Μαύρη Σπηλιά

Εξερευνήσεις, αρματώματα, βελτιώσεις, επαναλήψεις και σχόλια... Ότι έχει να κάνει με τα φαράγγια!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Μαύρη Σπηλιά

Δημοσίευση από dim.kar »

Kαλησπέρα σε όλες και όλους!

Στο "Μένουμε Ελλάδα" είχε σήμερα ένα πολύ όμορφο αφιέρωμα στο φαράγγι της Μαύρης Σπηλιάς. Αν και οι "πρωταγωνιστές" δεν κατέβηκαν το φαράγγι αλλά απλά περπάτησαν δίπλα δε αυτό, κάποιοι από εμάς ένοιωσαν το γνωστό γαργάλημα στη σπονδυλική τους στήλη...

Μεταξύ άλλων μάθαμε ότι στο φαράγγι (σύμφωνα με ορισμένους αρχαιολόγους) ήταν το Μαντείο του Οδυσσέα.

Περισσότερες πληροφορίες μπορούμε να βρούμε εδώ: , http://www.e-city.gr/evrytania/home/view/1313.php (Ο Εύρυτος είμαι σίγουρος πως θα μας καταπλήξει...)

Ιδού και μερικές φωτό από το φαράγγι της Μαύρης Σπηλιάς:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Επίσης αν κάποιος ενδιαφέρεται για τη χαρτογράφηση έχω γράψει άρθρο για το φαράγγι της Μαύρης Σπηλιάς στο 'Ανεβαίνοντας' νο 37 που κυκλοφόρησε τον Ιούλιο.
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Δημοσίευση από andreas »

Φανταστικό !

Πότε θα πάμε ?

:wink:
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Άβαταρ μέλους
Εύρυτος
Registered User
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Αύγ 07, 2006 4:51 pm
Τοποθεσία: Ευρυτανία
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Εύρυτος »

Προσπαθώ να ανεβάσω μια φώτο αλλά δεν τα καταφέρνω...

Anyway
Βόρεια της "Μαύρης Σπηλιάς", υπάρχει μονοπάτι που ξεκινάει από το χωριό Προυσός και περνάει παράλληλα πάνω απο το Φαράγγι. Σε κείνο το σημείο (καταφύγιο, η 1η φώτο του Δημήτρη) κατεβαίνει με ραπέλ. Συνεχίζει το μονοπάτι και πιάνει το φαράγγι αρκετά ψηλότερα. Δεν γνωρίζω κατά πόσο έχει χαρτογραφηθεί.

Για το Μαντείο του Οδυσσέα ειπώθηκαν αρκετές απόψεις. Το καλοκαίρι που πέρασε όμως, έπεσα τυχαία σε κάποιο μονοπάτι του Δήμου Προυσού, που πραγματικά με εξέπληξε. Αριστερά και δεξιά του, χάσκουν δύο φαράγγια σε ύψος 50 περίπου μέτρων. Η Εικόνα της περιοχής μου θυμίζει τα λόγια της Κίρκης, αλλά και ευρήματα συνηγορούν προς την κατεύθυνση αυτή (σε συνεργασία με ξένο αρχαιολογικό πανεπιστήμιο πάντα)... Δεν μπορώ να πω όμως περισσότερα, μιας και βρίσκομαι σε προσωπική αντιπαράθεση με τις αρχές του τόπου και το κρατώ ως ...άσσο στο μανίκι μου. :wink:
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Το φαράγγι έχει χαρτογραφηθεί από ψηλά.

Το κατεβήκαμε τον περασμένο Ιούνιο κατά τη διάρκεια της σχολής διάσωσης σε φαράγγια που έγινε στην περιοχή, οπότε έγινε και η ασφάλιση του επάνω τμήματος.

Η χαρτογράφηση υπάρχει όπως προανέφερα στο περιοδικό 'Ανεβαίνοντας' νο 37.

Είναι εύκολο φαράγγι με λίγες καταβάσεις, αλλά εντυπωσιακά ωραίο.
Απάντηση