Deviateur

Εδώ θα βρείτε "μαζεμένα" όλα τα σπηλαιολογικά Quiz των μελών μας. Μην διστάσετε να δημοσιεύσετε κι εσείς το δικό σας.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Deviateur

Δημοσίευση από caspex »

Μετά την κατάβαση της Κυριακής στο φαράγγι της Καλλιθέας (με τον ΦΟΣ) μου ήρθε η ιδέα να βάλω ένα Quiz...

:arrow: Τι είναι το Deviateur?
:arrow: Με ποια τεχνική μοιάζει (κάνει την ίδια δουλειά βασικά...) αλλά είναι ακριβώς "αντίθετο" στην εφαρμογή?

:arrow: Πως θα μπορούσε να λέγετε στα Ελληνικά?

Μάλλον θα πρέπει να ανοίξετε βιβλίο γιατί η τεχνική (το υλικό) αν και είναι πολύ έξυπνο, δεν χρησιμοποιείται στην Ελλάδα...
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
Stelios Zacharias
Active Member
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 2:40 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stelios Zacharias »

Πολύ μας μπερδεύεις - η έννοια της λέξης υπάρχει ήδη στην ελληνική σπηλαιολογική ορολογία, το google δίνει διάφορα σημεία που αναφέρεται έτσι ωστε να νομίζω οτί ξέρω τί είναι - αλλά μας λες οτί δεν υπάρχει στην ελλάδα!

πολύ μπέρδεμμα.
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Δημοσίευση από andreas »

Από γαλλικά ... σκίζω ! Ίσα ίσα που ξέρω τι είναι το ... κρουασάν.

αλλά η λέξη που λές, μου θυμίζει κάτι σαν ... παρακαμπτήρας (?!)

Δεν πιστεύω να εννοείς εκείνο το "τρύκ" με το κομμάτι δυναμικό σχοινί, που αφαιρούμε τα μουστάκια για να είναι μαλακό, με τα δυό οκτάρια στην άκρη ...




--------------------------------------------------------
Εμείς το κάνουμε και ... κανυονάτο !
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Άβαταρ μέλους
haris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 496
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 19, 2005 6:27 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από haris »

Από τη μετάφραση της λέξης μου έρχεται στο νου τεχνική που έχει να κάνει με παράκαμψη (ή αλλιώς κινητή αλλαγή).
caspex έγραψε:
...αλλά είναι ακριβώς "αντίθετο" στην εφαρμογή?
Αν πράγματι αυτό που ρωτάς έχει να κάνει με παράκαμψη, πρέπει να είναι μια τεχνική (υλικό; ) που αντί να τραβάει το σκοινί για να το απομακρύνει από το σημείο τριβής, (λες ότι είναι αντίθετο στην εφαρμογή) το σπρώχνει.

Δώσε μου ένα στοιχείο :idea: Μιλάμε για κάποιο υλικό που κάνει αυτή τη δουλειά ή πρόκειται για τεχνική χρησιμοποιώντας τα γνωστά υλικά;
Άβαταρ μέλους
T4NG0
Active Member
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2005 6:55 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα

Δημοσίευση από T4NG0 »

Συμφωνώ με την Haris... αντί να τραβάει το σκοινί (όπως στην παράκαμψη) το σπρώχνει και αυτό μπορεί να πετύχει βάζοντας κάποιος στον βράχο κάποια ντίζα (ή κάτι παρόμοιο) η οποία πρέπει να είναι στη σωστή γωνία ώστε το βάρος να μήν δημιουργεί μοχλό (ροπές) αλλά να μεταφέρεται μέσα από την ντίζα στο βράχο....
Αν λέω βλακείες ...πέστε μου ....
Νικόλας
Άβαταρ μέλους
haris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 496
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 19, 2005 6:27 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από haris »

Κι εγώ κάποιο συμπαγές υλικό σκεφτόμουν, το οποίο με κάποιο τρόπο συνδέεται σχετικά σταθερά στη μεριά του βράχου, ώστε να μην "γυρίζει" και δημιουργεί ροπές.
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

T4NG0 έγραψε:...βάζοντας κάποιος στον βράχο κάποια ντίζα (ή κάτι παρόμοιο)
Σε γενικές γραμμές το "πιάσατε" όλοι σας.
Πρόκειται για υλικό (αυτοσχέδιο) συνήθως καραμπίνερ κολημένα σε μια βίδα από πλακκέτα...

Στο σημείο της τριβής, βαράμε ένα spit και βιδώνουμε το "deviateur"... Περνώντας το σκοινί μέσα σε αυτό το "πακτωμένο" κρίκο (καραμπίνερ) το σκοινί τρίβη πάνω στον κρίκο και όχι πάνω στον βράχο - όπως ακριβώς γίνετε και με την παράκαμψη...

Τώρα, για προτείνετε και ένα ελληνικό όνομα...
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Αποτέτοιο ίσως; #-o

Αν και μπαίνω στον πειρασμό να το βαφτίσω "παρακαμπτήρα", νομίζω ότι το "αποστάτης", εκτός από τον Μητσοτάκη, ταιριάζει αρκετά και στην συγκεκριμένη πατέντα. :-k
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
haris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 496
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 19, 2005 6:27 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από haris »

Παναγιώτης έγραψε:Αποτέτοιο ίσως; #-o
Ε όχι και αποτέτοιο βρε Παναγιώτη!!! Είναι γνωστό ότι λέγεται αποαλλιώτικο!!! \:D/
Σε μένα ταιριάζει το παρακαμπτήρας ή το εκτροπέας. Αν δεν υπάρχει καθιερωμένος όρος, θα πρότεινα, όταν μαζευτούν πολλές επιλογές, να μπουν σε ψηφοφορία και ...ας αποφασίσει το κοινο :)
Άβαταρ μέλους
Stelios Zacharias
Active Member
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 2:40 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stelios Zacharias »

haris έγραψε:
Παναγιώτης έγραψε:Αποτέτοιο ίσως; #-o
εκτροπέας
"κάναμε, που λες, και κάτι έκτροπα με το αρμάτωμα"... :shock:
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Καλημέρα πάιδες!

Νομίζω ότι το "εκτροπέας" είναι ένα πολύ ωραίο όνομα! Μπράβο.

Βέβαια και το "Παρακαμπτήρας" είναι καλό για καθημέρινή χρήση - πιο ανεπίσημη....
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Δημοσίευση από andreas »

caspex έγραψε: Βέβαια και το "Παρακαμπτήρας" είναι καλό για καθημέρινή χρήση - πιο ανεπίσημη....
=D> =D> =D>

Πως είπατε ? :ok: :ok: :ok: :danecer: :danecer: :danecer: :toast: :kiss:

Θα δηλώσω ΚΟΠΥΡΑΙΤ ! :banana: :banana: :banana:

θα γίνω ΠΛΟΥΣΙΟΣ :uwish: :uwish: :uwish:

andreas_selas έγραψε: Από γαλλικά ... σκίζω ! Ίσα ίσα που ξέρω τι είναι το ... κρουασάν.

αλλά η λέξη που λές, μου θυμίζει κάτι σαν ... παρακαμπτήρας (?!)

:bow:
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Άβαταρ μέλους
speleotom
Active Member
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 5:03 pm
Τοποθεσία: Χαιδάρι, Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από speleotom »

Ένα τέτοιο μαραφέτι είχαμε χρησιμοποιήσει το 97 σε μία εξερεύνηση στην Μάνη(Ίπολα), προσπαθώντας να προσεγγίσουμε την είσοδο ενός σπηλαίου στον τοίχο ενός γκρεμού 200μ και βάλε. Το αρμάτωμα το είχε κάνει ο Στέφανος(αν θυμάμαι καλά) και το μαραφέτι αυτό ήταν δικιά του κατασκευή, μάλιστα είχε δύο τέτοια με διαφορετικά μήκη. Εγώ μόλις το είδα στο μυαλό μου ήρθε ένα όνομα κατευθείαν Γουρουνοουρά, πιστεύω να συμφωνήσετε με μένα βλέποντας τις φωτό.
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Στην ουσία πρόκειται για έναν λίγο διαφορετικό εκτροπέα/παρακαμπτήρα από αυτόν που συζητάμε... Πρόκειται για έναν εκτροπέα τύπου γουρουνοουρά!!!!! :banana:

Χαίρομαι γιατί έδωσες έτσι κάλυψες και το ιστορικό μέρος της ερώτησης και το περιγραφικό (με τις φωτό)... Επιβεβαιώνεται πάντως ότι η λύση αυτή δεν έχει και πολλούς οπαδούς εδώ στην Ελλάδα...
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Κώστα καλημέρα.

Μπαίνω λίγο καθυστερημένα λόγω πολυήμερης 'αποχής' απο το site να προσθέσω κι εγώ οτι το 2002 στη σχολή του initiateur στην Κρήτη μας είχαν μιλήσει οι Γάλλοι εκπαιδευτές (συγκεκριμένα ο Pascal) για το deviateur.
Παραθέτω μια φωτο απο τις τότε σημειώσεις μου.

Αλήθεια, θυμάσαι το επώνυμο του Pascal?

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Νίκος Χαρίτος την Δευ Ιουν 26, 2006 4:11 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Stelios Zacharias
Active Member
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 2:40 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stelios Zacharias »

Βλέποντας την γουρουνοουρά και υποθέτοντας πως το σχοινί περνάει από μέσα μου ήρθε η απορία, πως τον περνάμε τον εκτροπέα; λογικά δεν βγάζουμε φρένα, αλλά ανεβαίνοντας που θα έχει τάση το σχοινί, δεν θα μπορούμε να το βγάλουμε από την θηλειά για να περάσουμε πιό πάνω.

Μας λέτε, να μαθαίνουμε;
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Στέλιο καλησπέρα.

Προφανώς αποφορτίζουμε την τάση απο το σχοινί κοντράροντας με τα πόδια μας ακριβώς όπως θα κάναμε και σε μια κανονική παράκαμψη είτε κατά την ανάβαση είτε κατα την κατάβαση.
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Νίκο καλησπέρα και σε σένα!

Δεν χρειάζεται να πω ότι είναι όπως τα λες σχετικά με το πέρασμα.
Πιθανόν και ο Στέφανος Νικολαϊδης θα είχε δει το deviateur στην Γαλλία το 1997 στα πλαίσια της τότε σχολής Initiateur (Stef, μπορεί να κάνω και λάθος... δίορθωσε με)

Το επώνυμο του Pascal δεν το θυμάμαι αλλά μπορώ να το βρω από την έκθεση που συντάχθηκε με τον απολογισμό του σχολείου (Την έχεις????) - Θα στο στείλω με PM.
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Δημοσίευση από andreas »

Να διακόψω λίγο ? :mrgreen:

Αφού λοιπόν καταλάβαμε τι είναι το deviateur ή Παρακαμπτήρας στα ελληνικά, όπως πολύ σοφά ένα μέλος του ταπεινού μας Φόρουμ κατοχύρωσε :roll:

θα πρότεινα να ασχοληθούμε με την ανεύρεση μιας λύσης, πώς να κατασκευάζεται ... φτηνά και οικονομικά, ώστε σε προσιτή τιμή να προμηθευτούμε όλοι οι σπηλαιολόγοι από 5-6 τέτοια :P

{και παρακαλώ πολύ να συνυπολογίσουμε και τα ποσοστά των πνευματικών δικαιωμάτων του κατοχυρωτή ονομασίας :oops: (προτείνω το 98% της μεικτής αξίας) :roll: }

:twisted:
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Άβαταρ μέλους
haris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 496
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 19, 2005 6:27 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από haris »

Καλημέρα,
μια χάρη θα'θελα από τον Νίκο και τον Θωμά. Είναι εύκολο να ξανανεβάσετε κάπου τις φωτογραφίες ή να βάλετε κάποιο link;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Σωστά!
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Νίκος Χαρίτος έγραψε:Αλήθεια, θυμάσαι το επώνυμο του Pascal?
Λίγο καθυστερημενα βέβαια αλλά "κάλιο αργά παρά ποτέ"...
BETEILLE Pascal
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Εικόνα


Χαρά κάλιο αργά παρά ποτέ.
Κώστα thanks για το όνομα.
Απάντηση