Άμεση ανάγκη για φωτογραφίες

Δηλώστε εδώ σπήλαια που απειλούνται από κάθε είδους καταστροφή. Παρατηρήσεις, ονομασίες, δήμους κοινότητες κτλ. Διαβάστε για ενέργειες που γίνονται ή που προγραμματίζονται...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mamouni
Active Member
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2005 3:55 pm
Τοποθεσία: Άθηνα
Επικοινωνία:

Άμεση ανάγκη για φωτογραφίες

Δημοσίευση από mamouni »

Όλοι έχουμε επισκεφτεί σπήλαια ή φαράγγια με καταστροφές [είτε από συγκέντρωση σκουπιδιών, είτε από χαραγμένες/βαμμένες επιφάνειες ("Μ+Λ=L.F.E." κτλ), είτε με ξεχασμένα πυρομαχικά, είτε με κατεστραμμένα ή λεηλατημένα σταλακτ/γμιτικά] και σίγουρα έχουμε φωτογραφίες από αυτά.

Θα παρακαλούσα όλα τα μέλη της ΣΟΕ που επιθυμούν, να αναρτήσουν σε αυτό το post (ή στο email μου: eri.tsalou@selas.org) τις φωτογραφίες που διαθέτουν από τέτοιου είδους καταστροφές, αναγράφοντας το όνομα του φωτογράφου (κατά προτίμηση να ταυτίζεται με το όνομα του αποστολέα), το όνομα του σπηλαίου/φαραγγιού και την περιοχή στην οποία βρίσκεται αυτό. Παρακαλώ οι φωτογραφίες να είναι σε καλή ανάλυση!

Ο σκοπός από τη συγκέντρωση των φωτογραφιών αυτών είναι να χρησιμοποιηθούν για τη δημιουργία φυλλαδίων με περιεχόμενο την προστασία των σπηλαίων, από την Επιτροπή Προστασίας Σπηλαίων, με απώτερο σκοπό την ευαισθητοποίηση του κόσμου στο λεπτό αυτό θέμα που μας απασχολεί όλους.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη συνεργασία/βοήθειά σας

Για την Επιτροπή Προστασίας Σπηλαίων
Τσάλου Έρη
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Έχω κάποιες με πυρομαχικά αν ενδιαφέρεσαι...
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
mamouni
Active Member
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2005 3:55 pm
Τοποθεσία: Άθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mamouni »

Οφ κόρς! Στείλε μου τες στο μέιλ του συλλόγου...

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
magma
Registered User
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Δευ Δεκ 11, 2006 4:36 pm
Τοποθεσία: Βριλήσσια-Αθήνα

Δημοσίευση από magma »

Αν υπάρχουν διαθέσιμες φωτό ΚΑΙ από Οίτη, ίσως χρειαστούν. Ακόμη και αν είναι χαρακτηριστικές της π.χ. έλατα, κάποιο λουλούδι. Καλή ανάλυση.
Ευχαριστώ. :!:
Άβαταρ μέλους
magma
Registered User
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Δευ Δεκ 11, 2006 4:36 pm
Τοποθεσία: Βριλήσσια-Αθήνα

Δημοσίευση από magma »

Στην Έρη... :arrow:
Άβαταρ μέλους
mamouni
Active Member
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2005 3:55 pm
Τοποθεσία: Άθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mamouni »

Η ανάγκη για φωτογραφίες υπάρχει ακόμα και θα σας παρακαλούσα να μου στείλετε ότι έχετε που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σε ένα φυλλάδιο (και φωτογραφίες καταστροφών και φωτογραφίες φυσικής ομορφιάς).

Επίσης, παρά την πολύ καλή δουλειά που έγινε με το φυλλάδιο της Οίτης, η Επιτροπή Προστασίας Σπηλαίων είναι πάλι ΧΩΡΙΣ ΓΡΑΦΙΣΤΑ!!
:cry: :cry: :cry:

Εάν υπάρχει κάποιο κρυφό ταλέντο, που θα μπορούσε να μας βοηθήσει να στήσουμε ένα γενικό φυλλάδιο (που θα δημιουργηθεί για να χρησιμοποιηθεί παντού για τους σκοπούς της προστασίας σπηλαίων), θα χαρούμε πολύ να συνεργαστούμε μαζί του. Ο σκοπός είναι ιερός και κάθε σπηλαιολόγος, φαντάζομαι, νιώθει την ανάγκη της προστασίας των σπηλαίων που τόσο αγαπάμε.

Βοηθήστε μας να τα προστατέψουμε...
Βοηθήστε μας να φτιάξουμε το φυλλάδιο...

Ευχαριστώ πολύ
Άβαταρ μέλους
mamouni
Active Member
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2005 3:55 pm
Τοποθεσία: Άθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mamouni »

Δυστυχώς στην έκκληση για συγκέντρωση φωτογραφιών που θα χρησιμοποιηθούν σε άρθρα, φυλλάδια, τηλεοπτικές εκπομπές και ρεπορτάζ, μέχρι στιγμής ΜΟΝΟ ΕΝΑ άτομο έχει ανταποκριθεί ως τώρα... :roll:
Θανάση, ευχαριστούμε πολύ

Δεν υπάρχει άλλο υλικό ή απλά δεν θέλετε να μας το δώσετε? :cry:
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Ερη θα προσπαθήσω να βρω κι εγώ αλλά λόγω έλλειψης χρόνου είναι λίγο δύσκολο γιατί το αρχείο μου είναι κυρίως διαφάνειες και θέλει δουλειά.
Άβαταρ μέλους
mamouni
Active Member
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2005 3:55 pm
Τοποθεσία: Άθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mamouni »

Ok! Παρόμοιο πρόβλημα έχει και ο Caspex.

Προς το παρόν δεν επείγομαι για κάτι, αρκεί να μη με ξεχάσετε... :lol:
Απάντηση