Το μήκος της λούπας στις αλλαγές

Εδώ θα βρείτε "μαζεμένα" όλα τα σπηλαιολογικά Quiz των μελών μας. Μην διστάσετε να δημοσιεύσετε κι εσείς το δικό σας.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Το μήκος της λούπας στις αλλαγές

Δημοσίευση από dim.kar »

Καλησπέρα!!!

Εδώ o caspex μας είχε υποσχεθεί ένα ακόμη quiz...
caspex έγραψε:Το μήκος της λούπας στις αλλαγές θα πρέπει να ρυθμίζετε «ακριβώς» (ούτε μεγαλύτερο – ούτε μικρότερο από αυτό που πρέπει και μην ρωτήσετε πως το μετράμε αυτό (θα μπει σε άλλο topic)
Άντε να ακούσουμε απόψεις...

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
geoski
Active Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Τετ Φεβ 08, 2006 11:48 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geoski »

Γεια σας !
Το μήκος της λούπας στις αλλαγές θα πρέπει να 1 μετρο κατω απο το ρελε.
Ειναι σωστο ?
Η ζωή είναι πολύ σύντομη... Συγχώρα γρήγορα, Αγάπα αληθινά & ζήσε Ασταμάτητα !!!
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

...Που το θυμήθηκες?
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
geoski
Active Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Τετ Φεβ 08, 2006 11:48 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geoski »

caspex έγραψε:...Που το θυμήθηκες?

:D E.................kala τωρα \:D/
Η ζωή είναι πολύ σύντομη... Συγχώρα γρήγορα, Αγάπα αληθινά & ζήσε Ασταμάτητα !!!
Άβαταρ μέλους
belias
Active Member
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2005 5:20 pm
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από belias »

Κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει ακριβές μήκος άλλη λούπα θα αφήσουμε αν όλοι οι σπηλαιοσύντροφοι χρησιμοποιούν μπλέ καταβατήρες και άλλη για κόκκινο. Το μήκος του κατα την γνώμη μου πρέπει απλά να επαρκεί για να κάνει κάποιος ένα ολόκληρο κλήδωμα
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Γιώργο, το που "το θυμήθηκες?" το έγραψα για τον Καραγιάννη...
Η απάντηση σου δεν είναι λάθος όπως και αυτή του Μίλτου...

Νομίζω όμως ότι ο Καραγιάννης ψάχνει κάτι άλλο... κάτι συμπληρωματικό σε αυτό που είπε ο Μίλτος.
Sorry για την αναστάτωση... :-(
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Kαλημέρα!

Συντρόφια μόνο ο geoski και ο belias αρματώνει;

Ή οι υπόλοιποι αρματώνετε στη τύχη;

Υπάρχει και αν ναι ποιο κριτήριο για το μήκος της λούπας;

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
Stelios Zacharias
Active Member
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 2:40 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stelios Zacharias »

Δεν αρματώνω (ακόμα). Προσεγγίζοντας τελείως από το σκεπτικό του χρήστη του συστήματος, θα πω τα εξής, και ας αξιολογηθούν τα αυτά που γράφω αναλόγως με την έλλειψη εμπειρίας μου:

Κατεβαίνοντας, θέλουμε η λόυπα νε είναι τέτοια ώστε να μπορούμε να ανοίξουμε τον καταβατήρα αφού ασφιστούμε με την λανιέρα στην αλλαγή. Ξέρω 'γω - αναλόγως το μήκως σχοινιού πάνω μας θα πάει γιατί σε μεγάλη κατάβαση, θα υπάρχει πολύ τέντομα που θα εξαφανιστεί όταν το βάρος μετακινηθεί στην αλλαγή από το σχοινί. Θα απαντήσω πως η λούπα θα πρέπει να είναι εκεί ώστε να μην υπάρχει όταν δεν υπάρχει και τάση στο σχοινί. Αυτό βοηθάει επίσης σε περίπτωση αστοχείας αγκύρωσης να μην φάει μεγάλη πτώση όποιος είναι κάτω από το σπιτ που αστοχεί.

Αλλά αν είναι έτσι, ο αρματώνων, πως θα ξέρει που να βάλει τον κόμπο;

Μάλλον με πείρα, ε;

Τί λέτε; πολύ χάλια η προσέγγιση του άσχετου;
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Δημοσίευση από andreas »

Η λούπα πρέπει να είναι περίπου ένα ώς το πολύ έναμιση μετρο κάτω από την ασφάλεια.

- για να κλειδώνει ο καταβατήρας

- για να πατάμε στην αλλαγή

- για να υπάρχει μικρός συντελεστής πτώσης σε περίπτωση αστοχίας της ασφάλειας

- αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ. Η λούπα μπορεί να δημιουργήσει και σοβαρό τραυματισμό του/της σπηλαιολόγου σε περίπτωση αστοχίας ασφάλειας. Εννοείται ότι εξετάζουμε και του πού και πώς μπορεί να πέσει, αν πέσει, και κρίνουμε. Το αρμάτωμα δεν είναι συνταγή μαγειρικής. Εγώ προσωπικά έκανα την εμπειρεία να κατέβω σε λούπα 10-15 πόντων! Ακούγεται λίγο, και όμως, λειτουργεί.
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Στέλιο ας ξεκινήσουμε με το πώς φτιάχνουμε μια αλλαγή:

Φτάνουμε στο βύσμα, στο διαμπερές κτλ. Ετοιμάζουμε το spit, τον ιμάντα κτλ... Ασφαλιζόμαστε στο carabiner. ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟΝ ΚΑΤΑΒΑΤΗΡΑ ΜΑΣ άρα δεν μένουμε εκτός γραμμής σκοινιού. Ταίζουμε το καταβατήρα. Το βάρος περνά στη κοντή μας. Συνεχίζουμε να ταίζουμε. Αν η αλλαγή αστοχήσει θα φάμε μια καλή (δύο μέτρα ας πούμε), αλλά όχι ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΑ πτώση. Με αυτό το μπόσικο (τα δύο - ας πούμε - μέτρα μπόσικο θα φτιάξουμε την λούπα της αλλαγής. Μετά πατάμε, βγάζουμε την κοντή, το βάρος μας περνά στο καταβατήρα και φύγαμε! Ούτε για μια στιγμή δεν βρεθήκαμε εκτός γραμμής σκοινιού "ασφαλισμένοι"σε μια ασφάλεια...

Πόσα μέτρα πρέπει να είναι η λούπα όμως;

Υπάρχει και μια παραλλαγή της παραπάνω "μεθόδου" στην οποία φτάνουμε στην αλλαγή, μένουμε στον καταβατήρα στο ύψος της, φτιάχνουμε τη λούπα κάτω από εμάς, την συνδέουμε με το carabiner της αλλαγής και κατόπιν ασφαλιζόμαστε σε αυτήν, άρα και πάλι δεν μένουμε εκτός γραμμής σκοινιού. Περισσότερος γρήγορος τρόπος αλλά είναι πιο δύσκολο να εκτιμήσεις το ακριβές μήκος της λούπας αφού μόλις βγεις το σκοινί θα πάρει τις ελαστικότητες του...

Αντρέα ιεράρχησε την σειρά.

Κάνας άλλος ρε παιδιά;

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
Stelios Zacharias
Active Member
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 2:40 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stelios Zacharias »

Για κάτσε - δεν είπα εγώ ότι βγαίνω από την γραμμή - μη με βγάλεις τρελό κι' όλας.

ως χρήστης, σε ένα καλό αρμάτωμα, φτάνοντας να ασφαλιστώ ατην αλλαγή (που την έχει φτιάξει ήδη ο πριν), θεωρώ καλή την λούπα που μου επιτρέπει να λύσω τον καταβατήρα αφού έχω ασφαλιστεί. Που είπα ότι βγαίνω από τα σχοινιά και κρέμομαι από το σπιτ;

btw - η ερώτηση είναι ποιό είναι το σωστό μήκος, δεν είναι πως το εξασφαλίζουμε.

Πέφτω μέσα ή όχι;
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Stelios Zacharias έγραψε:Για κάτσε - δεν είπα εγώ ότι βγαίνω από την γραμμή
Προφανώς και δεν είπες κάτι τέτοιο, η αναφορά στον τρόπο δεν είχε σχέση με σένα και συγγνώμη αν έδωσα τέτοια λανθασμένη εντύπωση. Είχε να κάνει με εκεί που λες:
θα υπάρχει πολύ τέντομα που θα εξαφανιστεί όταν το βάρος μετακινηθεί στην αλλαγή από το σχοινί. Θα απαντήσω πως η λούπα θα πρέπει να είναι εκεί ώστε να μην υπάρχει όταν δεν υπάρχει και τάση στο σχοινί.
Με την πρώτη μέθοδο δεν υπάρχει τέτοιο θέμα...
- μη με βγάλεις τρελό κι' όλας.

Τρελός είσαι, αλλά διαθέτεις το είδος της τρέλας που διαθέτουμε όλοι μας... :exactly:
ως χρήστης, σε ένα καλό αρμάτωμα, φτάνοντας να ασφαλιστώ ατην αλλαγή (που την έχει φτιάξει ήδη ο πριν), θεωρώ καλή την λούπα που μου επιτρέπει να λύσω τον καταβατήρα αφού έχω ασφαλιστεί. Που είπα ότι βγαίνω από τα σχοινιά και κρέμομαι από το σπιτ;
Πουθενά... \:D/
btw - η ερώτηση είναι ποιό είναι το σωστό μήκος, δεν είναι πως το εξασφαλίζουμε.
Παρεπιπτόντως αναφερθήκα και σε αυτό, αλλά μάλλον έκαψαένα quiz ακόμη :coffee:
Πέφτω μέσα ή όχι;


Απολύτως!!! :clapping:

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Καλησπέρα,

Καταρχήν να θυμίσω λίγο το quiz γιατί φαίνετε ότι το ξεχάσαμε :bangin: :
caspex έγραψε:Το μήκος της λούπας στις αλλαγές θα πρέπει να ρυθμίζετε «ακριβώς» (ούτε μεγαλύτερο, ούτε μικρότερο από αυτό που πρέπει και μην ρωτήσετε πως το μετράμε αυτό (θα μπει σε άλλο topic)
Επομένως το ζητούμενο είναι πως ρυθμίζουμε "ακριβώς" το μήκος της λούπας ("ούτε μεγαλύτερο, ούτε μικρότερο") και όχι τι μήκος ακριβώς έχει.

andreas έγραψε:Η λούπα πρέπει να είναι περίπου ένα ως το πολύ έναμιση μετρο κάτω από την ασφάλεια.
Επειδή οι συνθήκες αλλάζουν ανάλογα με το μήκος του σκοινιού πριν την αλλαγή, την ελαστικότητα του σκοινιού, την απόκλιση του σημείου της αλλαγής από την θέση ισορροπίας κτλ τέτοιες ποσοτικές απαντήσεις στο ερώτημα δεν θα μπορούσαν να ισχύουν από μόνες τους (έτσι δεν είναι Ανδρέα?). Εάν ήταν να απαντήσουμε ποσοτικά θα έπρεπε να πούμε ότι για Ν μέτρα σκοινί πριν την αλλαγή κάνουμε λούπα μήκους α μέτρων με δεδομένο το ότι η αλλαγή βρίσκετε στην θέση ισορροπίας. κτλ κτλ

Στην πράξη όμως αρκεί να τηρηθεί μια συγκεκριμένη διαδικασία και η αλλαγή θα βγαίνει πάντα άριστη σε ότι αφορά το μήκος της λούπας.
Stelios Zacharias έγραψε:btw - η ερώτηση είναι ποιο είναι το σωστό μήκος, δεν είναι πως το εξασφαλίζουμε.

Κατά την γνώμη μου ο Δημήτρης δεν παρασύρθηκε τυχαία στο να αναφέρει το θέμα της ασφάλισης και της γραμμής του σκοινιού. Επίσης δεν νομίζω ότι αυτό θα μπορούσε να είναι άλλο Quiz.

Η διαδικασία σωστού υπολογισμού της λούπας εμπεριέχει τον σοβαρότατο κίνδυνο να βγούμε εκτός γραμμής σκοινιού εάν δεν την εφαρμόσουμε σωστά. Επομένως κάθε αναφορά σε αυτήν θα πρέπει - για να είναι πλήρης - να εμπεριέχει αναφορά και στους κινδύνους που εγκυμονεί.

Η διαδικασία λοιπόν είναι όπως ανέφερε και ο Καραγιάννης πιο πάνω:
:arrow: Φτάνω στην αλλαγή και ασφαλίζομαι με την (κοντή) λανιέρα μου στον κρίκο.
:arrow: χαλαρώνω τον καταβατήρα ώστε το βάρος μου να αναρτάται πλέον στην λανιέρα.
:arrow: κάνω το (μισό) κλείδωμα στον καταβατήρα και με το σκοινί ελαφρώς χαλαρό, κάνω τον κόμπο της αλλαγής

Αυτό ήταν! Η αλλαγή έγινε και είναι στο σωστό μήκος (με δεδομένο του ότι η κοντή λανιέρα μας έχει το σωστό μήκος :wink: )
Ούτε μεγάλη, ούτε μικρή. Κι αυτό το εγγυάται το δεύτερο βήμα (=χαλαρώνω τον καταβατήρα - ενώ κρέμομαι στην λανιέρα - ώστε να μεταβιβάζω το βάρος μου σε αυτήν)

Tο δεύτερο αυτό βήμα είναι που εμπεριέχει και έναν μεγάλο κίνδυνο, όχι ορατό σε πρώτη φάση:
Ο σπηλαιολόγος - ως άτομο - στο 90% με 95 % των περιπτώσεων "περνάει" αλλαγές, δεν "φτιάχνει" αλλαγές (δεν αρματώνει τόσο ένα σπήλαιο όσο προωθείται σε αυτό). Αυτό συμβαίνει σε όλους. Το αρμάτωμα είναι ...μια "εξαίρεση" στην "σπηλαιολογική καθημερινότητα" π.χ. μιας πολυήμερης αποστολής και όχι ο κανόνας (ειδικά στα μεγάλα βάραθρα). Έτσι, υπάρχουν πολλές πιθανότητες μόλις φτάσει στο δεύτερο βήμα (να κρεμαστεί δηλαδή από την λανιέρα του) η φυσική του τάση είναι να κάνει αυτό που κάνει κάθε φορά που περνάει μια αλλαγή, δηλαδή να λύσει τον καταβατήρα του!!!! Αυτό συνεπάγεται αυτομάτως ότι ο σπηλαιολόγος έχει πλέον βγει εκτός σκοινιών και κρέμεται από μια δεσιά (π.χ. ένα spit :b-b: )

Απαιτείται λοιπόν (όπως σε καθετί άλλωστε) μεγάλη αυτοσυγκέντρωση και δεν είναι εύκολο να την έχεις πάντα π.χ. κάτω από συνθήκες υπερβολικής κόπωσης.

:geia:

Υ.Γ.: Σε περιπτώσεις που η αλλαγή αποκλίνει πολύ από την θέση ισοροπίας, τότε ο υπολογισμός της σωστής λούπας δεν είναι τόσο απλώς αλλά απαιτούνται διορθώσεις (προς τα πάνω δηλ. προσθέτουμε μήκος στην λούπα) οι οποίες γίνονται με άλλα κριτήρια.
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Απάντηση