Λευκά Διπλόποδα

Πληροφορίες και φωτογραφίες οργανισμών σε σπήλαια (από νυχτερίδες μέχρι μύκητες.)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
jbg
Active Member
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 4:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Λευκά Διπλόποδα

Δημοσίευση από jbg »

Κατά την πρόσφατη επίσκεψη μας στο βάραθρο της Κορυφογραμμής Υμηττού (Σαββάτο 15 Ιανουαρίου), παρατηρήσαμε λευκά διπλόποδα.
Φωτογραφίες του Νικόλαου Λίκα.

Εικόνα

Εικόνα
εχω υψοφοβία, έχω κλειστοφοβία, κάνω σπηλαιολογία
Γιάννης Τριανταφύλλης - Φ.Ο.Σ.
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Φίλε Τζώννυ, αν και είμαι ντιπ άσχετος με τα σπηλαιομαμούνια, θα έλεγα ότι τούτα μοιάζουν με μυριόποδα και όχι με δολιχόποδα (τα οποία μοιάζουν με την σειρά τους με γρύλους). Σόρρυ κι όλας που παρεμβαίνω και ελπίζω να μην μου πεις "αϊ ..... εσύ κι ο γρύλος σου" έτσι; :balooon: :mrgreen:

Για να σοβαρευτούμε πάντως υπάρχει επιστημονικός τρόπος για να ξεχωρίζεις τις 2 αυτές κατηγορίες. Όταν τα λιώνεις με την γαλότσα, τα δολιχόποδα κάνουν έναν πιο οξύ ήχο ενώ τα μυριόποδα έναν πιο συριστικό ήχο. :mrgreen:

Πλάκα κάνω, έτσι;

Όταν τα λιώνεις ο ήχος είναι ίδιος. :mrgreen:
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
jbg
Active Member
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 4:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jbg »

Παναγιωτη μου, κι εγω μυριαποδα τα λεω.

το διπλοποδα προερχεται (αν θυμαμαι καλα το μαθημα του Στελιου) απο τα δυο ζευγαρια ποδια ανα τμημα σωματος τους
εχω υψοφοβία, έχω κλειστοφοβία, κάνω σπηλαιολογία
Γιάννης Τριανταφύλλης - Φ.Ο.Σ.
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Αν είχες κάνει το αλάνθαστο τεστ, τώρα θα ήσουν σίγουρος. Να πας πίσω και να βεβαιωθείς. :fouet: :mrgreen:

Πάντως μια θέση στον σύλλογο "Ο ΑΥΤΟΧΕΙΡ" την κέρδισες επάξια!

Το ίδιο κι ο BarbaStelios. :mrgreen:
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
jbg
Active Member
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 4:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jbg »

Παναγιώτης έγραψε:Αν είχες κάνει το αλάνθαστο τεστ, τώρα θα ήσουν σίγουρος. Να πας πίσω και να βεβαιωθείς. :fouet: :mrgreen:

Πάντως μια θέση στον σύλλογο "Ο ΑΥΤΟΧΕΙΡ" την κέρδισες επάξια!

Το ίδιο κι ο BarbaStelios. :mrgreen:
χτες μας τιμησε με την παρουσιαση του για αλλη μια φορα ο BarbaStelios και ομολογω οτι τον αποκαλεσα ΟΑΥΤΟΧΕΙΡ (μια λεξη) :hehe:

δυστυχως λογω του καταραμενου εμενταλ που με βασανιζει, δεν θυμομουν τι σημαινουν τα αρχικα...



ΥΓ. θα ξαναπαω γιατι δεν πηρα δειγμα ουρων και κοπρανων :b-b:

ΥΓ2. το παρατσουκλι νομιζω οτι θα του μεινει... :hehe:
εχω υψοφοβία, έχω κλειστοφοβία, κάνω σπηλαιολογία
Γιάννης Τριανταφύλλης - Φ.Ο.Σ.
Άβαταρ μέλους
Stelios Zacharias
Active Member
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 2:40 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stelios Zacharias »

Σωστός ο μαθητής.
Τα Διπλόποδα είναι Ομοταξία, παρέα με τα Χιλόποδα (τις σαρανταποδαρούσες), στην Υποσυνομοταξία Μυριάποδα.

Μπαρμπαστέλιος (με τα ενωμένα, μικρά, αγκυλοτά αυτία)
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Stelios Zacharias έγραψε:.............Μπαρμπαστέλιος (με τα ενωμένα, μικρά, αγκυλοτά αυτία)
Η αλήθεια είναι ότι με τον σκούφο που φοράς (στο άβαταρ) δυσκολεύτηκα πολύ να σε ταξινομήσω. Είπα να κάνω και το τεστ της γαλότσας αλλά σε Μπαρμπαστέλιους δεν πιάνει. :mrgreen:
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
jbg
Active Member
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 4:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jbg »

Παναγιώτης έγραψε:
Stelios Zacharias έγραψε:.............Μπαρμπαστέλιος (με τα ενωμένα, μικρά, αγκυλοτά αυτία)
Η αλήθεια είναι ότι με τον σκούφο που φοράς (στο άβαταρ) δυσκολεύτηκα πολύ να σε ταξινομήσω. Είπα να κάνω και το τεστ της γαλότσας αλλά σε Μπαρμπαστέλιους δεν πιάνει. :mrgreen:

:bow: :bow: :bow:

θα μας πεθανεις...

:hehe:
εχω υψοφοβία, έχω κλειστοφοβία, κάνω σπηλαιολογία
Γιάννης Τριανταφύλλης - Φ.Ο.Σ.
Άβαταρ μέλους
jbg
Active Member
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 4:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jbg »

σε επισκεψη μας στον Μεγαλο Πυργο Υμηττου στις 29-1-2011, ο Νικολαος Λικα φωτογραφισε αλλο ενα λευκο διπλοποδο, στο πρωτο παταρι.

Εικόνα

Εικόνα

αν τα προηγουμενα στο βαραθρο της Κορυφογραμμης βρεθηκαν σε πολυ μικρο βαθος για να ειναι λευκα (περιπου -30m), αυτο βρεθηκε ουσιαστικα στην εισοδο του βαραθρου (-5m).

θεωρειται αναμενομενο?
εχω υψοφοβία, έχω κλειστοφοβία, κάνω σπηλαιολογία
Γιάννης Τριανταφύλλης - Φ.Ο.Σ.
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Απολύτως αναμενόμενο φίλε Τζώννυ.

Η επιστημονική μέθοδος της επαγωγής της απαγωγής το εξηγεί απλούστατα: Κάποιος ερασιτέχνης φυσιοδίφης - σπηλαιολόγος συνάντησε το μυριάποδο, δολιχόποδο, τέλος πάντων το σπηλαιομαμούνι στον πάτο του σπηλαίου όπου και εγκαταβιώνει και το απήγαγε ακούσια, όταν εφάρμοσε την αλλάνθαστη μέθοδο ταξινόμισης της γαλότσας (η συγκεκριμένη μέθοδος γράφεται με "ι" ώστε να μην συγχέεται με την ταξινόμηση με "η" που σημαίνει την κατάταξη σε μια ομάδα / κατηγορία / συνομοταξία κλπ με βάση σαφώς καθορισμένους επιστημονικούς κανόνες και κριτήρια εν αντιθέσει με την ταξινόμιση με "ι" η οποία αναφέρεται στην μέθοδο κατάταξης σε κάποια ομάδα κλπ κατά το δοκούν (δηλαδή όπως νομίζουμε εξ' ου και ταξνόμιση). Το συμπαθές αλλά άτυχο σπηλαιομαμούνι κόλλησε ημιθανές στην γαλότσα του φυσιολόγου - σπηλαιοδίφη (ή κάπως έτσι) και αποκολλήθηκε από αυτήν στα -5 για να το βρεις εσύ αφού είχε συνέλθει.

Τώρα πες μου το πιο σημαντικό: του έκανες το τεστ της γαλότσας και αν ναι, τι σου έδειξε για το φύλο του εν λόγω ζωυφίου; :mrgreen:
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
jbg
Active Member
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 4:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jbg »

ζωντανο ηταν και μας εβριζε.
δεν καταλαβα αν το εκανε λογω της γαλοτσας ή επειδη του διακοψαμε το παρανομο ραντεβου με την μαυρη διπλοποδινα της επιφανειας.
σιγουρα ηταν αρσενικο και παντρεμενο. :hehe:
εχω υψοφοβία, έχω κλειστοφοβία, κάνω σπηλαιολογία
Γιάννης Τριανταφύλλης - Φ.Ο.Σ.
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

jbg έγραψε:ζωντανο ηταν και μας εβριζε............. ή επειδη του διακοψαμε το παρανομο ραντεβου με την μαυρη διπλοποδινα της επιφανειας........ :hehe:
Όταν το ξαναδείτε, να του πείτε ότι οι επιφανειακές σχέσεις δεν βγάζουν πουθενά.
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Απάντηση