Φαράγγι Καμαριώτη - Οίτη.

Εξερευνήσεις, αρματώματα, βελτιώσεις, επαναλήψεις και σχόλια... Ότι έχει να κάνει με τα φαράγγια!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Φαράγγι Καμαριώτη - Οίτη.

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Το Σάββατο 20 Μαίου έγινε κατάβαση του Καμαριώτη απο εξαμελή ομάδα του ΠΟΑ.
Πενήντα ραπέλ, όχι πολλά νερά αλλά αρκετά για να κάνουν την κατάβαση ευχάριστη (στον Καμαριώτη διοχετεύονται τα περισσότερα νερά της βόρειας Οίτης) και συνολική διάρκεια κατάβασης επτά ώρες.
Μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν μάλλον η ζέστη κατά τη διάρκεια της πρόσβασης στο φαράγγι.

Η ομάδα κατάβασης ήταν :

Βάινβουρμ Μ, Βλάμης Γ, Καραγκούνης Χ, Μαργαρίτης β, Μπότης Δ και Ταβουλάρης Θ, όλοι μέλη του ΠΟΑ και του ΕΣΕΦ.
Ο έβδομος θα ήμουν εγώ, αλλά λόγω κάποιων αντικειμενικών προβλημάτων ο δρόμος με έφερε στο φαράγγι των Μύλων.
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Καμαριώτη συνέχεια.....

Χθες Τετάρτη 24, μπήκαμε στον Καμαριώτη τρία άτομα, Βλάμης Γ, Παπανικολάου Κ κι εγώ με σκοπό τη 'διάσωση' σχοινιού security που χάθηκε στο φαράγγι κατά την κατάβαση του Σαββάτου.
Πρόσβαση σε δύο ώρες (περπάτημα, μια εκτεθειμένη μικρή κατάβαση σε κόψη και ένα ραπέλ), διάρκεια κατάβασης 7 ώρες και νερά πολύ λίγα.
Το σχοινί βρέθηκε και κάναμε και χαρτογράφηση. Τα ραπελ είναι 44 και οι μικρές ελέύθερες καταβάσεις αρκετές. Το τελευταίο ραπέλ έχει ένα επικίνδυνο σε περίπτωση πολλών νερών σιφώνι.

Τα φαράγγια της βόρειας πλευράς της Οίτης θέλουν πολλή παρακολούθηση για να μπεί κανείς με ικανοποιητικά νερά.
Μπορεί κάποια στιγμή της άνοιξης η ποσότητα νερών να κάνει την κατάβαση αδύνατη και σε 3-4 εβδομάδες να είναι στεγνά.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση ήταν εντυπωσιακή η μείωση των νερών μέσα σε 4 μέρες.
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Και δυο φωτο απο Καμαριώτη.
Οι φωτο είναι του Κώστα Παπανικολάου.

Εικόνα
Εικόνα
Απάντηση