ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΚΑΤΑΒΑΣΗΣ ΦΑΡΑΓΓΙΩΝ ΑΠΟ ΤΟN ΦΟΣ

Εξερευνήσεις, αρματώματα, βελτιώσεις, επαναλήψεις και σχόλια... Ότι έχει να κάνει με τα φαράγγια!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΚΑΤΑΒΑΣΗΣ ΦΑΡΑΓΓΙΩΝ ΑΠΟ ΤΟN ΦΟΣ

Δημοσίευση από dim.kar »

Καλημέρα και από μένα!!!

Όπως έχετε ίσως αντιληφθεί ο ΦΟΣ "έψηνε" κάτι σεμινάρια για την διάσχιση και κατάβαση φαραγγιών. Τα σεμινάρια ήταν καθαρά εσωτερική διαδιακασία, γι' αυτό και δεν ανακοινώθηκε τίποτε δημοσίως... Ως εκ τούτου ΟΛΟΙ οι σεμιναριαζόμενοι ήταν μέλη του συλλόγου και σπηλαιολόγοι εκτός από τον Aντρέα Θεοδωρόπουλο που σπηλαιολόγος είναι, αλλά ανήκει στον στο ετεροθαλές αδελφάκι του ΦΟΣ, τον ΣΕΛΑΣ...

Τα σεμινάρια περιλάμβανα θεωρητικό και πρακτικό κομμάτι. Τα πρακτικά περιελάμβαναν επαναλήψεις έξι φαραγγιών: Γκούρα, Μύλων, Φόνισσα, Λεπίδα, Αγίου Λουκά και Καλλιθέας.

Το χτεσινό λοιπόν φαράγγι (αυτό της Καλλιθέας) ήταν το τελευταίο στα πλαίσια των σεμιναρίων που οργάνωσε ο ΦΟΣ.

Καταρχάς γιατί "σεμινάρια" και όχι σχολή.

Α. Γιατί ο υπογράφων δεν είναι πιστοποιημένος.

Β. Γιατί η ΣΟΕ δεν έχει σχετικό κανονισμό (ακόμη...). Άρα ο ΚΑΘΕΝΑΣ μπορεί να αυτοπροσδιρίζεται όπως θέλει... Και καλύτερα να είμαστε "μετριόφρονες" παρά "βαρεμένοι"...

Τι θα γίνει λοιπόν: εάν κάποιο μέλος του Συλλόγου πάρει την πιστοποίηση από τη Ελληνική Σχολή Κατάβασης Φαραγγιών για να υπογράφει διπλώματα ως εκπαιδευτής ΘΑ του ζητήσουμε να υπογράψει και τα πιστοποιημένα διπλώματα. Εάν όχι θα ζητήσουμε από πιστοποιημένο εκπαιδευτή και φίλο (τον Γιώργο Ανδρέου ας πούμε...) να εξετάσει τους εκπαιδευθέντες και να διαπιστώσει το επίπεδο τους για τα περαιτέρω... Και μάλλον θα του το ζητήσουμε ούτως ή άλλως, τουλάχιστον για όσους ο υπογράφων κρίνει πως βρίσκονται πάνω από το επίπεδο του Αυτόνομου.

Παρενθετικά να ευχαριστήσω για ακόμη μια φορά τον Γιώργο Ανδρέου, που από αυτόν μάθαμε ΟΛΟΙ όσοι ασχολούνται με το canyoning στην Ελλάδα όσα ξέρουμε, προσφέροντας και συνεχίζοντας να προσφέρει ένα τεράστιο κεφάλαιο σε κόπο, χρόνο και χρήμα... Και όσοι αμφιβάλουν ας αναλογιστούν πόσο κοστίζει ο εξοπλισμός ΕΝΟΣ και ΜΟΝΟ φαραγγιού...

Γιώργο σε ευχαριστούμε λοιπόν...

Ακόμη να ευχαριστήσω όσους φίλους βοήθησαν: τον Κώστα Αδαμόπουλο. Τον Νίκο Χαρίτο. Το Νίκο Μπορομπόκα.

Και φυσικά τα μέλη του συλλόγου που βοήθησαν: τον Μάκη, το Σπύρο και το Σταύρο (απόφοιτοι ΟΛΟΙ σχολών του ΕΣΕΦ...) ο καθένας με το τρόπο του, λίγο ή πολύ...

Λόγω του ότι απομένουν ακόμη ολίγα "διαδικαστικά" δεν ανακοινώνω τίποτε για τους σεμιναριασθέντες... Επιφυλάσσομε λίαν συντόμως όμως...

Προσωπικά ολοκλήρωσα τα σεμινάρια ως "εκπαιδευτής" αποκομίζοντας πολύτιμες εμπειρίες και πολύ πολύ σοφότερος... Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας λοιπόν... Πολλά συγνώμη σε όσους και όσες απογοήτευσα για τα λάθη, τις παραλείψεις και τις αδυναμίες. Την επόμενη φορά θα προσπαθήσουμε, ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ πια να είμαστε ΠΟΛΥ καλύτεροι!!!

Καλά φαράγγια σε όλους λοιπόν!!!

Δημήτρης Καραγιάννης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
xaris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 3:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από xaris »

Να ευχαριστήσω και εγώ με τη σειρά μου ως Φ.Ο.Σ. τους: Νίκο Μπορομπόκα Νίκο Χαρίτο και Κώστα Αδαμόπουλο για την πολύτιμη βοήθειά τους στην πραγματοποίηση αυτών των σεμιναρίων.
Χάρης
H.U.E.
Χάρης
Μέλος του Ομίλου Σπηλαιολογίας Ναυπλίου

ΜΗΔΕΝΙ ΔΙΚΗΝ ΔΙΚΑΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΜΦΟΙΝ ΜΥΘΟΝ ΑΚΟΥΣΗΣ
ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΥΛΟΙ
H.U.E.
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Δημοσίευση από andreas »

Με τη σειρά μου να ευχαριστήσω τον ΦΟΣ και όσους συνεργάστηκαν για την υλοποίηση αυτών των Σεμιναρίων, ιδιαίτερα τους φίλους μου στο ΦΟΣ, που μου πρότειναν να τους ακολουθήσω στη δραστηριώτητα του canyoning. Μια καταπληκτική εμπειρεία σε ένα επιπλέον Πεδίο Δράσης στο Χώρο του Βουνού.

Ένα μεγάλο Ευχαριστώ !
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Είναι σταθερό πιστεύω μου οτι πρέπει να αλληλουποστηριζόμαστε στις δραστηριότητές μας ανεξάρτητα από τους συλλόγους που ανήκουμε.
Είναι κρίμα που δεν μπόρεσα να συνεισφέρω σε περισσότερες καταβάσεις (δεν μιλάω σαν εκπαιδευτής γιατί δεν έχω αυτή την ιδιότητα). Η μεθοδευμένη μετάδοση γνώσης είναι μεγάλη ευθύνη αλλά προσφέρει και μεγάλη ικανοποίηση.
Η σωστή εκμάθηση πρέπει να είναι το κύριο αιτούμενο στις ενασχολήσεις μας. Η τυπική πιστοποίηση είναι ένα επόμενο θέμα.
Απάντηση