Σεμινάρια για την χρήση H/Y στην σπηλαιολογία 13-14/5/2006

Ανακοινώσεις και ερωτοαπαντήσεις για προγραμματισμένες εκπαιδεύσεις στην Ελλάδα και το εξωτερικό.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Σεμινάρια για την χρήση H/Y στην σπηλαιολογία 13-14/5/2006

Δημοσίευση από caspex »

Σεμινάριο για χρήση Η/Υ στην σπηλαιολογία και ειδικότερα στην χαρτογράφηση και την χρήση χαρτών θα πραγματοποίηση ο ΣΕΛΑΣ στις 13 και 14 Μαΐου 2006. Το σεμινάριο θα ξεκινά 09.30 το πρωί και θα ολοκληρώνετε στις 17:00 το απόγευμα και τις δύο ημέρες. Πέρα από την θεωρία γίνονται και πρακτικές ασκήσεις και εξετάζονται και ειδικές περιπτώσεις. Αναλυτικό πρόγραμμα θα αποσταλεί στους ενδιαφερόμενους και θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα μέχρι το τέλος του μήνα.

Εισηγητές του σεμιναρίου θα είναι ο Κώστας Αδαμόπουλος, ο Πέτρος Σταυρόπουλος και ο Στέλιος Ζαχαριάς. Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί στα γραφεία του ΣΕΛΑΣ (Πασίωνος 44-46, 116 31, Ν. Κόσμος, Αθήνα Τηλ.(+30)-210-90.20.171 FAX (+30)-210-90.20.371 και e-mail: info@selas.org.

Έχει ήδη εκδηλωθεί έντονο ενδιαφέρον (στην Πανελλήνια και μετά) και έτσι υπολείπονται λίγες θέσεις ακόμη γι' αυτό οι ενδιαφερόμενοι ας εκδηλώσουν άμεσα το ενδιαφέρον τους. Είτε απαντώντας εδώ, είτε με pm, είτε με e-mail.

Για άμεση επικοινωνία με τους εκπαιδευτές μπορείτε να καλείτε στο 6942-052-053
Το κόστος του σεμιναρίου είναι 60 € (πληρώνετε στον σύλλογο, θα πάρετε απόδειξη) και περιλαμβάνει και σημειώσεις.

Εάν έχετε laptop ή κάποιο PDA (Palm ή/και Windows CE) θα είναι καλό να το φέρετε μαζί σας ώστε να διευκολύνετε το σεμινάριο αλλά και να διευκολυνθείτε κάνοντας κατευθείαν ρυθμίσεις στο περιβάλλον εργασίας σας.

Όσοι έχετε απορίες για την χρήση GPS μπορείτε επίσης να φέρετε και τις συσκευές σας (με τα καλώδια μαζί) για να λυθούν τυχόν απορίες.

Απαραίτητη προϋπόθεση η ευχέρεια στην χρήση Η/Υ.

Περισσότερες πληροφορίες: http://www.selas.org/phpBB2/viewtopic.php?t=294
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
T4NG0
Active Member
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2005 6:55 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα

Δημοσίευση από T4NG0 »

Κώστα ενδιαφέρομαι, οπότε κράτα μου μια θέση....

Νικόλας
Άβαταρ μέλους
haris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 496
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 19, 2005 6:27 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από haris »

Κι εμένα μία. Δίπλα στον T4NG0 κατά προτίμηση
Άβαταρ μέλους
MALAMA KATERINA
Active Member
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2005 9:35 pm

Δημοσίευση από MALAMA KATERINA »

Κώστα κράτησε και για μένα μια θέση.
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Καλώς ήρθατε και οι τρεις!
Για την ώρα στο σεμινάριο φαίνετε ότι θα ...πρωταγωνιστήσει ο ΦΟΣ !
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Δημοσίευση από andreas »

χαίρετε...

ελπίζω να έχετε λάβει (και κρατήσει) την ηΜαιηλική μου δήλωση συμμετοχής !

:D
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Γεια και χαρά σας,

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:
Το αναλυτικό πρόγραμμα για το Σεμινάριο έχει ανακοινωθεί και είναι διαθέσιμο για download:
http://www.selas.org/index.php?option=c ... 30&lang=el

Καλή προετοιμασία σε όλους σας.

Άλλος ενδιαφερόμενος για χαρτογράφηση?


Κώστας
Άβαταρ μέλους
speleotom
Active Member
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 5:03 pm
Τοποθεσία: Χαιδάρι, Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από speleotom »

Οι κουμπούρες των προηγούμενων σεμιναρίων μπορούν να το παρακολουθήσουν? ](*,) ](*,) #-o
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Θωμά, είσαι πάντοτε (και όχι μόνο εσύ αλλά και οι άλλοι μαθητές) ευπρόσδεκτος αρκεί να φέρεις το laptop σου ώστε να μην επιβαρυνθούν οι νεότεροι μαθητές.

Σε περιμένουμε,


Κώστας
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
haris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 496
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 19, 2005 6:27 pm
Επικοινωνία:

Εντυπώσεις!!!

Δημοσίευση από haris »

Ολοκληρώθηκαν τα σεμινάρια. Προσωπικά έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη. Ξεπέρασαν οποιαδήποτε προσδοκία είχα από αυτά. Καλύφθηκαν σε βάθος το Visual Topo, το Auriga κι ο OziExplorer. Ειλικρινά δεν περίμενα ότι σε ένα διήμερο θα μπορούσε να μεταδοθεί τόση πληροφορία!!! Περίμενα μια σχετικά επιφανειακή προσέγγιση, αλλά η διάθεση εκπαιδευτών και εκπαιδευομένων έφερε πολύ περισσότερα. Να ευχαριστήσω τον Κώστα, τον Στέλιο και τον Πήτερ. Και να ευχηθώ το πάντρεμμα της τεχνολογίας με τις δράσεις στη φύση να είναι εποικοδομητικό!
Ένα πολύ μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ!!! :clapping: :clapping: :clapping:
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Re: Εντυπώσεις!!!

Δημοσίευση από andreas »

Ένα πολύ μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ!!! :clapping: :clapping: :clapping: και από μένα !
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Χάρις καλημέρα!

Με προλαβες (και καλά έκανες!!!)... Ήθελα κι εγώ να πω ότι το επίπεδο ήταν πολύ υψηλό κι αυτό μας επέτρεψε να μπούμε σε πολύ περισσότερα κομμάτια από αυτά που προγραμματίζαμε να καλύψουμε. Να πω λοιπόν ένα μπράβο σε όλους σας για την συμμετοχή, να ευχαριστήσω κι εγώ τον Στέλιο Ζαχαριά που ανέλαβε το πιο δύσκολο κομμάτι (εισαγωγή στις γεωγραφικές συντεταγμένες, κτλ) ο οποίος κατέφερε να κάνει την καλύτερη παρουσίαση του αντικειμένου από τις δύο προηγούμενες φορές (θέλει ακόμη βελτίωση αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με τον Στέλιο). Επίσης το Auriga καλύφθηκε πιο καλά από κάθε κάθε άλλη φορά κι αυτό γιατί ο Peter Σταυρόπουλος έκανε πολύ καλή δουλεία, ενώ συνέβαλε το ότι έχει αυξηθεί η γνώση μας στην συσκευή και το ότι η παρουσίαση έγινε μέσα από το PC (στην μεγάλη οθόνη...) και όχι όπως τις άλλες φορές...

Επιπλέον οι συμμετέχοντες πήραν ένα DVD γεμάτο λογισμικό και δεδομένα.

Σε γενικές γραμμές μείναμε κι εμείς από την πλευρά μας πολύ ικανοποιημένοι κυρίως από την δεύτερη μέρα...

Αυτό που παραλείψαμε ήταν να βγάλουμε μια φωτογραφία όλοι μαζί :cry: ...
Anyway στο φετινό σεμινάριο συμμετείχαν οι εξής:
Νικόλας Βολάκος (Τ4ng0)
Χάρις Νικολαϊδου
Κατερίνα Μαλαμά
Ανδρέας Θεοδωρόπουλος
Νίκος Πασπαλιάρης
Νώντας Εμμανουήλ
Νίκος Μητσάκης

Επόμενο ραντεβού, στην 9η Πανελλήνια Σπηλαιολογική Συνάντηση όπου θα συναντηθούμε όλοι, παλιοί και νέοι μαθητές των σεμιναρίων.
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
xaris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 3:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από xaris »

caspex έγραψε:Καλώς ήρθατε και οι τρεις!
Για την ώρα στο σεμινάριο φαίνετε ότι θα ...πρωταγωνιστήσει ο ΦΟΣ !
Ο Φ.Ο.Σ. τα καταφερε και τωρα με την καινουρια πυξιδα κλισιμετρο και τα σεμιναρια ηλεκτρονικης χαρτογραφισης( 4απο τους 7)ποιος μας πιανει;
Χαρης
H.U.E.
Χάρης
Μέλος του Ομίλου Σπηλαιολογίας Ναυπλίου

ΜΗΔΕΝΙ ΔΙΚΗΝ ΔΙΚΑΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΜΦΟΙΝ ΜΥΘΟΝ ΑΚΟΥΣΗΣ
ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΥΛΟΙ
H.U.E.
Άβαταρ μέλους
MALAMA KATERINA
Active Member
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2005 9:35 pm

Δημοσίευση από MALAMA KATERINA »

Αν είναι σωστό αυτό που λένε: "η γνώση είναι δύναμη!" νοιώθω ιδιαίτερα δυνατή μετά το σεμινάριο αυτό (η προπόνηση επιτρέπεται, φαντάζομαι). Να σας ευχαριστήσω κι εγώ με τη σειρά μου και ναι, Κώστα, συμφωνώ. Πρέπει στην 9η Πανελλήνια Σπηλαιολογική Συνάντηση να μαζευτούμε να συζητήσουμε και να κοινοποιήσουμε ή αλλιώς να εκδόσουμε κάποιες, ιδέες ή οτιδήποτε άλλο βγει. Μια πρώτη σκέψη έκανα :oops: :oops: δεν έχω ακόμα κάτι συγκεκριμένο αλλά θα το σκεφτούμε.
Μία φορά κι έναν καιρό
ήμουν ελπίδα για τον κόσμο
τώρα μόνη κολυμπώ..


http://lifeaction.blogspot.com/
http://okthisismylife.blogspot.com/
http://www.flickr.com/photos/43010836@N02/
Άβαταρ μέλους
T4NG0
Active Member
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2005 6:55 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα

Δημοσίευση από T4NG0 »

Καλημέρα σε όλες και όλους,

ΣΠΗΛΑΙΟΧΑΡΤΟΓΡΑΦΗΣΗ.... Μερικοί την απεχθάνονται άλλοι την αγαπάνε....
Προσωπικά και λόγω επαγγέλματος σαν πολιτικός μηχανικός, έχω ιδιαίτερη αδυναμία στη τοπογραφία. Το να αποτυπώνεις με διάφορα μέσα ένα οικόπεδο και μετά να το προσδιορίζεις σε χάρτη, να του ορίζεις συντεταγμένες και γενικά να το έχεις σε μία έντυπη μορφή από την οποία μπορείς να βγάλεις πολλά συμπεράσματα είναι κάτι που μου αρέσει και ασχολούμαι με πάθος.

Όταν ξεκίνησα σπηλαιολογία έμεινα άφωνος όταν διδάχτηκα τα βασικά περί σπηλαιοχαρτογράφησης. Η αγάπη μου για τα σπήλαια βασιζόταν στην εξερεύνηση, την ομορφιά αυτών, στη σπηλαιοσυντροφιά και στις τεχνικές κίνησης μέσα σε αυτά...Όταν λοιπόν είδα οτι κάτι που αγαπάω έξω από τα σπήλαια, όπως είναι η τοπογραφία, μπορεί και εξασκείται και μέσα σε αυτά, μου ανοίχτηκε μια καινούργια πτυχή της σπηλαιολογίας, την οποία είμαι σίγουρος πως θα ακολουθήσω με πάθος εκεί μέσα όπως κάνω κάθε μέρα στην εργασία μου...
Τα σεμινάρια χαρτογράφησης που διοργάνωσε ο ΣΕΛΑΣ ήταν για μένα ότι καλύτερο μπορούσε να μου συμβεί αυτή τη στιγμή στην πορεία μου σαν σπηλαιολόγος και από την πρώτη στιγμή που ανακοινώθηκαν δήλωσα ενδιαφέρον.

Δεν θα αρχίσω να λεω τι ακριβώς κάναμε, αλλά σε γενικές γραμμές θέλω να πω πώς διδάχθηκα πράγματα τα οποία με έκαναν να δώ την σπηλαιολογία και από μια άλλη επιστημονική μεριά.

Το να αποτυπώνεις το σπήλαιο σε ένα χάρτη, ο οποίος γίνεται ανάγλυφος και τρισδιάστατος, όπως επίσης τα τριγύρω σπήλαια και από εκεί να μπορείς να κάνεις βάσιμες προβλέψεις για πιθανή συνέχεια ή ένωση αυτών είναι “ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ”.

Να μπορείς να προσδιορίσεις μία είσοδο σπηλαίου σε ένα γεωλογικό χάρτη και μετά, βάση των πληροφοριών που σου δίνει ο χάρτης, να μπορέσεις να χαράξεις πορεία, την οποία φορτώνοντας στο GPS και ακολουθώντας τη να έχεις περισσότερες πιθανότητες να βρεις νέες εισόδους σε καρστικές μορφές, δίνει ένα άλλο νόημα στο “ΨΑΧΤΙΡΙ”.

Να μπορείς να χρησιμοποιείς ηλεκτρονικά μέσα στην καταγραφή δεδομένων κατά την διάρκεια σπηλαιοχαρτογραφισης με τα οποία εύκολα μπορείς να δεις αν έχεις κάνει σφάλμα στις μετρήσεις σου και να το διορθώσεις, είναι “ΕΞΕΛΙΞΗ”.

Όλα αυτά όπως και πολλά άλλα διδαχτήκαμε στα σεμινάρια που παρακολούθησα το ΣΚ που μας πέρασε...
Είχα μεγάλες προσδοκίες από τα σεμινάρια και μπορώ να πω με σιγουριά πως έμαθα περισσότερα.
Ο Κώστας Αδαμόπουλος, ο Peter Σταυρόπουλος και ο Στέλιος Ζαχαριάς ξεπέρασαν τους εαυτούς τους και στην κυριολεξία έδωσαν με την ψυχή τους ένα απίστευτο ρεσιτάλ Σπηλαιοχαρτογράφησης...

Όπως είπα και στην αρχή, άλλοι την απεχθάνονται και άλλοι την αγαπάνε... Πιστεύω πώς οι πρώτοι αν παρακολουθούσαν το σεμινάριο, η άποψη τους στο τέλος θα ήταν διαμετρικά αντίθετη της αρχικής τους, και οι δεύτεροι ....... χμμμ.... τι να πω ... ότι θα την αγαπάνε περισσότερο;;...οτι θα ασχολούνται με περισσότερη όρεξη και θα έχουν καλύτερες φιλοδοξίες;;...οτι θα σέρνουν μαζί τους και τα όργανα χαρτογράφησης στην Συκιά;;... δεν ξέρω τώρα... αλλά είμαι σίγουρος σε λίγο καιρό θα μου είναι γνωστό....

Ετσι λοιπόν για μένα, τα σεμινάρια αυτά είχαν: ΠΑΡΕΪΣΤΙΚΟ κλίμα, ΣΟΒΑΡΗ διδασκαλία και ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ παρουσίαση.... ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ

Νικόλας
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος T4NG0 την Τρί Μάιος 16, 2006 2:14 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Δημοσίευση από andreas »

Επέτρεψέ μου T4NG0, να πάρω αυτή την πρότασή σου και να τη γράψω με μεγάλα γράμματα



Το να αποτυπώνεις το σπήλαιο σε ένα χάρτη, ο οποίος γίνεται ανάγλυφος και τρισδιάστατος, όπως επίσης τα τριγύρω σπήλαια και από εκεί να μπορείς να κάνεις βάσιμες προβλέψεις για πιθανή συνέχεια ή ένωση αυτών είναι “ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ”.


Σκεφτείτε, ότι κάποια στιγμή θα έχουμε ΚΟΙΝΑ αρχεία στη ΣΟΕ και σκεφτείτε πώς θα ενταχτούν οι πληροφορίες σε αυτα τα ηλεκτρονικά συστήματα απεικόνισης.

Δεν γίνονται με "λίστες" βουνών, χωριών, νομών κλπ κλπ.

Άλλο η πληροφορία, οπως ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ για να γίνει κατανοητή σε κάποιον άνθρωπο, και άλλο η πληροφορία, που αρχειοθετείται σε ένα σύστημα διαχείρησης δεοδομένων.
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Απάντηση