Ασφάλιση από μονό spit...

Εδώ θα βρείτε "μαζεμένα" όλα τα σπηλαιολογικά Quiz των μελών μας. Μην διστάσετε να δημοσιεύσετε κι εσείς το δικό σας.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Ασφάλιση από μονό spit...

Δημοσίευση από caspex »

Τι λέτε για ένα καλοκαιρινό quiz?

Λοιπόν, κάποτε βρέθηκα σε ένα σπήλαιο το οποίο είχε αρματωθεί από φίλους. Ξεκίνησα να κατεβαίνω και σε κάποια από τις καταβάσεις διαπίστωσα ότι η κεντρική δεσιά αποτελείτο από ένα και μόνο βιομηχανικό βύσμα 8mm... :shock: Στο canyoning έχω συνηθίσει την κατάβαση από μονά βύσματα (10mm) αλλά αυτό είναι κάτι που δεν εγκρίνω στην σπηλαιολογία. Άλλο κατάβαση (ακόμη και από 10άρι βύσμα) και άλλο ανάβαση σε αυτό...

Την έκπληξη μου διαδέχθηκε, ένας σύντομος συνειρμός ο οποίος με οδήγησε σε μια μικρή ανακάλυψη (αλλά και σε αυτό το Quiz... ). Σας τον παραθέτω εδώ:
- Αναρωτήθηκα λοιπόν, "γιατί κάποιος να αρματώνει έτσι (με μονό spit στην κεντρική δεσιά) όταν όλα τα βιβλία μιλάνε για δύο δεσίες?"
-"Ίσως να φταίει το ότι δεν έχουμε και πολλά βιβλία για τεχνικές στα Ελληνικά" απάντησα (στον εαυτό μου...).
-"Προφανώς αυτός που αρμάτωσε, δεν έχει δει spit να φεύγει (με τον σπηλαιολόγο πάνω...)" σκέφτηκα.

και ετοιμαζόμουν να περάσω τον καταβατήρα μου...

- "Για στάσου!" μονολόγησα.
- "Μα εσύ έχεις δει βύσμα να αστοχεί..." "θυμάσαι εκεί στην Κουρούνα? Το άλλο στο Διπλοτάφκι, το θυμάσαι? Κι αυτό στον Γουργούθακα? Ναι! Ήταν εξαιρετικό βύσμα και είχαν περάσει "στρατιές" σπηλαιολόγων από πάνω του, όμως αρκούσε ένα πολύ - πολύ "άτσαλο" ανέβασμα (χάριν σπηλαιοδιάσωσης) από τον Α. για να αστοχήσει όχι στον ίδιον αλλά στον επόμενο που ξεκίνησε να ανεβαίνει..."

Κοντοστάθηκα και έφερα αυτές τις αναμνήσεις στο μυαλό μου...

- "Και τότε (αφού θυμάσαι) γιατί ετοιμάζεσαι να κατεβεις???"

Προς στιγμήν πάγωσα... Εν γνώση μου κατάβαση σε αυτό το αρμάτωμα θα ήταν κάτι αδικαιολόγητο.
Όμως ήθελα τόσο πολύ να συνεχίσω... Δεν ήθελα να σταματήσω την κατάβαση σε αυτό το πανέμορφο σπήλαιο.

- "Σίγουρα θα υπάρχει τρόπος" σκέφτηκα.
- "Ίσως θα μπορούσα να ασφαλιστώ κάπως και τουλάχιστον να μειώσω τις επιπτώσεις μιας πτώσης (εάν αστοχήσει το βύσμα...)"

Και επειδή όντως υπήρχε μια λύση στο θέμα τις ασφάλισης η οποία περιορίζει αλλά δεν εξαλείφει το ρίσκο που παίρνεις, συνέχισα να κατεβαίνω με μια λίγο τροποιοιημένη τεχνική. Και αυτό είναι και το quiz μας για σήμερα...

Πως? Ποιός θα δοκιμάσει?
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Re: Ασφάλιση από μονό spit...

Δημοσίευση από andreas »

caspex έγραψε: Και επειδή όντως υπήρχε μια λύση στο θέμα τις ασφάλισης η οποία περιορίζει αλλά δεν εξαλείφει το ρίσκο που παίρνεις, συνέχισα να κατεβαίνω με μια λίγο τροποιοιημένη τεχνική. Και αυτό είναι και το quiz μας για σήμερα...
Ας δοκιμάσω λοιπόν.

Το πρόβλημά μας είναι το ανέβασμα, οι κραδασμοί λόγω της τεχνικής ανεβάσματος.

Υποθέτω ότι προτείνεις να γίνει ένα back-up, έστω και με βραχοδέσιμο ? Μπορεί να γίνει στην περίπτωση που αναφέρεις ?

Σχετικά με το ανέβασμα, για την αποφυγή κραδασμών, να υποθέσω ότι προτείνεις να γίνει μια τροποποίηση στην "μηχανολογία" του αρματώματος ? Να μπεί κάτι πρόσθετο ανάμεσα στο σύστημα καρφί (σπίτ ή βιομηχανικό), πλακέτα, καραμπίνερ και σχοινί, ώστε να αποσβένει τους κραδασμούς ? Γιατί το καρμαπίνερ έχει μεν μια ελλαστικότητα, αλλά ας αναλογιστούμε ότι είναι αρκετά "σκληρό αμορτισέρ"...

Και στην περίπτωση που αστοχήσει το σπίτ, επειδή δέχτηκε πολλούς κραδασμούς... Εκεί αν δεν έχεις δεύτερο δέσιμο... άστο, ούτε να το σκέφτομαι....


:arrow: Λοιπόν Κώστα, πιστεύω ότι γίνεται το εξής. Κάνουμε κάποια ... πατέντα, ίσως κάποιον κόμπο, που να αποσβαίνει τους πολλούς κραδασμούς και να παίρνει τις φορτίσεις. Δεν το ξέρω στα σίγουρα, αλλά σκέφτομαι μήπως αν βάλουμε αντί για έναν κόμπο οκτάρι και άλλους στη σειρά, ίσως 2-3 πεταλούδες κάτω από το οκτάρι, να λειτουργεί περισσότερο σαν αμορτισέρ. :idea:

Προφανώς θυσιάζουμε αρκετά την άνεση του αρματώματος, γιατί πρέπει να περάσεις αρκετά χαμηλότερα από την πλακέτα...

Έχεις όμως και τις θηλιές από τις πεταλούδες για να ασφαλιστείς, αντί για το καραμπίνερ της πλακέτας :idea:

Καλό ? :roll:
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Ανδρέα, η απάντηση σου θέλει συζήτηση (όπως γράφουμε και στο εγχειρίδιο για την πεταλούδα, δεν έχει και την καλύτερη αντοχή). Την κρατάμε σαν ιδέα αλλά προχωράμε... Κάτι άλλο?
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
haris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 496
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 19, 2005 6:27 pm
Επικοινωνία:

Re: Ασφάλιση από μονό spit...

Δημοσίευση από haris »

caspex έγραψε: "Ίσως θα μπορούσα να ασφαλιστώ κάπως και τουλάχιστον να μειώσω τις επιπτώσεις μιας πτώσης (εάν αστοχήσει το βύσμα...)"
Καταρχήν δεν ξέρω αν θα χρησιμοποιήσω την σωστή ορολογία του αρματώματος μια και δεν είμαι πολύ εξοικειωμένη με αυτήν. Μήπως καταβαίνοντας λίγο πιο κάτω βρήκες κάποιο πάτημα; Ασφαλίστηκες κάπου εκτός σκοινιού, βίσμα, βράχος κι έκανες με το σκοινί που κρεμότανε κάποιο ασφαλές δέσιμο; πχ βραχοδέσιμο. Οπότε "μετέφερες την κεντρική δεσιά εντός του σπηλαίου";

Μήπως η φαντασία μου οργιάζει; :P :P :P
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Δημοσίευση από andreas »

caspex έγραψε:Ανδρέα, η απάντηση σου θέλει συζήτηση ...
Κάτι άλλο?
Χμμμ... σκέφτομαι και κάνω λίγο θόρυβο. Είναι στροφαλοκίνητο το μυαλό μου βλέπεις.... :lol:

Πάντως, το βραχοδέσιμο και το back-up το είπα και εγώ πιο πάνω, έτσι ? :wink:
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Άβαταρ μέλους
haris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 496
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 19, 2005 6:27 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από haris »

andreas έγραψε:Πάντως, το βραχοδέσιμο και το back-up το είπα και εγώ πιο πάνω, έτσι ? :wink:
Δηλώνω επισήμως ότι δεν το πρόσεξα :!: :!: :!: Κοίτα μην μεταφερθούμε στις αντιλογίες γιατί ξέρω capoeira :P :P :P
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Δημοσίευση από andreas »

haris έγραψε:
andreas έγραψε:Πάντως, το βραχοδέσιμο και το back-up το είπα και εγώ πιο πάνω, έτσι ? :wink:
Δηλώνω επισήμως ότι δεν το πρόσεξα :!: :!: :!: Κοίτα μην μεταφερθούμε στις αντιλογίες γιατί ξέρω capoeira :P :P :P
Και εγώ ξέρω έναν που ξέρει από ικεμπάνα !
:lol: :lol: :lol: :lol:

Πάντως, ο Κώστας λέει ότι έκανε κάτι για να μειώσει τις πιθανότητες να αστοχήσει το ΜΟΝΟ βίσμα και να πάει ευθεία κάτω.

Άρα,

:arrow: κάνεις κάτι για να ενισχύσεις το υπάρχον βίσμα (π.χ. back-up, βραχοδέσιμο ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων)

:arrow: κάνεις κάτι για να ελαχιστοποιήσεις την πτώση που θα φάς, αν αστοχήσει το βίσμα. Αφού είναι ένα και αυτό αστοχήσει, πας... πας... πας...

:idea: Μια ιδέα είναι αυτό που λέει η Χάρις. Λίγο πιο κάτω κάνεις νέα ασφάλιση (βίσμα, βραχοδέσιμο, σφήνωμα κόμπου σε σχισμή κλπ κλπ), ώστε άν αστοχήσει το ένα που λέγαμε, να φας μικρή πτώση.

:arrow: Αυτό βοηθά και στο ανέβασμα, γιατί έχεις μια ασφάλεια (δηλ. την νέα που μόλις πρόσθεσες) και αυτή έχει για back-up το επίφοβο βίσμα που λέγαμε πιο πάνω ...

Καλή και εφαρμόσιμη λύση ! :wink:

Και αν δεν γίνεται (σαθρίλα, καθετίλα κλπ. ) ε, το πολύ-πολύ να μην κατέβεις. Η ασφάλεια πάνω από όλα !
:wink: :!:
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

andreas έγραψε:Πάντως, το βραχοδέσιμο και το back-up το είπα και εγώ πιο πάνω, έτσι ? :wink:
Έχεις δίκιο και είναι πολύ σωστή προσέγγιση. Τι γίνετε όμως εάν δεν έχεις και πολλά περισσευούμενα υλικά? Τι γίνετε εάν οι καταβάσεις είναι πολλές?
andreas έγραψε:... λέει ότι έκανε κάτι για να μειώσει τις πιθανότητες να αστοχήσει το ΜΟΝΟ βίσμα και να πάει ευθεία κάτω.
Αυτό ψάχνουμε, κάθε προσέγγιση - ιδέα (πραγματοποιήσιμη με ασφάλεια και απλότητα) θα είναι θετική...
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Δημοσίευση από andreas »

caspex έγραψε:Αυτό ψάχνουμε, κάθε προσέγγιση - ιδέα (πραγματοποιήσιμη με ασφάλεια και απλότητα) θα είναι θετική...
Έχεις προσέξει, ότι τα quiz σου τα απαντάνε οι ίδιοι και ίδιες κάθε φορά... ? :wink:
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Άβαταρ μέλους
haris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 496
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 19, 2005 6:27 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από haris »

Κώστα μια ερώτηση. Η μορφολογία του συγκεκριμένου σπηλαίου έπαιξε κάποιο ρόλο στην απόφασή σου να κατέβεις;
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Το μονό spit το συνάντησα αφού είχα ήδη κατέβει πολλά μέτρα... έπρεπε ή να γυρίσω πίσω ή να σκαρφιστώ κάτι...
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
haris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 496
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 19, 2005 6:27 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από haris »

Κώστα ρωτάω για τη μορφολογία με την έννοια ότι αν τα τοιχώματα είναι κοντά στο σκοινί, τότε μπορείς να κατέβεις και να ανέβεις ουσιαστικά σκαρφαλώνοντας. Το σκοινί το έχεις απλά για ασφάλεια. Οπότε δεν επιβαρύνεις το σπιτ. :?:
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Δεν μπορώ να κρατηθώ αν και πνίγομαι.

Μια ιδέα ίσως θα ήταν να πάρεις όσα πιο πολλά μπόσικα μπορείς (δηλαδή να αφήσεις λούπα ίσα - ίσα για να μπει ο καταβατήρας στο κάτω σχοινί) ώστε, σε περίπτωση αστοχίας να μειωθεί στο ελάχιστο το ύψος της πτώσης. Στην αλλαγή μπορεί να μπει ένας ιμάντας ώστε να πατήσεις και να μπεις στο πάνω σχοινί στο ανέβασμα.
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Δημοσίευση από andreas »

Να επαναφέρουμε λίγο το quiz και να περιμένουμε τη λύση του ?
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Απάντηση