caspex

Εδώ θα βρείτε "μαζεμένα" όλα τα σπηλαιολογικά Quiz των μελών μας. Μην διστάσετε να δημοσιεύσετε κι εσείς το δικό σας.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
haris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 496
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 19, 2005 6:27 pm
Επικοινωνία:

caspex

Δημοσίευση από haris »

Τον Κώστα τον γνωρίζω πολλά χρόνια, όμως μόλις χθες έμαθα τι σημαίνει το ψευδώνυμό του (caspex).

:arrow: Από που βγήκε το ψευδώνυμό? και για να το κάνω λίγο πιο δύσκολο, ζητείται και ο νονός!!!

Καλή επιτυχία :)

ΥΓ. έχει σχέση με σπηλαιολογία αλλιώς δεν θα το έβαζα...
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Τι κερδίζει όποιος το ξέρει;

Για να βοηθήσω, όσον αφορά το ψευδώνυμο, μη σας παραπλανούν τα λατινικά γράμματα (και πάλι βέβαια, αν δεν στο εξηγήσει δεν παίζει να το βρεις εκτός και αν είσαι διάνοια ή παράνοια). Για τον νονό δεν βοηθάω. Όποιος διαβάζει το φόρουμ θα το θυμάται (μμμμμ μάλλον μόλις βοήθησα έτσι;). :mrgreen:
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
Georgep
Active Member
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Παρ Αύγ 08, 2008 3:22 am
Τοποθεσία: Αθήνα - Ν. Ψυχικό
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Georgep »

XA! viewtopic.php?p=1432#1432
caspex έγραψε:Υ.Γ.: Για όσους δεν γνωρίζουν, το "caspex" που χρησιμοποιώ σαν ψευδώνυμο μου το κόλλησε ο Γκαρώ (ήταν αυτός που με αποκάλεσε έτσι για πρώτη φορά). Οπότε τον θεωρώ σπηλαιολογικό μου νονό - Γεια σου Γκαρώ)
Γιώργος Πορτοκάλογλου
ΣΠ.ΕΛ.Ε.Ο. http://www.speleo.gr

http://fysiolatres.blogspot.com/
Ζητείται αδρεναλίνη. Εστω και με την μορφή ένεσης.. :-)
Άβαταρ μέλους
haris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 496
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 19, 2005 6:27 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από haris »

Βρέθηκε ο νονός! Μπράβο Γιώργο!
Παναγιώτη, όποιος μη ΣΕΛΑΣίτης το ξέρει κερδίζει :beer: :beer: κερασμένες από εμένα στα γραφεία του ΣΠΕΛΕΟ :)
Για τα μέλη του ΣΕΛΑΣ έχει :beer: στα γραφεία μας. Τι να σας κάνω? έχετε το πλεονέκτημα για το συγκεκριμένο κουίζ, κανονικά θα έπρεπε να είστε εκτός συναγωνισμού ;)
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

haris έγραψε:Βρέθηκε ο νονός! Μπράβο Γιώργο!
Παναγιώτη, όποιος μη ΣΕΛΑΣίτης το ξέρει κερδίζει :beer: :beer: κερασμένες από εμένα στα γραφεία του ΣΠΕΛΕΟ :)
Για τα μέλη του ΣΕΛΑΣ έχει :beer: στα γραφεία μας. Τι να σας κάνω? έχετε το πλεονέκτημα για το συγκεκριμένο κουίζ, κανονικά θα έπρεπε να είστε εκτός συναγωνισμού ;)
Καλή μου Χάρις,

α) Δεν πιστεύω να θεώρησες το μήνυμά μου ως δήλωση σημμετοχής (έχω αρκετές μπύρες στο ψυγείο). Ίσα, ίσα που προσπάθησα να δώσω μια διακριτική βοήθεια στους υπόλοιπους αλλά και να τους παροτρύνω έμμεσα να ψάξουν στα παλιότερα θέματα (τα οποία - ή έστω κάποια από τα οποία - νομίζω ότι έχουν αρκετό ενδιαφέρον).
β) Τουλάχιστον τον νονό (για το νόημα του ψευδώνυμου δεν είμαι σίγουρος) κι εγώ από το φόρουμ το έμαθα άρα μπορεί να μην δικαιούμαι μπύρα αλλά ένα σφηνάκι νομίζω ότι το αξίζω αφού θυμόμουνα ακόμα και σε ποιο ποστ είχε γραφτεί (προφανώς δεν το ανάφερα αλλιώς δεν θα ετίθετο θέμα ψαξίματος). :whiskey:
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
xaris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 3:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από xaris »

Παναγιώτης έγραψε: ..........
Καλή μου Χάρις,

α) Δεν πιστεύω να θεώρησες ......
....άρα μπορεί να μην δικαιούμαι μπύρα αλλά ένα σφηνάκι.....
Παναγιώτης έγραψε: ..........
Καλή μου Χάρις,

α) Δεν πιστεύω να θεώρησες .....
....άρα μπορεί να μην δικαιούμαι μπύρα αλλά ένα σφηνάκι......
:excuseme: Δύο απαντήσεις για δύο σφηνάκια Παναγιώτη :-k :-k :-k [-X [-X :lol: :lol: :lol:
Χάρης
Μέλος του Ομίλου Σπηλαιολογίας Ναυπλίου

ΜΗΔΕΝΙ ΔΙΚΗΝ ΔΙΚΑΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΜΦΟΙΝ ΜΥΘΟΝ ΑΚΟΥΣΗΣ
ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΥΛΟΙ
H.U.E.
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Καλησπέρα!

Σφηνάκι για εμένα δεν πιστεύω να έχει... :cry: :cry: :cry:

Για να βοηθήσω λιγάκι, στα Ελληνικά θα έπρεπε να γράφετε: ΚΑΣΠΕΞ
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Κώστα, δεν βάζεις και σημεία στίξης λέω εγώ; :wink:
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
belias
Active Member
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2005 5:20 pm
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από belias »

ΧΑΧΑΧΧΑΧΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑ
όταν την άκουσα πρώτη φορά την ιστορία γέλασα με την ψυχή μου και επειδή ήμουν στο συγκεκριμένο βάραθρο πρόσεχα τα υλικά σαν παναγίες
λοιπόν ΚΑταστροφέας ΣΠηλαιολογικού ΕΞοπλισμού χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα σκέτη ζημιά είσαι Κώστα!!!!!!!!!!!!!!! του βγήκε επειδή του φύγαν κανα δυο φορές τα υλικα μέσα στο βάραθρο την Λαγούφα αν θυμάμαι καλά
Μίλτος Μπελίδης ΣΠ.Ο.Κ. - ΠΡΩΤΕΑΣ
Άβαταρ μέλους
belias
Active Member
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2005 5:20 pm
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από belias »

haris έγραψε:Βρέθηκε ο νονός! Μπράβο Γιώργο!
Παναγιώτη, όποιος μη ΣΕΛΑΣίτης το ξέρει κερδίζει :beer: :beer: κερασμένες από εμένα στα γραφεία του ΣΠΕΛΕΟ :)
Για τα μέλη του ΣΕΛΑΣ έχει :beer: στα γραφεία μας. Τι να σας κάνω? έχετε το πλεονέκτημα για το συγκεκριμένο κουίζ, κανονικά θα έπρεπε να είστε εκτός συναγωνισμού ;)
Λοιπόν εγώ που μη ΣΕΛΑΣίτης πρέπει να κατέβω Αθήνα για τις μπύρες?
Μίλτος Μπελίδης ΣΠ.Ο.Κ. - ΠΡΩΤΕΑΣ
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

belias έγραψε:...βάραθρο την Λαγούφα αν θυμάμαι καλά
Ήταν ο "Τάφκος στα Σαββαθιανά" (-175μ). Είναι ακόμη και σήμερα το 2ο βαθύτερο σπήλαιο στον νομό Ηρακλείου (τότε ήταν 1ο) και η αποστολή κατά την οποία έγιναν τα "ευτράπελα" ήταν η δεύτερη αποστολή εξερεύνησης (η εξερεύνηση ήταν σε εξέλιξη).

Στην πρώτη αποστολή εξερεύνησης η ΕΣΕ ττ Κρήτης είχε σταματήσει στα -50μ ελλείψει σκοινιού. Στην δεύτερη αποστολή στην οποία και συμμετείχα (ήμουν σπηλαιολόγος λίγων μηνών τότε) πήγαμε με περισσότερα μέτρα σκοινί μαζί μας και φυσικά γεμάτοι χαρά και προσδοκία για την συνέχιση της εξερεύνησης... Μόλις φτάσαμε στην είσοδο, ο σάκος με το επιπλέον σκοινί μου έφυγε από τα χέρια και έπεσε μέσα στο βάραθρο... :roll: ...με αποτέλεσμα να "καταστραφεί" στην ουσία η αποστολή εκείνης της ημέρας μιας και δεν είχαμε σκοινί για να συνεχίσουμε περισσότερο την εξερεύνηση. Εκεί βγήκε το KA.ΣΠ.ΕΞ..... Εννοείτε έπεσε πολύ γέλιο και πολύ "δούλεμα"... (από τους υπόλοιπους προς το άτομο μου...) :lol: :lol: :lol:

Παρά το γεγονός του ότι δεν είχαμε σκοινί για να συνεχίσουμε την εξερεύνηση, αποφασίσαμε να κατεβούμε μιας και δεν είχαμε δει όλοι μας το σπήλαιο (με σκοπό δηλαδή απλά να πάμε μέχρι τα -50μ...). Φθάνοντας στα -50μ ο επικεφαλής (ή ο Γιάννης Νάθενας ή ο Ανδρέας Παπαδάκης της ΕΣΕ ττ Κρήτης) βρήκε τον σάκο που πριν από λίγη ώρα μου είχε φύγει από τα χέρια, στο χείλος ενός πηγαδιού 125 μέτρων και μάλιστα σε ένα σημείο με πολύ μεγάλη κλίση!!! Με το που του τελείωσε λοιπόν το σκοινί του, άπλωσε το χέρι του και έπιασε τον μέχρι πρότινος "χαμένο" σάκο και η εξερεύνηση συνεχίστηκε κανονικά!!!

Οι φήμες που ανέφεραν ότι έριξα τον σάκο στο σπήλαιο "για να μην τον κουβαλάμε" ή "γιατί έτσι αρματώνουν οι "επαγγελματίες", εκσφενδονίζουν τα σακίδια προς τα κατάλληλα σημεία του σπηλαίου για να τα χρησιμοποιήσουν την κατάλληλη στιγμή" δεν επιβεβαιώθηκαν ποτέ οπότε μου έμεινε το ΚΑ.ΣΠ. ΕΞ. :D :D :D

:shoftly:

Υ.Γ.: Υπήρχαν φυσικά και μερικές ακόμη μικρές ιστορίες που συνδέονται με το ΚΑ.ΣΠ.ΕΞ. αλλά η ιστορία που σας περιγράφω αναφέρεται στην στιγμή και τις συνθήκες οι οποίες ώθησαν τον Γκαρώ να ξεστομίσει το εν λόγω αρκτικόλεξο το οποίο με συνοδεύει μέχρι σήμερα...
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
haris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 496
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 19, 2005 6:27 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από haris »

Μίλτο, για σένα έχει ειδική παράδοση 8) Κάποια στιγμή θα ανέβω Κοζάνη (είναι το χωριό της μάνας μου κοντά) με δυο μπύρες για εσένα

Γιώργο, εσύ θα την έχεις στο σύλλογο.

Χάρη και Παναγιώτη σας περιμένω να περάσετε κι εσείς :D
Άβαταρ μέλους
Stelios Zacharias
Active Member
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 2:40 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stelios Zacharias »

haris έγραψε:Κάποια στιγμή θα ανέβω Κοζάνη (είναι το χωριό της μάνας μου κοντά) με δυο μπύρες για εσένα
Φρόντισε να έχεις και παγοκύστες γιατί μόνο για κουρκούτι τις βλέπω μετά από τόσο δρόμο τέτοια εποχή.

:shock:
Άβαταρ μέλους
belias
Active Member
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2005 5:20 pm
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από belias »

haris έγραψε:Μίλτο, για σένα έχει ειδική παράδοση 8) Κάποια στιγμή θα ανέβω Κοζάνη (είναι το χωριό της μάνας μου κοντά) με δυο μπύρες για εσένα
:D
Άντε βάλε εσυ τις μπύρες και βάζω εγώ κρασί και τσίπουρο ποπο λιώμα θα γίνουμε χααχαχαχαχαχαχα :lol:
Μίλτος Μπελίδης ΣΠ.Ο.Κ. - ΠΡΩΤΕΑΣ
Απάντηση