Τουρκικό λουτρό στο Σιδηρόκαστρο

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Ξένια Γεωργοπούλου
Active Member
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 26, 2008 11:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Τουρκικό λουτρό στο Σιδηρόκαστρο

Δημοσίευση από Ξένια Γεωργοπούλου »

Το Νοέμβριο του 2007 ταξιδέψαμε με τον σπηλαιοσύντροφο, επίσης από τον ΣΠ.ΕΛ.Ε.Ο., Γιώργο Γεωργιάδη μέχρι το Σιδηρόκαστρο, για να ρίξουμε μια ματιά στις εκεί σπηλιές, όπως είχαμε υποσχεθεί στον πρόεδρο του συλλόγου «Ο Μαύρος Βράχος» Λευτέρη Ελευθεριάδη όταν τον συναντήσαμε λίγο νωρίτερα την ίδια χρονιά στην Πανελλήνια Σπηλαιολογική Συνάντηση στην Αριδαία.

Μόλις φτάσαμε ο Κος Ελευθεριάδης μάς ξενάγησε σε αρκετά από τα σπήλαια της περιοχής, ανάμεσα στα οποία ήταν και το γνωστό σπήλαιο των Ζεστών Νερών, με το υπόγειο ποτάμι, πάνω από την είσοδο του οποίου χύνεται ένας καταρράχτης με ζεστό νερό.

Εικόνα Εικόνα


Το Σιδηρόκαστρο είναι γνωστό για τα θερμά λουτρά του. Εδώ το παλιό τουρκικό λουτρό έχει διατηρηθεί μέσα στις εγκαταστάσεις ενός ξενοδοχείου που χτίστηκε κατά το πρώτο μισό της δεκαετίας του ’30, κι έχει ανακαινιστεί σχετικά πρόσφατα, όπως και το ξενοδοχείο.

«Λες να μας έχουν κλείσει δωμάτιο στο ξενοδοχείο των λουτρών;», είπα στο Γιώργο ταξιδεύοντας προς το Σιδηρόκαστρο. Τελικά διαπιστώσαμε ότι όντως θα διαμέναμε στο σωστό μέρος, κι ετοιμαστήκαμε για ένα μπανάκι.

Η αλήθεια είναι πως προτιμώ τα υπαίθρια μπάνια σε φυσικό περιβάλλον. Έτσι, με τη θερμοκρασία του νερού στους 39 βαθμούς Κελσίου και με την αποπνικτική ατμόσφαιρα που δημιουργούσε στο κλειστό κτήριο του λουτρού, μπορώ να πω ότι δεν το ευχαριστήθηκα ιδιαίτερα. Δεν μπορούσα να παραμείνω μέσα στο νερό για πάνω από μισό λεπτό, οπότε έβγαινα από την πισίνα και έτρεχα κατ’ ευθείαν για παγωμένο ντους στις παρακείμενες ντουσιέρες.

Τελικά προτίμησα να προσπαθήσω να βγάλω μερικές φωτογραφίες, σε συνθήκες πολύ αντίξοες γι’ αυτή τη δουλειά. Η μηχανή αργεί να προσαρμοστεί, αλλά και πάλι η υγρασία είναι απίστευτη, και το να βγει μια καθαρή φωτογραφία είναι άθλος. Παραθέτω, λοιπόν, εδώ ελάχιστες φωτό, με τον πασά Γεωργιάδη ν’ απολαμβάνει το μπάνιο του στην μεγαλύτερη πισίνα, τον μικρό διάδρομο που οδηγεί στη δεύτερη, μικρότερη πισίνα, και την κρήνη της μικρής πισίνας.

Εικόνα Εικόνα

Εικόνα Εικόνα


Σε αντίθεση με τα περισσότερα λουτρά της Ελλάδας, αυτά του Σιδηροκάστρου λειτουργούν όλο το χρόνο και όλη την ημέρα, μέχρι αργά το βράδυ, οπότε μπορείτε, όποτε κι αν βρεθείτε προς τα μέρη αυτά, να πάτε για ένα μπανάκι, κι όποιος αντέξει!
Είμαι νίντζα, και το κέφι μου θα κάνω!
Άβαταρ μέλους
ΣΠΗΛΑΙΟΕΠΑΦΙΚΟΣ
Active Member
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 8:13 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ΣΠΗΛΑΙΟΕΠΑΦΙΚΟΣ »

:D ΑΑΧΧΧ...ΠΑΣΑ ΜΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗ :!: :idea: ΜΟΥ ΘΥΜΗΣΕΣ ΤΟ ΠΑΛΑΙΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ :

:roll: ''ΜΕΣ' ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΤΟ ΧΑΜΑΜ...ΕΝΑ ΧΑΡΕΜΙ ΚΟΛΥΜΠΑ'' :!:

:roll: ''ΑΡΑΠΑΔΕΣ ΤΟ ΦΥΛΑΝΕ...ΣΤΟΝ ΑΛΗ ΠΑΣΑ ...ΤΟ ΠΑΝΕ'' :!:

:roll: ''ΝΤΙΡΙΝΤΑΧΤΑ...ΝΤΙΡΙΝΤΑΧΤΑ.....'' :!:

:arrow: ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΕΕΙ ΑΝΟΙΧΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ :!:

:idea: ΚΑΙ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΕΙΣ :?:

:arrow: ΤΟ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΠΑΡΕΕΣ ΑΝΔΡΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΩΡΙΤΣΑ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.....ΤΟ ΕΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ :wink:

:arrow: ΜΑΛΛΟΝ, ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΗΝ ΔΕΙΣ ...ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΚΟΠΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΡΕΧΑΜΑΤΑ :oops:

:idea: AAAXXX, ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΟΥ :roll:
''Ο ΜΗ ΑΔΙΚΩΝ, ΟΥΔΕΝΟΣ ΔΕΙΤAI ΝΟΜΟΥ'' ΠΛΑΤΩΝ
Απάντηση