"Κρεμασμένος" σε ένα φρένο ΙΙ

Εδώ θα βρείτε "μαζεμένα" όλα τα σπηλαιολογικά Quiz των μελών μας. Μην διστάσετε να δημοσιεύσετε κι εσείς το δικό σας.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

"Κρεμασμένος" σε ένα φρένο ΙΙ

Δημοσίευση από caspex »

Εκτός από την αλλαγή κατεύθυνσης, υπάρχει και μια ακόμη περίπτωση κατα την οποία μπορούμε να "κρεμαστούμε" από ένα μόνο φρένο (εννοείτε το φρένο χειρός ασφαλισμένο). Ποιά είναι αυτή η περίπτωση?

Για να σας βοηθησω πρόκειται για διαδικασία η οποία ακόμη διδάσκετε στα σχολεία εκπαιδευτών της Γαλλικής Σπηλαιολογικής Ομοσπονδίας.

Καλή επιτυχία σε όλους!

Κώστας
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Ξαρμάτωμα τραβέρσας. Ενίοτε και αρμάτωμα τραβέρσας. (σ' αυτό συνήθως είμαστε στον καταβατήρα).
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Νίκο, (δεν χρειάζετε να στο πω) αλλά σκίζεις!

Ναι, είναι και το ξαρμάτωμα (αρμάτωμα) τραβέρσας αλλά δεν εννούσα αυτό. Την θεωρώ σωστή την απάντηση σου και πάμε όλοι μαζί να βρούμε την επόμενη τεχνική (γιατί υπάρχει κι άλλη ή πιθανότερα κι άλλες...)

Μ' αρέσει που θεωρείς και δύσκολα τα θέματα.
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

...Με ξεχάσατε! Τι θα γίνει δεν θα δοκιμάσει κανείς?
Γιάννα
Active Member
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Τρί Απρ 05, 2005 11:36 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Γιάννα »

:idea: χωρίς να είμαι και σίγουρη , στον απεγκλωβισμό ??????

Μη ζητάς τώρα λεπτομέρειες, είναι μια ώρα δύσκολη!!!
"Σύλλογος μεγάλος δεν υπάρχει άλλος σαν το Σπ.Ελ.Ε.Ο"
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Σκέφτηκα κι άλλη μια περίπτωση που είναι όμως λίγο ιδιαίτερη, αλλά τη λέω για να μη νομίζεις Κώστα ότι σε ξεχάσαμε.

Κατεβαίνουμε και η επόμενη αλλανή είναι λοξά και σε σημείο που όπως κατεβαίνουμε θα βρεθεί αναγκαστικά πιο ψηλά μας και θα την προσεγγίσουμε δύσκολα για να βάλουμε λανιέρα. ( Αυτός που αρμάτωσε βρήκε καλό σημείο ψηλά το οποίο προσέγγισε με δυσκολία, ίσως και τεχνητά και έκανε και μεγάλη λούπα ).
Τότε θα βάλουμε το ζουμάρ στο σχοινί κάτω από την αλλαγή χωρίς να προσπαθήσουμε να τη φτάσουμε (εξοικονόμηση δυνάμεων), θα το ασφαλίσουμε, θα βγάλουμε και θα περάσουμε απο κάτω τον καταβατήρα, θα βγάλουμε το ζουμαρ και θα συνεχίσουμε κατάβαση.

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός.
Αυτή η περίπτωση θα μπορούσε να συμβεί στο περσινό αρμάτωμα της Φτερόλακας (στην αρχή), αλλά μας έχει ξανατύχει κι άλλες φορές.
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Γιάννα μου,

Στον απεγκλωβισμό - τουλάχιστον όπως τον ξέρω εγώ - είμαστε πάντα σε δύο τουλάχιστον σημεία.
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση που βρισκόμαστε αυτασφαλισμένοι μόνο με το ζουμάρ όταν ανεβαίνουμε μια ανεμόσκαλα (σε σχοινί ασφάλισης παράλληλο με τη σκάλα), το οποίο ζουμάρ μάλιστα μπορούμε να το έχουμε πάνω και πίσω απο τον ώμο ασφαλισμένο με τη μακριά λανιέρα ώστε να προωθείται μόνο του.

Δεν νομίζω όμως οτι αυτό είναι απάντηση για το κουιζ, γιατί δεν είμαστε 'κρεμασμένοι' απο το φρένο.
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Εξαιρετικά! Τέλεια! Μπράβο σε όλους και ειδικά στον ΝΧ που διέλυσε τις απαντήσεις.

Έχουμε και λέμε:
Καταρχήν εννοούσα το τελευταίο Νίκο... Είχα στο μυαλό μου το κρέμασμα από το ζουμάρ μετά από πτώση (σπάσιμο) ανεμόσκαλας. Το έχουμε όλοι κάνει σε εξομοίωση στην Γαλλία. Άρα..
1) Ανεμόσκαλα
2) Η απάντηση της Γιάννας είναι σωστή όχι για την κλασική μέθοδο ξεκρεμάσματος αλλά για την μέθοδο "κόβω το σκοινί" στην οποία μάλιστα κρέμονται δύο άτομα από ένα ζουμάρ και κατεβαίνουν.
3) Η απάντηση για τις τραβέρσες είναι επίσης εξαιρετική και ούτε που είχε έρθει στο μυαλό μου, πάρα τα τέσσερα χρόνια και πάνω από 20 καταβάσεις που έχω κάνει στην Φτερόλακκα...

Συγχαρητήρια... Μάλλον βάζω εύκολα Quiz τελικά ή ...δεν θα πρέπει να ξανά απαντήσει ο Χαρίτος :(

Κώστας
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Απεγκλωβισμός με κόψιμο του σχοινιού....Προφανώς.
Sorry Γιάννα.
Απάντηση