Ζητείται αφάσιος...

Αγορές-πωλήσεις σπηλαιολογικού (και μη)εξοπλισμού, μικρές αγγελίες, απώλειες υλικών εντός σπηλαίων...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Stelios Zacharias
Active Member
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 2:40 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Ζητείται αφάσιος...

Δημοσίευση από Stelios Zacharias »

Σκέφτομαι να δώσω το πράσινο Fiat Cinqucento. Είναι 16 ετών, έχει κάνει 215,000 χλμ. Αξιόλογο ποσοστό αυτών το έκανε σε χωματόδρομο.

Αμορτισέρ άλλαξε στα 90.000. Αυτά που έχει μάλλον αντέχουν. Μπαταρία θέλει καινούργια. ΚΤΕΟ περνάει τώρα τον Σεπτέμβρη. Τα λάστιχα είναι Bridgestone και ενδεχομένως να αντέχουν άλλα 5.000 χλμ, αλλά καλό είναι να αλλάξουν και αυτά.

Μαζί δίνω αλυσίδες αχρησιμοποίητες (πάει και χωρίς στο χιόνι γιατί είναι ελαφρύ με στενό πέλμα) και τα απαραίτητα για αλλαγή λάστιχου. Δίνω και το CD/MP3 player. Το ύφασμα στην θέση του οδηγού είναι φθαρμένο και στα πίσω καθίσματα έχει λεκέδες από βύσσινα που τα πάτησε το σκυλί. Πρόπερσι έχυσα λάδια στο πίσω πάτωμα αλλά μάλλον τα μάζεψα τώρα και δεν λερώνει πια.

Δεν είχε ποτέ σοβαρό τρακάρισμα. Έχει τα σημάδια από τους χωματόδρομους από κάτω. Ντεπόζιτο άλλαξα πριν από 4 χρόνια. Καταλύτη άλλαξα πριν από 3-4 χρόνια. Καπάκι καινούργιο στην μηχανή πριν από 2 χρόνια). Δίσκο-πλατό-ρουλεμάν άλλαξα πέρσι. Μηχανολογικά είναι πολύ προσεγμένο (λάδια αλλάζω κάθε 5.000 και σέρβις του κάνω κάθε 10.000) από το 1998 μέχρι σήμερα.

Είναι καλό αμάξι για νέο οδηγό να μην φοβάται στο παρκάρισμα, σε χωματόδρομο, στην παραλία. Είναι και οικονομικό στην βενζίνη και επειδή είναι παλιούτσικης τεχνολογίας κάποιος που ασχολείται και γνωρίζει μπορεί να επιδιορθώνει και να επεμβαίνει και μόνος του αν θέλει κάτω από το καπό.

Παίρνει τρεις επιβάτες με άνεση, τέταρτος μπαίνει αλλά πέμπτος δύσκολα. Χωράνε βιβλιοθήκες 220 εκατοστών του ΙΚΕΑ με τα καθίσματα πεσμένα. Δεν λειτουργεί όμως ο μηχανισμός για το άνοιγμα του πορτμπαγκάζ (ανοίγει από το λεβιέ στην θέση του οδηγού).

Όποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει μαζί μου. Το δίνω σε τιμή ευκαιρίας.
Άβαταρ μέλους
komninos
Registered User
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Δευ Ιουν 02, 2008 5:27 pm
Τοποθεσία: Chalandri

Δημοσίευση από komninos »

ΟΚ με επεισες. Πες μου ποσα μου δινεις για να το παρω!
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

komninos έγραψε:ΟΚ με επεισες. Πες μου ποσα μου δινεις για να το παρω!
Έλα ρε φίλε, ντροπή σου. Ο άνθρωπος προσπαθεί να κάνει δουλειά κι εσύ τον δουλεύεις.

Βρε Στελλάκο, δες έγραψες με πόση βενζίνη θα παραδοθεί στον αγοραστή το αυτοκίνητο. Όσο να 'ναι αυτό θα έχει αρκετή επίπτωση επί της τιμής πώλησης μιας και με γεμάτο ντεπόζιτο διπλασιάζεται περίπου η αξία του.

Συγνώμη, αλλά δεν κρατήθηκα. :oops: :bisou: :beer:
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
irini
Registered User
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Φεβ 17, 2006 11:28 pm
Τοποθεσία: Χαλάνδρι

Δημοσίευση από irini »

Ενδιαφέρομαι αρκει να μου πεις τι σχέδιο έχει το ύφασμα στα φθαρμένα καθίσματα, τι είδους λάδι έπεσε (προτιμω το ελαιολαδο γιατί είμαι από Μυτιλήνη) και το σημαντικότερο:
ΤΑ ΠΙΣΩ ΤΖΑΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΡΜΕΝΟΜΕΝΑ; να ξέρω όταν θα το σπρώχνω τις κρύες μέρες αν θα πρέπει να ζητήσω και γάντια με την παράδοση (σε άλλες εταιρίες δίνουν πατάκια και πυροσβεστήρα, αμέ).
Απάντηση