ΖΗΤΗΣΗ ΑΠΟΣΥΡΜΕΝΟΥ ΥΛΙΚΟΥ

Αγορές-πωλήσεις σπηλαιολογικού (και μη)εξοπλισμού, μικρές αγγελίες, απώλειες υλικών εντός σπηλαίων...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Γιάννης Ζαβιτσανάκης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 15, 2011 8:32 am
Τοποθεσία: West Greece
Επικοινωνία:

ΖΗΤΗΣΗ ΑΠΟΣΥΡΜΕΝΟΥ ΥΛΙΚΟΥ

Δημοσίευση από Γιάννης Ζαβιτσανάκης »

Α Γ Γ Ε Λ Ι Α
--------------
"Ζητείται αποσυρμένος - ληγμένος - φθαρμένος σπηλαιολογικός - ορειβατικός εξοπλισμός, από συλλόγους ή ιδιώτες.
Συγκεκριμένα σχοινιά - ιμάντες - μποντριέ, αλλά και οτιδήποτε άλλο.
Αναλαμβάνονται τα έξοδα αποστολής του.
Συνεννόηση στο: jianiway@yahoo.gr"

Yπάρχουν στην περιοχή μου κάποια παιδιά, που θέλουνε να εκπαιδευτούνε - ασχοληθούνε, αλλά πραγματικά δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα.
¨Εχω δει να αποσύρονται πράγματα, από συλλόγους κυρίως, που μπορούν ΑΡΙΣΤΑ να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις μας. Για να πω την αλήθεια, τα μισά υλικά που ο ίδιος σήμερα χρησιμοποιώ, έχουν αυτή ακριβώς την προέλευση...
Από σκοινιά και ιμάντες, μέχρι κράνος...
Είναι κρίμα να καταλήγει "στα σκουπίδια" κάτι, που σε κάποιους άλλους μπορεί να είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρήσιμο.
Ίσως, στις τόσο δύσκολες εποχές που διανύουμε, αυτή η πρωτοβουλία να προσφέρει τη δυνατότητα δημιουργίας σπηλαιολογικής ομάδας σε μια περιοχή τεράστια, όπου καμιά άλλη ομάδα τέτοια δεν υπάρχει.
Άβαταρ μέλους
T4NG0
Active Member
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2005 6:55 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα

Re: ΖΗΤΗΣΗ ΑΠΟΣΥΡΜΕΝΟΥ ΥΛΙΚΟΥ

Δημοσίευση από T4NG0 »

Γιάννη καλημέρα,

Όταν ένας σύλλογος αποσύρει ληγμένο η φθαρμένο σπηλαιολογικό - ορειβατικό εξοπλισμό σημαίνει οτι πιά είναι επικίνδυνος για χρήση. Καλό θα ήταν να μην αναζητάς τέτοια υλικά ... αλλά και πάλι δεν νομίζω κανείς να τολμήσει να δώσει τετοια υλικά για επανχρησημοποίηση και πόσο δε για εκπαίδευση.

Νομίζω οτι αυτό που θα ήθελες εσύ από συλλόγους και ιδιώτες είναι υλικά που δεν χρησιμοποιούνται διότι έχουν αντικατασταθεί από καινούρια αλλά η κατάστασή τους είναι τέτοια ώστε να είναι ασφαλή !

Καλή σου μέρα.

Νικόλας
Νικόλας Βολάκος
ΣΕΛΑΣ
Άβαταρ μέλους
Γιάννης Ζαβιτσανάκης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 15, 2011 8:32 am
Τοποθεσία: West Greece
Επικοινωνία:

Re: ΖΗΤΗΣΗ ΑΠΟΣΥΡΜΕΝΟΥ ΥΛΙΚΟΥ

Δημοσίευση από Γιάννης Ζαβιτσανάκης »

Νικόλα, καλησπέρα...

Κατ΄αρχάς, σε ευχαριστώ για την απάντηση. Που μου δίνει εξαιρετική "αφορμή" διευκρινίσεων.

Επί των συγκεκριμένων τώρα.

Η δεύτερη περίπτωση υλικών που αναφέρεις, ασυζητητί είναι προτιμητέα. Ούτε λόγος.....
Αλλά....

Επιμένω πως και της πρώτης κατηγορίας τα υλικά, τα ΑΠΟΣΥΡΜΕΝΑ, εδώ μας είναι ΧΡΗΣΙΜΑ και απολύτως ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΑ.

Γιατί, το θέμα, είναι ποιοι κάνουν την εκτίμηση των υλικών, αφ΄ενός, και με ποια κριτήρια καθώς και για ποια χρήση κρίνουν πως είναι ακατάλληλα - χρήση που μπορεί να είναι διαφορετική από αυτή για την οποία εμείς τα προορίζουμε, αφ΄ετέρου.

Παράδειγμα πρώτο. Το κράνος που φοράω, προέρχεται από αποθήκη συλλόγου. Βρισκόταν εκεί αποθηκευμένο, μέσα στη ζελατίνα του και με το καρτελάκι της PETZL επάνω του, απολύτως αχρησιμοποίητο. Όμως, όπως διαπιστώθηκε σε έλεγχο, ένα άτακτο αδερφάκι του Μίκυ Μάους ροκάνισε τμήμα του εσωτερικού, αφρώδους υλικού, μεγέθους μικρότερου από το ένα νύχι του χεριού μου. Ωστόσο, κανείς δεν ήθελε να το βάλει στο κεφάλι του. Πλην εμού....

Παράδειγμα δεύτερο. Σε αναρριχητικό πεδίο της περιοχής μου, συγκεκριμένα στα Στενά της Κλεισούρας του Αρακύνθου, αναρριχητές εγκατέλειψαν ένα 30ρι σκοινί. Ξέρουμε όλοι να ελέγχουμε ένα σκοινί - είναι από τα υλικά που ασφαλέστερα μπορεί να ελεγχθούν. Δεν είχε κανένα σημείο με τσακισμένη ψίχα και είχε δύο τμήματα με ελαφρά ξεφτισμένη κάλτσα. Πουθενά λεκέδες ύποπτους, από υγρά περίεργα, χημικά κλπ. Ούτε ίχνη αρχής πολυμερισμού του υλικού του.... Από το σκοινάκι αυτό, μια χαρά χρησιμοποιώ εξερευνητικά και εκπαιδευτικά το ολοκάθαρο τμήμα του, έστω και αν είναι περισσότερο ελαστικό από όσο πρέπει. Γιατί, σε 5μετρα, ούτε κανένα τρελλό γιογιό θα κάνει κανείς, ούτε υπάρχει λόγος να ανάβουν με τον καταβατήρα εκπαιδευόμενοι ένα καλύτερο σκοινί... κλπ κλπ

Ανάλογες περιπτώσεις έχω και με άλλα υλικά, όπως ιμάντες κλπ

Επειδή, λοιπόν, υπάρχει η γνώση και η εμπειρία να ελεγχθούν όλα, αφού θα υπάρξει και μια πρώτη συννενόηση για την κατάστασή τους με όποιον θα τα προσφέρει, ίσως και μια αποστολή φωτογραφίας στο mail μου προς αποφυγή ασκόπων αποστολών......... να επαναλάβω πως, κατ΄αρχήν, είναι ΟΛΑ τα ΥΛΙΚΑ καλοδεχούμενα. ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ.

Και, επίσης εννοείται, πως δε θα χρησιμοποιηθούν ύποπτα υλικά, πχ καραμπίνερ που, αν φέρουν εμφανή ίχνη φθοράς αποσύρονται έτσι κι αλλιώς, αν δε φέρουν εννοείται πως υπέστησαν κάποιο χτύπημα, πτώση, πίεση κλπ εκτός ορίων, γι αυτό και αποσύρονται οπότε και πάλι έτσι κι αλλιώς δε θα χρησιμοποιηθούν ως "καραμπίνερ". Μπορεί όμως να χρησιμοποιηθούν για κατέβασμα σακιδίων κλπ
Εξάλλου, θα υπάρξει συννενόηση με τον αποστολέα, για κάποια"ύποπτα" υλικά, όσον αφορά στο λόγο απόσυρσής τους κλπ.

Ίσως κούρασα αλλά ήθελα να γίνει κατανοητό πως δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος να προκύψουν ανεπιθύμητες καταστάσεις από οποιαδήποτε ανταπόκριση πιθανόν υπάρξει στο αίτημά μας....

Άρα.....περιμένουμε προσφορές, επ ευκαιρία και της λήξης οσονούπω της καλοκαιρινής περιόδου, οπότε όλο και κάτι θα κριθεί ως σχετικά ακατάλληλο, από συλλόγους κυρίως αλλά και από ιδιώτες....

Την καλησπέρα μου και πάλι

Γιάννης Ζαβιτσανάκης
Απάντηση