Πέρασμα αλλαγή κατα την ανάβαση...

Εδώ θα βρείτε "μαζεμένα" όλα τα σπηλαιολογικά Quiz των μελών μας. Μην διστάσετε να δημοσιεύσετε κι εσείς το δικό σας.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Πέρασμα αλλαγή κατα την ανάβαση...

Δημοσίευση από caspex »

Και ένα ακόμη...

Πολλές φορές οι σπηλαιολόγοι κατα την ανάβαση μπερδεύουν τις λανιέρες τους στην αλλαγή. (π.χ. περνάμε το ζουμάρ και το κρολ αλλά μόλις πάνε να περάσουν διαπιστώνουν ότι η λανιέρα έχει μπλεχτεί γύρω από το σκοινί (κάτω από τον κόμπο)

Πως πρέπει να λειτουργούμε ώστε να μην συμβαίνει ποτέ αυτό?
Γνωρίζει κανείς το "κοροϊδευτικό" ανέκδοτο που κυκλοφορούσε παλιά στο εξωτερικό σχετικά με αυτήν την περίπτωση?
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Βάζοντας πρώτα το κρολ στο ελεύθερο σχοινί; :?:

Κάτι έχω ακούσει από τα παιδιά που έχουν πάει Γαλλία ότι οι Γάλλοι λέγανε "μπερδεύει τις λανιέρες του" όταν ήθελαν να πουν ότι κάποιος είναι άπειρος. Ή κάτι τέτοιο. Αυτό εννοείς;
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Σωστά για το δεύτερο μέρος. Όταν θέλουν να υποτιμήσουν κάποιον λένε ότι "αυτός ακόμη μπερεδεύει τις λανιέρες του..."

Το πρώτο όμως δεν το απάντησες ακόμη...

Βy the way δεν χρειάστηκε να πάμε Γαλλία για να το ακούσουμε αυτό... Ρώτα καλύτερα για το που το άκουσες... ή άκουσαν.

Το κρολ πάντως δεν έχει σχέση...
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Τότε ίσως θα εννοείς στην Κρήτη;; Νομίζω και εκεί είσασταν με Γάλλους;

Το πρόβλημα το δουλεύω ακόμα.
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Ναι, Κρήτη αλλά πολλά χρόνια πριν.... Προ-ΣΕΛΑΣ εποχή, πριν γνωριστούμε καν μεταξύ μας...
Οι Γαλλικές αποστολές ερχόντουσαν παλιά στην Κρήτη 2-3, κάθε καλοκαίρι.
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Καλημέρα σε όλες και όλους!!!

Φτάνουμε στην αλλαγή. Περνάμε κοντή λανιέρα στο ζουμάρ. Μακριά λανιέρα στο καραμπίνερ της αλλαγής. Απασφαλίζουμε το κρολ και το περνάμε στο πάνω σκοινί (αδύνατον να μπερδευτούμε). Στη συνέχεια το ζουμάρ πάνω από το κρολ. Όπως και να μπερδευθεί η κοντή (αν μπερδευθεί) δεν έχει σημασία. Κατόπιν βγάζουμε την μακριά από το καραμπίνερ της αλλαγής και την ξανασυνδέουμε με το ζουμάρ απ' έξω, καθαρά, χωρίς μπλεξίματαμε σκοινιά κλπ. Βγάζουμε την (πιθανόν) μπερδεμένη κοντή απ' το ζουμάρ και συνεχίζουμε. Δεν είμαστε σε καμμιά στιγμή ασφαλισμένοι σε ένα φρένο.

Το πρόβλημα ξεκινά από ότι μερικοί από τους νέους σπηλαιολόγους συχνά διδάσκονται να έχουν με μια τρίτη λανιέρα ασφαλισμένο το ζουμάρ πάνω τους μόνιμα. Μόλις μπερδευτούν μετά την αλλαγή υποχρεώνονται ή να μείνουν σε ένα φρένο (κρολ) ή να ξανακάνουν όλη την διαδικασία.

Προσωπικά παρουσιάζω και την μέθοδο της τρίτης λανιέρας στα σεμινάρια, διότι συχνά το ζουμάρ έχει την κακή συνήθεια να πέφτει από τα χέρια των νέων (έχω αχρηστέψει και εγώ ζουμάρ έτσι...)

Το ανέκδοτο δεν το ξέρω... Δεν το λέτε και σε μας;

Δημήτρης
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dim.kar την Παρ Νοέμ 04, 2005 12:54 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Μας μπέρδεψες λίγο... μήπως θες να ξαναδείς τι έγραψες? :)
Την φράση κλειδί δεν την είπες ακόμη. Επιπλέον να συμπληρώσω ότι γίνετε να μπερδευτής και με τις δύο λανιέρες (όχι μόνο με τις τρεις...)
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Έκανα κάτι εκφραστικές βελτιώσεις...
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Δημήτρη,

αντί να κάνουμε όλες αυτές τις σκάντζες σε κάθε αλλαγή, δεν θα ήταν απλούστερο, μόνο στην περίπτωση που έχει μπλεχτεί η λανιέρα στο πέρασμα της αλλαγής, να περάσουμε και την κοντή στο ζουμάρ, να βγάλουμε και να ξεμπλέξουμε την μακριά και να την ξαναβάλουμε σωστά οπότε αφαιρούμε πλέον την κοντή;

Δεν πρόκειται για την λύση απλά έτσι δεν κάνουμε περιττές κινήσεις σε κάθε αλλαγή.

Πάντως, αν προσέχουμε όταν "μπαίνουμε" αρχικά στο σχοινί, η λανιέρα να περνάει μπροστά από το σχοινί, και το ίδιο κάνουμε και στις αλλαγές, λογικά δεν θα έχουμε πρόβλημα. Υποθέτω ότι είναι πιο εύκολο να μπερδευτεί κανείς αν βάλει πρώτα το κρολ στο ξεκίνημα, οπότε του έρχεται ευκολότερα να βάλει μετά το ζουμάρ με την λανιέρα πίσω από το σχοινί. Στην περίπτωση αυτή, στην αλλαγή είναι πιθανό να φέρει το ζουμάρ από μπροστά και να μπερδευτεί. Ή μήπως εγώ έχω μπερδέψει τα μπούτια μου :?: :lol:

Βέβαια τέτοια προβλήματα έχουν οι άλλοι, εγώ ποτέ. :D :D
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Μα λέμε το ίδιο πράγμα: απλά εγώ περιγράφω ΟΛΗ την διαδικασία, στην αλλαγή για να αποφύγεις το μπέρδεμα. Η λογική είναι οη ίδια, μόνο που την εφαρμόζεις "προληπτικά": βάζεις κοντή, ασφαλίζεσαι εκεί, λύνεις μακριά, την νετάρεις, ξαναασφαλίζεσαι στην μακριά, λύνεις κοντή, έφυγες...
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Παιδιά μετά από επικοινωνία με τον Κώστα πρέπει να διευκρινήσω πως μάλλον σας μπερδεύω, έχοντας προχωρήσει ένα βήμα παραπέρα από αυτό που ζητάει. Ξεχάστε το λοιπόν και παρουσιάστε τις προτάσεις σας.

Συγγνώμη για το μπέρδεμα...

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Κώστα, με τα δυσάρεστα που παρεμβλήθηκαν, δεν μας έδωσες την λύση.

Αυτό που είπα εγώ, δηλαδή ότι η λανιέρα πρέπει να περνάει πάντα μεταξύ σπηλαιολόγου και σχοινιού "παίζει" σαν λύση;
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Γιάννα
Active Member
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Τρί Απρ 05, 2005 11:36 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Γιάννα »

τα πραγματα είναι πιο απλά γιατί πρεπει να πάτε στα δύσκολα;
Μη σκεφτεστε μπερδεμενα πράγματα και τεχνικές, όσο πιο απλά τόσο πιο καλά και εύκολα.
όταν φτασεις στην αλλαγή και είσαι στην κοντή απλά προσέχεις να έχεις τα σκοινια, να το πω ξεκαθαρα, μπροστα σου.
και αν είναι μπερδεμένα τα ξεμπερδέυεις όσο είσαι στην κοντή.
Αυτά.

προς τι όλο αυτο το μπέρδεμα.


Υ.Γ. αυτή τη φορά δεν έβαλα σκοινάκι!!! Βελτιώνομαι.
"Σύλλογος μεγάλος δεν υπάρχει άλλος σαν το Σπ.Ελ.Ε.Ο"
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Δημοσίευση από andreas »

Συμφωνώ απόλυτα.

Είναι και λίγο υπόθεση ... απλής λογικής.

ΠΩΣ θα φύγω απ την αλλαγή, άν όλα είναι μπουρδουκλωμένα ?

Κατα τα άλλα, είναι λογικό να μπερδεύονται και οι αρχάριοι. Με τόσο τράκ, με τόσα μάτια να κοιτάνε και τόσους να μιλάνε, κάπου τα χάνουν και κάπου τα μπερδεύουν. Και ? Γι αυτό είναι και αρχάριοι και γι αυτό υπάρχει και η εξάσκηση...

Όλα νορμάλ, δηλαδή !
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Ευτυχώς ο Παναγιώτης μου θύμισε ότι δεν έχω απαντήσει εδω πέρα...

Λοιπόν εν ολίγοις γιατί δεν έχω χρόνο:

Η δική μου διατύπωση θα ήταν ως εξής:
1. Όταν η αλλαγή φεύγει προς τα αριστερά, δεν υπάρχει περίπτωση να μπερδευτούμε (γιατί οι λανιέρες μας είναι αριστερά στον κεντρικό κρίκο.
2. Όταν η αλλαγή φεύγει προς τα δεξιά, πρέπει να περνάμε το ζουμάρ (φρένο χειρός) "ΠΑΝΩ" από όλα τα υλικά

Ως προς το δεύτερο, νομίζω ότι ο Παναγιώτης το έχει διατυπωσει καλύτερα πιο πάνω (άρα και έχει απαντήσει πρώτος εδώ και καιρό):
Παναγιώτης έγραψε:... η λανιέρα πρέπει να περνάει πάντα μεταξύ σπηλαιολόγου και σχοινιού....
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Απάντηση