Κόμπος του "Μίκυ"...

Εδώ θα βρείτε "μαζεμένα" όλα τα σπηλαιολογικά Quiz των μελών μας. Μην διστάσετε να δημοσιεύσετε κι εσείς το δικό σας.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Κόμπος του "Μίκυ"...

Δημοσίευση από caspex »

Πόσοι σύλλογοι χρησιμοποιούν τον κόμπο του "Μίκυ" σήμερα (οκτάρι με δύο "αυτιά"), ποιες είναι οι ονομασίες του κόμπου στην Ελλάδα και το εξωτερικό?

Όποιος το ξέρει ας το απαντήσει...

Και εάν κάποιος είναι πολύ καλός γνώστης ας δοκιμάσει και το εξής:

Πότε πρωτοχρησιμοποιήθηκε (έτος, σύλλογοι) στην Ελλάδα και πως ήρθε τελικά εδώ?

Όποιος το ξέρει ας απαντήσει... :twisted:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος caspex την Τετ Νοέμ 30, 2005 1:32 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
speleaggelos
Active Member
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Παρ Απρ 15, 2005 8:50 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση από speleaggelos »

....κυριε,κυριε ....Δεν ξερω ποσοι συλλογοι χρησημοποιουν τον κομπο(αυξανονται ραγδαια οι συλλογοι και οχι απαραιττητα απο "βλαστογεννηση").Στα ελληνικα ο κομπος πρεπει να λεγετε"διπλο οχταρι σε τσακιση"σε μεταφραση του αγγλικου "double figure eight on a bight".Με την ιδια ονομασια υπαρχει και αλλος κομπος,ιδιος μεν αλλα η τσακιση συνεχιζει μεχρι να βγει απο τα οχταρια(δειτε το βιβλιο life on a line σελιδα35).Αποτελεσμα αυτης της διαφορας ειναι ο δευτερος κομπος να μην ειναι αυτορυθμιζομενος(κινδυνος να μην φορτιζονται ομοια τα αρματωματα αν δεν σχηματιζουν ισοσκελες τριγωνο),ο δευτερος εχει μια θηλειτσα οπου ασφαλιζομαστε με την κοντη κατευθειαν ενω στον πρωτο τοποθετουμε ενα κρικο που πιανει στις δυο θηλειες γιατι οταν παρουν ταση δυσκολα περναει κατι αναμεσα τους(η κοντη),στον δευτερο επισης δεν εχεις αυτο το "αν κοπει το σχοινι στις θηλειες τι γινετε"(τιποτα συνηθως) Για το που,ποτε και πως δεν ξερω αλλα υποψιαζομαι πως κατι θα εχει να κανει με"γαλλοθρεμενους"να το πω,αποστολες στην κρητη και τετοια σωστα?
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Μπράβο Άγγελε!

Υπάρχει όμως και μια πολύ ενδιαφέρουσα Γαλλική ονομασία, δοκίμασε να την βρεις κι αυτήν. Η ονομασία αυτή (η Γαλλική) θα μπορούσε κάλιστα να αντικαταστήσει την λέξη "Μίκη" η οποία είναι ξενόφερτη...

Δοκίμασε επίσης και τα υπόλοιπα π.χ. πόσοι τον χρησιμοποιούν γράφοντας όσους συλλόγους εσύ ξέρεις κτλ.
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Μια τουλάχιστον Γαλλική ονομασία του Μίκυ είναι Y-Greque (Υ-Γκρεκ), όπως δηλ. λέγεται στα Γαλλικά το γράμμα Υ.
Ο Μίκυ στην στην Ελλάδα λέγεται και ύψιλον.
Επίσης αναφέρεται και σαν Αυτιά του Λαγού.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Νίκος Χαρίτος την Τετ Νοέμ 30, 2005 1:27 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

ΝΙΚΟΣ ΧΑΡΙΤΟΣ έγραψε:Μια τουλάχιστον Γαλλική ονομασία του Μίκυ είναι Y-Greque (Υ-Γκρεκ), όπως δηλ. λέγεται στα Γαλλικά το γράμμα Υ.
Και στην Ελλάδα λέγεται και ύψιλον.
Επίσης αναφέρεται και σαν Αυτιά του Λαγού.
Αν δεν απατώμαι το έχω δει γραμμένο επίσης στα αγγλικά και ως "Y hang".

Νομίζω ότι τον Μίκυ τον «εισήγαγε» στην Ελλάδα η ....Disney :lol: :lol:
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Πολύ σωστά κύριοι!

Νίκο Χαρίτο είναι η ονομασία που έψαχνα. Το Y-Greque μάλλον μεταφράζετε "Υ-Ελληνικό". Αυτή είναι οι ερμηνεία που μας έδωσαν το 1997 οι Γάλλοι στο Initiateur (Jura, Γαλλία)... Δεν είμαι Γαλλόφωνος αλλά έτσι μου το εξήγησαν προφορικά τότε.

Άρα οι Γάλλοι χρησιμοποιούν (δευτερευόντως) το γράμμα ("Ύψιλον") μας και εμείς (κι αυτοί) κατά κύριο λόγο τον ..."Μίκυ". Θα μπορούσε κάλλιστα να ονομάζετε κόμπος "'Ύψιλον"

Επομένως, μάλλον η Disney το έφερε τον κόμπο στους Έλληνες σπηλαιολόγους ;) (Είναι έτσι????) :?:

Το όνομα δεν ξέρω αν μπορεί να αλλάξει βέβαια. Απλά μου είχε κάνει πολύ εντύπωση τότε και γι’ αυτό και το έθεσα σαν Quiz.

Σχετικά με τον αριθμό των συλλόγων έχω την εντύπωση ότι τον κόμπο τον χρησιμοποιούν πλέον ΟΛΟΙ (τουλάχιστον όσοι κάνουν κατακόρυφα σπήλαια). Μάλιστα έχω παρατηρήσει ότι υπάρχει μια τάση να χρησιμοποιείτε υπερβολικά - πολύ συχνά ο κόμπος αυτός. Χρησιμοποιείτε ακόμη και φορές που περιττεύει ή δεν ενδείκνυται... (ναι υπάρχουν και τέτοιες φορές)

Επειδή έχω ζήσει την προ "Μίκυ" εποχή αυτό καμιά φορά μου ξενίζει (η υπερβολική χρήση του ), οπότε το θέμα θα το θέσω - που αλλού - στις τεχνικές....:
viewtopic.php?t=371&start=0&postdays=0& ... highlight=
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Απάντηση