ο σπηλαιολόγος που το επισκέπτεται δεν αποτελεί εξαίρεση. Μπορεί (σαν σπηλαιολόγοι) να δικαιολογηθούμε ότι προσφέρουμε περισσότερο καλό παρά το βλάπτουμε, αλλά η αλήθεια παραμένει … το βλάπτουμε!

Και τώρα το ερώτημα που με τρώει… Εγώ, Εσύ, ο καθένας μας τι κάνει και τι παραπάνω μπορεί να κάνει για να προστατεύσει ένα σπήλαιο κατά τη διάρκεια της επίσκεψής του;

Μη με ρωτήσετε αν δεν έμαθα κάτι γι΄ αυτό στα σεμινάρια σπηλαιολογίας. Ναι έμαθα πολλά. Αλλά το σεμινάριο τελείωσε πριν από 6 χρόνια και από τότε παρακολούθησα όλα τα επόμενα και συζήτησα με πολλούς και το ερώτημα παραμένει.

Χρησιμοποιώ ή όχι ασετιλίνη; Όταν είμαι 1 χλμ μέσα στο σπήλαιο αφοδεύω όπου βρω ή τα βγάζω έξω μαζί μου; Καπνίζω ή όχι; Βάζω μεγάλες ομάδες σε σπήλαια ή μικρές που ελέγχονται καλύτερα; Τα λασπωμένα μου ρούχα και παπούστια τα βγάζω για να περάσω μία κατάλευκη λίμνη ή όχι; Το σταλακτίτη το σπάω για να προχωρήσω ή όχι;….. Να συνεχίσω; Νομίζω όλοι μας μπορούμε να πλουτίσουμε αυτή τη λίστα.

Δεν είμαι παντογνώστης να δώσω τη σωστή απάντηση σε όλα τα ερωτήματα. Δρω κατά συνείδηση και με τη μέγιστη προσοχή. Νομίζω όμως ότι ήρθε καιρός και με ευκαιρία την Πανελλήνια Συνάντηση (10 και επετειακή !) που πλησιάζει, να συγκεντρωθούμε και να συζητήσουμε. Είναι καιρός να δεσμευτούμε σαν Έλληνες Σπηλαιολόγοι και Ελληνικοί Σπηλαιολογικοί Σύλλογοι ότι θα κάνουμε ότι μπορούμε για να προστατεύσουμε τα σπήλαια στη χώρα μας.

Προτείνω λοιπόν μία συνάντηση με αντιπροσώπους όλων των συλλόγων αλλά και όλων όσων ενδιαφέρονται στα πλαίσια της 10ης Π.Σ.Σ. Εκεί θα εκφράσουμε τους φόβους και τις απόψεις μας, ώστε να φτάσουμε να συμφωνήσουμε σε μία κοινή οδηγία για την σπηλαιολογική συμπεριφορά και ιδιαίτερα για σπήλαια με αυξημένο ενδιαφέρον και ευαισθησία (π.χ. Τρύπα του Βοριά, Δυρός, Ψηστράκι, Μαρώνεια…).
Άβαταρ μέλους
giorgos
Active Member
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2005 11:12 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giorgos »

Καλησπέρα και καλώς μας ήρθες στο Forum.

Παρόλο που θα συμφωνήσω με ΟΛΑ τα παραπάνω που πολύ όμορφα έθεσες, η δική μου άποψη είναι λίγο . . . λακωνική και απόλυτη πάνω στο θέμα.

Ο βρωμιάρης θα είναι πάντα βρωμιάρης.

Νομίζω ότι όλοι οι σύλλογοι υπερκαλύπτουν το θέμα «Προστασία σπηλαίων» και στα σεμινάριά τους αλλά και στην μετέπειτα πορεία των μελών που παραμένουν σε αυτούς και λαμβάνουν μέρος σε επισκέψεις ή αποστολές. Αυτός που δεν έχει συνείδηση θα ενεργήσει εις βάρος του σπηλαίου όπως ακριβώς ενεργεί και εις βάρος του βουνού, της θάλασσας, του χωριού και της πόλης που ζει.

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει συνειδητοποιημένος σπηλαιολόγος ή καλύτερα άνθρωπος του χώρου μας, που θα έπραττε εις βάρος της φύσης γενικότερα.
Δεν έχω δει, τουλάχιστον εγώ, κάποιον από τους ανθρώπους που έχω κάνει σπηλαιολογία μαζί του, να συμπεριφέρεται απρεπώς σε μία σπηλιά. Ακόμα και η ασετιλίνη καταργήθηκε εκτός ειδικών περιπτώσεων. Καταργήθηκε, παρόλο που την σκόνη της πέτρας όλοι την έπαιρναν μαζί τους, για να μην ενοχλούν το ευαίσθητο οικοσύστημα οι αναθυμιάσεις από την καύση. Τόση ευαισθησία.

Τα περισσότερα σπήλαια, όπως και εσύ γνωρίζεις δεν είναι εύκολα προσβάσιμα από τους «κυνηγούς θησαυρών και φαντασμάτων» , αν και κάποιοι από αυτούς έχουν αρχίσει να έχουν τις τεχνικές ικανότητες με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Αυτούς δεν μπορούμε να ελέγξουμε. Ο μοναδικός τρόπος απόλυτης προστασίας ενός σπηλαίου είναι να κλειδωθεί. Πράγμα ανέφικτο. Εκτός αν θέλουμε να προστατέψουμε τα σπήλαια και από τους ίδιους τους σπηλαιολόγους.
Επίσης και αυτό δεν γίνεται. Τι θα πούμε στους νεώτερους: Τα κλειδώσαμε για να μην χαλάνε; Και τότε γιατί να υπάρξουν νεώτεροι; Και αν τα είχαν κλειδώσει οι παλιότεροι, εμείς θα υπήρχαμε σήμερα να μιλάμε για αυτά, να τα επισκεπτόμαστε και να τα θαυμάζουμε;

Η συζήτηση θα πρέπει να εστιαστεί στα λατομεία που μπαζώνουν τα σπήλαια, τους δήμους και τις κοινότητες που αδειάζουν τα απορριμματοφόρα στα «πηγάδια», στα φορτηγά με τα μπάζα που η εταιρία τους δεν θέλει να πληρώσει κρατική αποκομιδή και όχι στον σπηλαιολόγο. Μπορούμε να σταματήσουμε το κράτος και τον ιδιώτη να βιάζει τα σπήλαια; Αυτή είναι η ουσία. Αυτό είναι βήμα προς την επιτυχία. Τα υπόλοιπα είναι πταίσματα. Στην ενότητα «Σπήλαια σε κίνδυνο» θα βρεις αρκετά παραδείγματα και για την προστασία από τους σπηλαιολόγους αλλά και από τον εξευτελισμό τους.

Εμμένω λοιπόν στην λακωνική μου άποψη ότι οι σύλλογοι περνούν το μήνυμα που πρέπει και η «οδηγία» είναι ήδη γνωστή από τους παλιότερους αλλά:

Ο βρωμιάρης θα είναι πάντα βρωμιάρης.

Αν τελικά γίνει συνάντηση θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να δημοσιευτούν τα αποτελέσματα και εδώ.
Εικόνα
HARDWARE: Τμήμα του υπολογιστή, το οποίο δέχεται τα χτυπήματά μας όταν το software παρουσιάσει πρόβλημα
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Αν και σε άλλο topic ήθεισται να καλοσωρίζουμε τους νεοφερμένους, να καλωσορίσω κι εγώ την Πέλη απ’ εδώ.

Αν και έχω αγαπήσει την μυρωδιά της ασετιλίνης από την εποχή των Α’ σεμιναρίων της Ε.Σ.Ε., τα 9 περίπου χρόνια (ο Φάνης ίσως να θυμάται καλύτερα πόσα) που πέρασαν από τότε οδήγησαν στην κατάργησή της από τους συλλόγους (το θέμα το έχουμε συζητήσει και στο φόρουμ σε άλλο θέμα) λόγω ακριβώς των περιβαλλοντικών της επιπτώσεων. Μου λείπει μεν αλλά δεν διαφωνώ με την ορθότητα της κατάργησής της.

Αν θυμάμαι καλά, στην προηγούμενη Πανελλήνια, κάποιος φίλος (ας με συγχωρήσει που δεν θυμάμαι από ποιόν σύλλογο) είχε κάνει μια ενδιαφέρουσα παρουσίαση για το θέμα προστασίας / σεβασμού των σπηλαίων από τους σπηλαιολόγους. Σίγουρα το θέμα δεν εξαντλήθηκε εκεί και θα μπορούσε να γίνει μια ενδιαφέρουσα συζήτηση επ’ αυτού.

Δεν διαφωνώ στην ανάγκη διατήρησης των σπηλαίων σε όσο πιο «παρθενική» κατάσταση γίνεται, αλλά σε γενικές γραμμές δεν έχω δει πολλά μη αξιοποιημένα σπήλαια σε οικτρή κατάσταση (άντε να εξαιρέσω σπήλαια που χρησιμοποιούνται ευρέως για εκπαίδευση οπότε και έχουν «κεντηθεί»). Αντίθετα, η κατάσταση των αξιοποιημένων σπηλαίων αλλά και εν γένει της Ελληνικής φύσης (για τις πόλεις ας τα’ αφήσουμε) είναι ελεεινή (βλέπε βρωμιάρηδες).
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
xaris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 3:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από xaris »

Σαν Χάρης είμαι σύμφωνος να γίνει μία συγκέντρωση στη 10η Π.Σ.Σ. αλλά θα πρότεινα να δείτε και την παρουσίαση του Συλλόγου μας στην αποστολή στον Έβρο η οποία έχει άμεση σχέση. Το κακό είναι ότι δεν έχουμε ακόμα ενημέρωση για το πόσες παρουσιάσεις έχει κάθε Σύλλογος και εάν θα υπάρχει χρόνος για άλλες παρουσιάσεις εκτός Συλλόγων οπότε να βάλουμε και μία ενημέρωση για τις καταστροφές σε σπήλαια που έχουμε καταγράψει και η ενημέρωση έχει γίνει από άτομα από όλους τους Συλλόγους (και Σ.Ο.Ε. και Ε.Σ.Ε.). Το κακό για μένα είναι ότι μένουμε μόνο σε καταγραφές. Η πράξη είναι ακόμα σε εμβρυακή κατάσταση. Και για να μην μένω ασαφής διευκρινίζω ότι δεν εννοώ μόνο τους καθαρισμούς. Σχετικά τώρα με τους σπηλαιολόγους να πω ότι δεν είναι όλοι καλοί στο θέμα της προσοχής στο σπήλαιο. Ναι σεμινάριο γίνετε αλλά όπως λέει και ο Γιώργος "Ο βρομιάρης θα είναι πάντα βρομιάρης" και ή θα πρέπει να απομονωθεί ή να συμμορφωθεί.
Χάρης
Μέλος του Ομίλου Σπηλαιολογίας Ναυπλίου

ΜΗΔΕΝΙ ΔΙΚΗΝ ΔΙΚΑΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΜΦΟΙΝ ΜΥΘΟΝ ΑΚΟΥΣΗΣ
ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΥΛΟΙ
H.U.E.
Άβαταρ μέλους
mamouni
Active Member
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2005 3:55 pm
Τοποθεσία: Άθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mamouni »

Πάντως και η δική μου άποψη συγκλίνει με του Γιώργου: Πρέπει πρώτα να σταματήσουμε (εμείς! ναι εμείς!) τους δήμους και τις κοινότητες των πολιτών να γεμίζουν με σκουπίδια -κι ότι άλλο μπορείς να φανταστείς- τα σπήλαια κι ύστερα να αναλογιστούμε εάν (π.χ) πρέπει να καπνίζουμε μέσα στα σπήλαια, όταν ειδικά ΟΛΟΙ κουβαλάνε τις γόπες τους έξω.
Μάλλον πρέπει να βοηθήσουμε να λυθούν τα πιο σημαντικά προβλήματα της προστασίας των σπηλαίων πριν αρχίζουμε να ψειρίζουμε τις καταστάσεις...
Ενημέρωση - Ευαισθητοποίηση - Προστασία

Όσοι θέλετε να βοηθήσετε στο σκοπό αυτό, δεν έχετε παρά να καταθέσετε τις προτάσεις σας στην Επιτροπή Προστασίας Σπηλαίων (ή σε εμένα, το Χάρη, τη Γεωργία κατ'ευθείαν - το ίδιο είναι!) για να βελτιώσουμε όσα περισσότερα μπορούμε.

Επίσης Πέλλη, να σου υπενθυμίσω ότι θα γίνει καθαρισμός της Καταβόθρας των Σκούρτων την Κυριακή που μας έρχεται (30 Σεπτ) και όλοι οι σπηλαιολόγοι είναι ευπρόσδεκτοι.
Όλο λάδι-λάδι... και τηγανίτες τίποτα!
Απάντηση