Πρόγραμμα φαραγγοδιάσωσης

Προγραμματισμός και σχολιασμός των ασκήσεων, ενημερώσεις, νέα και δράσεις της ομάδας Φαραγγοδιάσωσης.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Πρόγραμμα φαραγγοδιάσωσης

Δημοσίευση από dim.kar »

Καλησπέρα

Μερικές σκέψεις για την εκπαίδευση στη φαραγγοδιάσωση. Εννοείται πως είναι ανοικτές σε κάθε κριτική, συμπλήρωση, πλήρη απόρριψη κλπ κλπ... Κατά την γνώμη μου λοιπόν χρειάζεται να διδαχθούν:

1. Τεχνικές για την κίνηση του φορείου στο σκοινί. Αυτό περιλαμβάνει πολύσπαστα, αντίβαρα, τυρολέζικες, κεκλιμένες τυρολέζικες (sloppy), παρακάμψεις, τοποθέτηση του φορείου στο σκοινί και άλλες τεχνικές που περιγράφονται στο εγχειρίδιο της σπηλαιοδιάσωσης, στις οποίες τεχνικές υπάρχει μεγάλη εμπειρία εφαρμογής. Το εγχειρίδιο της σπηλαιοδιάσωσης μαζί με ορισμένες άλλες τεχνικές αποτελούν ουσιαστικά μια ελληνική σχολή στην διάσωση που παντρεύει στοιχεία από πολλές σχολές (γαλλική, ιταλική, ανατολική) με την μακρόχρονη ελληνική εμπειρία. Ποιοί μπορούν να διδάξουν το εγχειρίδιο αυτό; Θα πρότεινα αυτούς που το μετέφρασαν - συμπλήρωσαν - φρόντισαν για την έκδοση του (Νικολαίδης Στέφανος - Μητσάκης Νίκος). Αν αυτοί δεν μπορούν υπάρχουν κι άλλοι...

2. Χρήση φορείου. Δυστυχώς στην Ελλάδα υπάρχουν τουλάχιστον τέσσερα ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ φορεία. Παλιό μοντέλο γαλλικού φορείου. Φορείο σπηλαιοδιάσωσης. Φορείο σπηλαιοδιάσωσης Κρήτη. Γαλλικό φορείο πυροσβεστικής. ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν ξέρουμε ποιο θα χρησιμοποιήσει σε ένα συμβάν η φαραγγοδιάσωση. Άρα πρέπει να εκπαιδευθεί σε όλα.

3. Διάσωση σε πολλά νερά. Αν δεν καταφύγουμε σε εξωτερική βοήθεια (Rescue 3) που το θεωρώ υπερβολή (σε σχέση κόστους προς αποτέλεσμα) είναι κάτι που πρέπει να το φορτωθούν οι moniteur στα φαράγγια της ΣΟΕ.

4. Πρώτες βοήθεις προσαρμοσμένες σε φαράγγι. Ένα μόνο όνομα εγγύηση: Κώστας Ιατρού...

5. Οργανωτικά (συγκρότηση ομάδων κλπ). Όσοι παρακολούθησαν το σχολείο διάσωσης στον Προυσσό.

6. Τηλεπικοινωνίες. Βοήθεια από ΕΟΔ.

7. Διοικητικά. ΔΣ της ΣΟΕ.

Παραδίδω τις προτάσεις μου στην κρίση σας...

Αν θέλετε μπορούμε να το συζητήσουμε και στην συνάντηση στις 18.

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Δημήτρη καλημέρα.

Συμφωνώ με τα περισσότερα από όσα λες.
Βέβαια η φ/δ - τουλάχιστον όπως την έχουμε διδαχτεί - έχει πολλές διαφορές από τη σ/δ και όχι μόνο στο οργανωτικό μέρος.

Όπως ξέρεις έχω παραθέσει και γραπτά από πέρυσι στις συναντήσεις της φ/δ τις απόψεις μου γιά την οργάνωση των θεμάτων, προτιμώντας να μη τις βγάλω στο forum.

Επειδή η παράθεση διαφόρων απόψεων γι' αυτά τα θέματα ανοιχτά μέσα στο forum μόνο σύγχυση μπορεί να προκαλέσει, και εφ' όσον δεν υπάρχει κλειστή ενότητα που να απευθύνεται μόνο σε συγκεκριμένα άτομα όπως γίνεται με τους εκπαιδευτές σπηλαιολογίας, είναι καλύτερα αυτά και άλλα οργανωτικά θέματα να συζητηθούν κατ' αρχήν μεταξύ συγκεκριμένων ατόμων υπό τον συντονισμό της αρμόδιας επιτροπής, όπως έχω ήδη ζητήσει.

Νομίζω είσαι ήδη ενήμερος και ελπίζω να τα πούμε από κοντά.

Όλοι όσοι έχουμε τη γνώση και τη δυνατότητα είναι καλό να βοηθήσουμε.
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Νίκο συμφωνώ μαζί σου. Άλλο σ/δ, άλλο φ/δ. Επίσης δεν ήξερα ότι κάπου υπάρχουν οι απόψεις σου καταγεγραμμένες, οπότε λογικά δεν μπορούσα να "πατήσω" κάπου και προφανώς ξαναανακαλύπτω τον τροχό. Δεν ήξερα καν για συναντήσεις τις φαραγγοδιάσωσης πέρυσι. Οπότε συγγνώμη, αν δημιουργώ θέμα, μπορώ άνετα να τα σβήσω. Απλά βρήκα αυτό τον τρόπο ως πιο πρόσφορο για να καταθέσω τις απόψεις μου.

Όπως ξέρεις προσπαθώ πάντα να βοηθήσω, αν και καμιά φορά αυτό μπορεί να παρεξηγηθεί. Πείτε μου μόνο τι θέλετε να κάνω.

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Εννοούσα τις συναντήσεις του χειμώνα - άνοιξης '10. Κυρίως αυτή της 9-2-10.

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε και εγώ και εσύ και όσοι άλλοι έχουν εμπειρία φ/δ είναι να είμαστε κοντά στην επιτροπή φ/δ για να προχωρήσουν τα πράγματα όσο γίνεται πιό γρήγορα και αποτελεσματικά.

Τίποτα δεν παρεξηγείται :wink: .

Θα τα πούμε σήμερα?
FanKap
Registered User
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Δεκ 28, 2009 11:00 pm

Re: Πρόγραμμα φαραγγοδιάσωσης

Δημοσίευση από FanKap »

Καλησπέρα,
να ρωτήσω,υπάρχει κάποιο πρόγραμμα δραστηριοτήτων για το 2012 ?
Φάνης Καπετανάκης
Ελληνική Ομάδα Διάσωσης Αττικής - http://www.eodathens.gr
http://www.facebook.com/faniscaptain
Απάντηση