Τεχνικές αλλαγής κατεύθυνσης χωρίς ποδωστήριο

Εδώ θα βρείτε "μαζεμένα" όλα τα σπηλαιολογικά Quiz των μελών μας. Μην διστάσετε να δημοσιεύσετε κι εσείς το δικό σας.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Τεχνικές αλλαγής κατεύθυνσης χωρίς ποδωστήριο

Δημοσίευση από dim.kar »

Ο Κώστας Αδαμόπουλος έγραψε σε κάποια άλλη Δημόσια Συζήτηση

Σε μια από τις επισκέψεις μου (το 1995) λοιπόν έχασα τον αγαπημένο μου γάντζο (ή νύχι). Το έχασα κατά την ανάβαση (τον άκουσα να πέφτει...) και γύρισα για να τον αναζητήσω αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Μάλιστα εκείνη την εποχή (1995) είχα φτιάξει ένα αυτοσχέδιο φρένο ποδιού (σήμερα στην προθήκη του ΣΕΛΑΣ) και χρησιμοποιούσα μόνο αυτό χωρίς πενταλ (ή ποδολαβή). Ανέβαινα δηλ. με το ένα πόδι (το δεξί) κι έτσι δυσκολεύτηκα να κάνω την αλλαγή κατεύθυνσης ("στον αέρα") (*)

(*) και το Quiz του μήνα!!! Πως είναι δυνατόν να κάνουμε αλλαγή κατεύθυνσης κατά την ανάβαση (δηλ. από ανάβαση σε κατάβαση) χωρίς το ποδοστήριο της χειρολαβής (ζουμάρ) αλλά μόνο με το φρένο (pantin) π.χ. το σκοινάκι του ποδοστηρίου έχει σπάσει.

Υπάρχουν τουλάχιστον τρεις τεχνικές λύσεις. Ποιός θα δοκιμάσει?

Καλημέρα σε όλες και όλους!

Αγαπητέ Κώστα!

Σε σχέση με το quiz: γίνε λίγο πιο σαφής: χρησιμοποιούμε το ζουμάρ ή όχι (έστω χωρίς κορδονάκι); χρησιμοποιούμε το pantin ή όχι; χρησιμοποιούμε τα "κορδονάκια" για αυτοσφιγγόμενους ή όχι;

Και αν απαντήσουμε σωστά τι κερδίζουμε;

(Διότι και στο άλλο quiz σωστά απάντησα αλλά ακόμη περιμένω το κέρασμα!)

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Δημήτρη ήδη απάντησες την μια από τις τρεις λύσεις:

Χρησιμοποιούμε το σκοινί για τους αυτοσφιγγόμενους και φτιάχνουμε ποδοστήρια (πεντάλ).

Εγώ πάντως δεν είχα μαζί μου σκοινάκι για αυτοσφιγγόμενους... άρα υπάρχουν δύο ακόμη λύσεις χωρίς αυτό (και πολλές άλλες που δεν έχω σκεφτει ή δεν έχω εφαρμόσει ποτέ).

Το κέρασμα στο χρωστάω - όπως και στον Γιάννη Ζήνα... (είπαμε στα εγκάινια του ΣΠΕΛΕΟ)... Για το παρόν δεν υπάρχει "έπαθλο". Θα κερδίσουμε όλοι γνώσεις γιατί θα ακουστούν σίγουρα πολλές περισσότερες από τις τρεις λύσεις που έχω υπόψην μου.

:lol:

Κώστας

Υ.Γ.: Το pantin το έχεις... Το ζήτημα είναι, μπορείς να το χρησιμοποιήσης??? :roll:
Υ.Γ.2: Το ζουμάρ εννοείτε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις... (χωρίς το ποδοστήριο)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος caspex την Σάβ Σεπ 10, 2005 12:13 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Γιάννα
Active Member
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Τρί Απρ 05, 2005 11:36 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Γιάννα »

αν πατήσουμε στην κουρμπα του σκοινιού: (για να βάλουμε την κοντή) ή δεν εχουμε φτάσει ακόμα στην αλλάγη;

ή με το σκοινακι που έχουμε ΠΑΝΤΑ πάνω μας φτιάχνουμε καινούριο ποδοστήριο;
"Σύλλογος μεγάλος δεν υπάρχει άλλος σαν το Σπ.Ελ.Ε.Ο"
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Γιάννα έγραψε:αν πατήσουμε στην κουρμπα του σκοινιού: (για να βάλουμε την κοντή) ή δεν εχουμε φτάσει ακόμα στην αλλάγη;
Δεν έχουμε φτάσει ακόμη...
Γιάννα έγραψε: ή με το σκοινακι που έχουμε ΠΑΝΤΑ πάνω μας φτιάχνουμε καινούριο ποδοστήριο;
Σωστό, αλλά ήρθες δεύτερη... (σε πρόλαβε ο Καραγιάννης). Αν δεν έχεις σκοινάκι?
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Γιάννα
Active Member
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Τρί Απρ 05, 2005 11:36 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Γιάννα »

ο καραγιάννης εγραψε για αυτοσφιγγομενους κομπους.εγώ για ποδοστηριο κατευθείαν στη μανιλιά, any way.

α) κανεις κόμπο στο σκοινι κάτω απο τα φρένα
β) βάζεις κοντή στη θυλια του κόμπου και με τη βοηθεια του ποδοφρένου βγάζεις το κρόλ και κρέμεσαι στην κοντη και φροντίζεις να μην κρεμαστείς στη μανίλια
γ) βάζεις καταβατήρα όσο πιο κοντά στον κόμπο μπορείς
δ)κάνεις μια καλή ελξη και βγαζεις την κοντη και φεύγεις.

αυτο πως σου φαίνεται; ε;


φιλάκια
"Σύλλογος μεγάλος δεν υπάρχει άλλος σαν το Σπ.Ελ.Ε.Ο"
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Ο Δημήτρης δεν έγραψε για αυτοσφιγγόμενους.
ο καραγιάννης εγραψε για αυτοσφιγγομενους κομπους.εγώ για ποδοστηριο κατευθείαν στη μανιλιά, any way.


για διάβασετο ξανά:
dim.kar έγραψε:χρησιμοποιούμε τα "κορδονάκια" για αυτοσφιγγόμενους ή όχι;
Σχετικά με την απάντηση σου τώρα μάλλον και πάλι δεν κατάλαβες: Δεν έχεις ποδωστήριο. Αν είχες, δεν χρειαζόσουν τον κόμπο... δηλ. ξεκινάς από το (γ) και μετά.

Προσοχή επίσης σε όλους. Μην βγει κανένας και μου πει οτι θα κάνει έλξη με το ένα χέρι και με το άλλο θα ανοίξει το crol. Ψάχνουμε για "τεχνική" κι όχι για "δύναμη"

Δοκίμασε πάλι αλλά σκέψου πρώτα ή κρεμασε κανένα σκοινί στο σπίτι και "παίξε".

Κώστας

Υ.Γ.: Έλενα, μάλλον πρέπει να τα μετακινήσεις αυτά σε μια νέα ενότητα: "Quiz"
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Καλημέρα σε όλες και όλους!

Άλλη απάντηση: τραβαάμε όσο σκοινί μπορούμε από κάτω, φτιάχνουμε μια θηλιά και την περνάμε στο καραμπίνερ του ζουμάρ. Η κούρμπα που σχηματίζεται μας επιτρέπει να ασφαλίσουμε τον καταβατήρα. Στο σκοινί που φεύγει προς τα κάτω βάζουμε το παντίν και ανασηκωνόμαστε. Όταν έχει περάσει το βάρος μας στον καταβατήρα λύνουμε την θηλειά και κατεβαίνουμε...

Μετράει για λύση;

Δημήτρης

ΥΓ To ανθρωπάκια εξαιρετικά αφιερωμένα από την Σταματία: :oops: :twisted:
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Εξαιρετικά!!!
Φυσικά και μετράει και την απέδωσες τέλεια!
Είναι η δεύτερη από τις τρεις.

Καραγιάννη εύγε! 2 στα 3 μέχρι στιγμής.

Τώρα εδώ σε θέλω...

Τι θα κάνεις εάν υπάρχει "κοντή" αλλαγή από κάτω και δεν μπορείς να τραβήξεις αρκετό σκοινί??? (Εδώ δουλεύει η τρίτη λύση)

Όσοι διάβασαν το post και σκέφτηκαν ότι αυτό δεν πρόκειται να τους συμβεί ποτέ (να μείνουν χωρίς ποδωσήριο δηλαδή) ας σημειώσουν μερικά στοιχεία και παραδείγματα:

Προσωπικά μου έχει τύχη 2 φορές να μου σπάσει το ποδωστήριο (λόγω χρήσης) τα τελευταία χρόνια.

Επίσης ο Ηλίας ο Καζαής στην Voronia (πρίν 2 μήνες) αντιμετώπισε την κατάσταση αυτήν δύο φορές μέσα σε μια μέρα... Ανεβαίνοντας από τα -1200 μετά από 800μ ανάβαση, το ποδωστήριο του έσπασε (κόπηκε) ... Αμέσως το επισκεύασε με το σκοινάκι διάσωσης που έχει κάτω από το κράνος του και συνέχισε να ανεβαίνει... λίγο αργότερα τον πρόδωσε το pantin το οποίο επισκεύασε επίσης (πρόχειρα...) Όμως η επισκευή δεν άντεξε πολύ κι έτσι στην τελευταία ανάβαση (57μ) είχε μείνει και πάλι χωρίς pantin. Έπρεπε να ανέβει με ένα επισκευασμένο ποδωστήριο... Έτσι μόλις μια αλλαγή πριν την έξοδο (περίπου 6 μέτρα πριν βγει) συνέβη το εξής απίστευτο... Έσπασε ξανά το επισκευασμένο ποδωστήριο...

Ο Ηλιάς είναι γνωστός μεταξύ μας για τις αναρριχητικές του ικανότητες και για την φυσική του κατάσταση... Αν και κουρασμένος από την 8 ωρη ανάβαση συνέχισε με έλξεις (μόνο με τα χέρια) για δύο - τρία μέτρα και στην συνέχεια έκανε αντιστήριξη τα υπόλοιπα τρία (πάντα ασφαλισμένος φυσικά)...

Τι άλλο θα μπορούσε να κάνει σε αυτήν την περίπτωση? (Αυτό είναι ένα ακόμη Quiz αλλά θα ήθελα πρώτα να μου βρείτε την τρίτη και πιο πονηρή λύση για το πιο πάνω πρόβλημα.

Άντε Δημήτρη, ξεκίνα!

Κώστας
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
ΣΠΗΛΑΙΟΕΠΑΦΙΚΟΣ
Active Member
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 8:13 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ΣΠΗΛΑΙΟΕΠΑΦΙΚΟΣ »

:D ΠΑΛΙ ΤΑ ΚΟΥΙΖ ΑΡΧΙΣΕΣ :?: ΔΕΝ ΠΑΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΣΤΙΣ : ΓΕΝΙΚΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΤΟ "ΓΕΩΛΟΓΙΚΟ ΚΟΥΙΖ", ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΕΙΣ ΞΕΧΑΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΕΛΑΣ :?:
Γιάννα
Active Member
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Τρί Απρ 05, 2005 11:36 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Γιάννα »

καλημέρα Αδαμό

β) βάζεις κοντή στη θηλιά του κόμπου και με τη βοήθεια του ποδόφρενου βγάζεις το κρόλ και κρέμεσαι στην κοντή και φροντίζεις να μην κρεμαστείς στη μανίλια


pantin δεν είναι το φρένο ποδιού; Αυτό το φρένο εννοούσα και όχι το ποδοστηριο.Μ΄αυτό δεν μπορούμε να βγάλουμε το croll; Αφού δεν έχουμε βάλει τον καταβατήρα.
Αυτό σαν τεχνική ισχυει…


Έχω καταλάβει τι θες να πεις.
Εντάξει, δεν θες έλξη, κάτι θα βρούμε.

θα επιστρεψω με νέες τεχνικές. χι χι :idea:
"Σύλλογος μεγάλος δεν υπάρχει άλλος σαν το Σπ.Ελ.Ε.Ο"
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

ΣΠΗΛΑΙΟΕΠΑΦΙΚΟΣ έγραψε::D ΠΑΛΙ ΤΑ ΚΟΥΙΖ ΑΡΧΙΣΕΣ :?: ΔΕΝ ΠΑΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΣΤΙΣ : ΓΕΝΙΚΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΤΟ "ΓΕΩΛΟΓΙΚΟ ΚΟΥΙΖ", ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΕΙΣ ΞΕΧΑΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΕΛΑΣ :?:
Για βοηθησέ με λίγο. Που είναι αυτό το Quiz? ...και θα σου απαντήσω αμέσως μην ανησυχής. Αλήθεια, γιατί δεν ρώταγες τον Στέφανο? Σου είπε κανείς ότι δεν επιτρέπετε να ..."ανοίξης βιβλίο"?

Το ζητούμενο είναι να ψαχτείς και λίγο στην Γεωλογία, όχι μόνο στον φόβο.

Κώστας
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Κώστα καλημέρα

σου δίνω μια τρίτη απάντηση που ουσιαστικά είναι παραλλαγή της 2ης λύσης του Δημήτρη οπότε δεν νομίζω οτι είναι η τρίτη που εννοείς.
Υποτίθεται οτι δεν έχουμε ούτε λανέρες ούτε κορδονέτα ούτε σχοινάκια...

1.Βάζουμε καταβατήρα κάτω απο το κρολ και τον ασφαλίζουμε.
Εννοείται οτι ζουμαρ - κρολ και καταβατήρας φροντίζουμε να είναι πολύ κοντά μεταξύ τους.
2.Παίρνουμε το σχοινί κάτω απο τον καταβατήρα και σε απόσταση περίπου 25 εκ. απο τον καταβατήρα κάνουμε ψαλιδιά ( θέλει ελάχιστο σχοινι και λύνεται εύκολα ) και την περνάμε στο καραμπίνερ του ζουμάρ ( της μεγ. λανιέρας ).
3.Πατάμε με το ποδόφρενο στο απο κάτω σχοινι, βγάζουμε κρολ, αφηνόμαστε στον καταβατήρα, λύνουμε ψαλιδιά κλπ.
Αυτό χρειάζεται λογικά περίπου 35 εκ. σχοινι κάτω απο τον ασφαλισμένο καταβατήρα.

Άν είχαμε προσθέσει ένα καραμπίνερ πάνω στο καραμπίνερ του ζουμάρ και κάναμε εκεί την ψαλιδιά αρκούν 20 εκ. σχοινιού.
Αυτά.

Ούτως ή άλλως στην λύση 2 του Δημ. πρώτα θα βάλουμε καταβατήρα και μετά θα δέσουμε το σχοινί στο ζουμάρ και οχι ανάποδα.
Οπότε ανάλογα με το τι σχοινί περισσεύει κρίνουμε τι κάνουμε.
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

ΝΙΚΟΣ ΧΑΡΙΤΟΣ έγραψε:3.Πατάμε με το ποδόφρενο στο απο κάτω σχοινι, βγάζουμε κρολ, αφηνόμαστε στον καταβατήρα, λύνουμε ψαλιδιά κλπ.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορούμε να πατήσουμε ...στον καταβατήρα μας!

Θα σας πω την λύση απόψε στην σπηλαιοδιάσωση στον ΣΕΛΑΣ, οπότε μπορούμε κα να πειραματιστούμε στα σκοινιά και να δούμε και τις τρεις ή περισσότερες λύσεις.

Be there...

Κώστας
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Κώστα
εννοείται οτι δεν πατάμε στον καταβατήρα μας. Στο ζουμαρ πατάμε.
Ξαναδιάβασε όλο το κείμενό μου....
Δοκίμασέ το και θα δείς οτι δουλεύει μια χαρά.
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Νίκο, έχεις δίκιο... Sorry!

Λοιπόν,

σας ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή.
Χθές, λύσαμε πολλές απορίες και βρέθηκε τουλάχιστον μια ακόμη (4η) λύση (αυτή του Στέφανου Νικολαϊδη) στον ΣΕΛΑΣ κατα την διάρκεια της συνάντησης της Σπηλαιοδιάσωσης.

Λοιπόν, ας το πάρει το ποτάμι (όπως τα είπαμε και χθές)!

Η τρίτη λύση έχει ως εξής:
- Είμαστε στα φρένα.
- Βάζουμε τον καταβατήρα μας και τον ασφαλίζουμε (κλειδώνουμε)
- Κατεβάζουμε λίγο το ζουμάρ ώστε να πλησιάσει κάπως το crol.
- Αφήνουμε το σώμα μας να πέσει προς τα πίσω (ναι, το κεφάλι και ο κορμός να πέσει προς τα κάτω)
- Η κίνηση αυτή φερνει τα πόδια ψηλά και έτσι περνάμε εύκολα το αριστερό πόδι ανάμεσα από το μακρύ σκοινί αυτασφάλισης (λανιέρα) και το σκοινί.
- Επαναφέρουμε το σώμα μας στην όρθια θέση και σχεδόν ταυτόχρονα η στήριξη που μας παρέχει το αριστερό πόδι μας επιτρέπει να ανασηκωθούμε λίγα εκατοστά (βοηθώντας με το αριστερό χέρι το οποίο τραβάει το φρένο χειρός). Αυτά τα λίγα εκατοστά αρκούν για να απελευθερώσουμε το crol (φρένο στήθους)
- Πέφτουμε πάλι πίσω και επαναφέρουμε το αριστερό πόδι στην φυσιολογική του θέση.
- Βγάζουμε το φρένο χειρός, λύνουμε καταβατήρα και αρχίζουμε να κατεβαίνουμε.

Είναι σίγουρα μια πιο ..."τρισδιάστατη" προσέγγιση από τις προηγούμενες, λειτουργεί αστραπιαία και εντελώς "φυσικά"
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Αυτή την τρίτη και πολύ ευφάνταστη λύση πολύ δύσκολα θα την εύρισκε κανείς.

Για την ιστορία και μόνο να προσθέσω όπως λέγαμε χτες οτι κατά το ξαρμάτωμα του Διπλοταφκιού στις 10 Αυγούστου του 2002 και ανεβαίνοντας το τελευταίο πηγάδι μου έσπασε το μόλις δύο μηνών ποδωστήριο της petzl απο τη βάση του και μάλιστα με τρόπο που στιγμιαία τα είδα όλα.
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Αλλαγή κατεύθυνσης ή ανάβαση χωρίς ποδοστήρια κλπ.

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Να 'μαι και εγώ στην παρέα σας!

Δεν ξέρω αν κανείς θα διαβάσει το μήνυμά μου δεδομένου ότι το quiz είναι παλιό αλλά εγώ θα πω αυτό που σκέφτηκα (μη γελάσετε αν γράψω καμιά σαχλαμάρα, είμαι "αρκετά" άπειρος:

Για να αλλάξουμε από ανέβασμα σε κατέβασμα χωρίς ποδοστήρια, φρένο ποδιού, λανιέρες, σχοινάκια κλπ, δεν θα μπορούσαμε τα παρακάτω;

Περνάμε τον καταβατήρα κάτω από το κρολ, τον ασφαλίζουμε και δένουμε στο ύψος του γονάτου ένα πεταλουδόκομπο με θηλιά που να χωράει το πέλμα μας. Πατάμε στην θηλιά αυτή ώστε να ανασηκωθούμε και να βγάλουμε το κρολ και καθόμαστε στον καταβατήρα, ύστερα βγάζουμε το ζουμάρ, λύνουμε τον κόμπο και κατεβαίνουμε.

Είπα βλακεία;

Αρχικά σκέφτηκα το ίδιο σύστημα και για την περίπτωση αυτού που χρειάστηκε να ανέβει χωρίς υλικά (ποδοστήρια, ιμάντες, σχοινάκια και ποδόφρενο). Δηλαδή, αν ανεβαίνει από ξαρμάτωμα, μπορεί να κάνει διαδοχικούς κόμπους στους οποίους θα πατάει για να ανεβαίνει. Έτσι θα γίνει εξπέρ στο δέσιμο / λύσιμο πεταλουδόκομπου (ή όποιου άλλου εξυπηρετεί) αλλά θα φτάσει πάνω (εκτός αν είναι λάθος η σκέψη μου οπότε μάλλον δεν θα πάει πουθενά). Απ’ την άλλη δεν ξέρω αν θα φτάνει το σχοινί για να κάνεις τον ένα κόμπο μετά τον άλλο (δηλ. αν επαρκεί η απόσταση από τον προηγούμενο κόμπο μέχρι το σημείο που ανασηκώθηκες), ή αν θα πρέπει κάθε φορά να λύνεις τον προηγούμενο οπότε καλύτερα να κάνω έλξεις :D

Ύστερα σκέφτηκα την εξής λύση:

Με το από κάτω σχοινί κάνουμε μια λούπα της οποίας το σχοινί που φεύγει κάτω το περνάμε στο καραμπίνερ του ζουμάρ (ίσως για μείωση της απόστασης να γίνεται και σε καραμπίνερ της ζώνης;). Πατώντας στην λούπα ανασηκονόμαστε στα φρένα και προχωράμε. Αυτό λογικά θα γίνεται αν από κάτω έχουμε αλλαγή που θα συγκρατεί το σχοινί (και εξαρτάται από το μήκος της λούπας στην αλλαγή), αλλιώς, αν από κάτω δεν έχουμε αλλαγή, πρέπει να συγκρατούμε το ελεύθερο μέρος της λούπας με κόμπο καρδιάς ή ανάποδη μισή ψαλιδιά.

Μη βαράτε αν λέω χαζομάρες, απλά με τα quiz μπαίνω στην πρίζα.
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
mamouni
Active Member
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2005 3:55 pm
Τοποθεσία: Άθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mamouni »

Αρχικά σκέφτηκα το ίδιο σύστημα και για την περίπτωση αυτού που χρειάστηκε να ανέβει χωρίς υλικά (ποδοστήρια, ιμάντες, σχοινάκια και ποδόφρενο). Δηλαδή, αν ανεβαίνει από ξαρμάτωμα, μπορεί να κάνει διαδοχικούς κόμπους στους οποίους θα πατάει για να ανεβαίνει. Έτσι θα γίνει εξπέρ στο δέσιμο / λύσιμο πεταλουδόκομπου (ή όποιου άλλου εξυπηρετεί) αλλά θα φτάσει πάνω (εκτός αν είναι λάθος η σκέψη μου οπότε μάλλον δεν θα πάει πουθενά). Απ’ την άλλη δεν ξέρω αν θα φτάνει το σχοινί για να κάνεις τον ένα κόμπο μετά τον άλλο (δηλ. αν επαρκεί η απόσταση από τον προηγούμενο κόμπο μέχρι το σημείο που ανασηκώθηκες), ή αν θα πρέπει κάθε φορά να λύνεις τον προηγούμενο οπότε καλύτερα να κάνω έλξεις
Έχεις δοκιμάσει να κρέμεσαι σε ένα σχοινί και να προσπαθήσεις να κάνεις κόμπο σε αυτό, ενώ είναι τεντωμένο από το ίδιο σου το βάρος? Το σχοινί από την τάση γίνεται σαν μπετόβεργα οπότε, αν κατάλαβα καλά τη μέθοδο που προτείνεις, αυτό είναι μάλλον αδύνατο!!!!! Εκτός αν το έχεις δοκιμάσει και πετυχαίνει :D
Ύστερα σκέφτηκα την εξής λύση:

Με το από κάτω σχοινί κάνουμε μια λούπα της οποίας το σχοινί που φεύγει κάτω το περνάμε στο καραμπίνερ του ζουμάρ (ίσως για μείωση της απόστασης να γίνεται και σε καραμπίνερ της ζώνης. Πατώντας στην λούπα ανασηκονόμαστε στα φρένα και προχωράμε. Αυτό λογικά θα γίνεται αν από κάτω έχουμε αλλαγή που θα συγκρατεί το σχοινί (και εξαρτάται από το μήκος της λούπας στην αλλαγή), αλλιώς, αν από κάτω δεν έχουμε αλλαγή, πρέπει να συγκρατούμε το ελεύθερο μέρος της λούπας με κόμπο καρδιάς ή ανάποδη μισή ψαλιδιά.
Η μέθοδος με το καραμπίνερ της ζώνης μου φαίνεται επίσης αδύνατη γιατί (αν και πάλι κατάλαβα καλά) στηρίζεται στην παραδοχή ότι προσπαθείς να σηκώσεις το ίδιο σου το βάρος, χρησιμοποιώντας μια λούπα που στηρίζεται επάνω σου!! Σκέψου πως θα είναι: ασκείται μια έλξη στη μέση σου ίση με το βάρος σου και αυτό να σε βοηθάει να ανεβάσεις τον κορμό σου? Μάλλον δεν γίνεται!
Η εναλλακτική με τη λούπα στο καραμπίνερ του ζουμάρ ίσως φαίνεται πιο «πραγματοποιήσιμη» αλλά και στην περίπτωση αυτή, κάθε φορά που κάνεις μια έλξη θα πρέπει να ξαναπροσαρμόζεις την λούπα στο σωστό μήκος...

Τα λέω καλά?
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Α) Τον κόμπο τον κάνεις στο σχοινί που φεύγει κάτω από το κρολ, οπότε δεν έχει τάση και ο κόμπος θα πρέπει να είναι εφικτός. Κάνεις τον κόμπο πατάς, ανεβαίνει το κρολ και το ζουμαρ και αφήνεις το βάρος σου στο κρολ. Κάνεις τον επόμενο κόμπο (πάνω από τον προηγούμενο και με την προϋπόθεση ότι σε φτάνει το σχοινί μεταξύ του προηγούμενου κόμπου και του κρολ, ανασηκώνεσαι και ούτω καθ' εξής.

Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ και δεν έχω ιδέα αν μπορεί να δουλέψει αλλά δεν βρίσκω λάθος, ειδικά για αλλαγή κατεύθυνσης.

Β) Σωστή η παρατήρησή σου για την λούπα στο καραμπίνερ της μέσης (άλλωστε την ανέφερα με επιφύλαξη γιατί δεν την είχα δουλέψει πολύ στο μυαλό μου). Μάλλον δεν πας μακριά με αυτό το κόλπο :oops:

Σχετικά με την λούπα στο καραμπίνερ του ζουμάρ, φυσικά θα την αναπροσαρμόζεις ανεβαίνοντας αλλά αυτό λογικά είναι εύκολο και άκοπο (τουλάχιστον σε σχέση με τις έλξεις). Ουσιαστικά, αυτή θα αναπροσαρμόζεται μόνη της μόλις θα ανεβάζεις το ζουμαρ πιο πάνω αρκεί να την συγκρατείς με το πόδι σου ώστε να μην κλείσει (λέω τώρα εγώ - όχι ότι έχω δοκιμάσει ποτέ τέτοια κόλπα :wink: )
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
mamouni
Active Member
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2005 3:55 pm
Τοποθεσία: Άθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mamouni »

Θα αναπροσαρμόζεται μόνη της?
Βοήθησέ με να καταλάβω, γιατί όπως τα έχω στο μυαλό μου, μου φαίνεται ότι η λούπα θα μεγαλώνει... και θα μεγαλώνει... και θα μεγαλώνει... όσο ανεβαίνεις!
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

mamouni έγραψε:Θα αναπροσαρμόζεται μόνη της?
Βοήθησέ με να καταλάβω, γιατί όπως τα έχω στο μυαλό μου, μου φαίνεται ότι η λούπα θα μεγαλώνει... και θα μεγαλώνει... και θα μεγαλώνει... όσο ανεβαίνεις!
Το συγκεκριμένο σύστημα, όπως ανάφερα νωρίτερα δουλεύει μόνο αν από κάτω υπάρχει αλλαγή που συγκρατεί το σχοινί. Αυτό ουσιαστικά σημαίνει ότι ανεβαίνεις σε συγκεκριμένο και σταθερό μήκος σχοινιού, οπότε η λούπα δεν μπορεί να μεγαλώνει μιας και στο συνολικό μήκος σχοινιού μεταξύ των 2 αλλαγών / ασφαλειών (αυτής που είναι από πάνω σου και αυτής από κάτω) παραμένει σταθερό. Απλώς μετατοπίζεται η θέση της λούπας προς τα πάνω.

Είναι κάτι αντίστοιχο με την κίνηση του οχταριού στο σχοινί. Το σχοινί σχηματίζει μία λούπα γύρω από το οχτάρι η οποία μετατοπίζεται μονίμως πιο κάτω. Εδώ η λούπα μετατοπίζεται προς τα πάνω και το μήκος της λούπας είναι πολύ μεγαλύτερο.

Για την περίπτωση που δεν έχει αλλαγές από κάτω, οπότε πατώντας στην λούπα θα πέρναγε το σχοινί ελεύθερα μέσα από το καραμπίνερ και δεν θα προσέφερε αντίσταση, πρότεινα την χρήση κόμπου καρδιάς ή ανάποδης μισής ψαλιδιάς ώστε όταν πατάμε να σφίγγει, αλλά να μπορούμε να τραβήξουμε το σχοινί προς τα πάνω ώστε να μας «ακολουθεί» η λούπα κατά την ανάβαση.

Και πάλι δεν ξέρω αν το σύστημα μπορεί να λειτουργήσει, απλά ιδέες κατεβάζω.
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Απάντηση