Φαράγγια σε Βοιωτία και Αχαϊα

Εξερευνήσεις, αρματώματα, βελτιώσεις, επαναλήψεις και σχόλια... Ότι έχει να κάνει με τα φαράγγια!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MALAMA KATERINA
Active Member
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2005 9:35 pm

Φαράγγια σε Βοιωτία και Αχαϊα

Δημοσίευση από MALAMA KATERINA »

Το Σ/Κ που πέρασε εντοπίσαμε δύο φαραγγάκια, όχι μεγάλα αλλά με δυο τρία καλά κατεβάσματα. Το ένα στην Βοιωτία (Πέτρα) και το άλλο στην Αχαϊα (χωριό Καταρράκτες).
Το δίχως άλλο την επόμενη φορά θα έχουμε και νέα "αρματώματος"

Εικόνα

από Αχαϊα

Εικόνα

Εικόνα

..και από Βοιωτία
Μία φορά κι έναν καιρό
ήμουν ελπίδα για τον κόσμο
τώρα μόνη κολυμπώ..


http://lifeaction.blogspot.com/
http://okthisismylife.blogspot.com/
http://www.flickr.com/photos/43010836@N02/
xaris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 3:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από xaris »

Κατερίνα μου, δεν είναι καινούριο το φαράγγι αλλά και το σπήλαιο στην Πέτρα Βοιωτίας. Υπάρχει στο αρχείο του ΦΟΣ από την 3 Ιουνίου του 2007 από εξερεύνηση που είχε γίνει και έχει κατατεθεί στην Ομοσπονδία με τη δράση του Συλλόγου του 2007. Παραθέτω αντίγραφο του εντύπου δράσης :


ΕΝΤΥΠΟ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΣ ΔΡΑΣΗΣ Φ.Ο.Σ.

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΠΗΛΑΙΟΥ/ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ : ΠΕΤΡΑ ΒΟΙΩΤΙΑΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ:…3/6/07... ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΣΠΗΛΑΙΟΥ: ΑΓΝΩΣΤΟ

ΣΚΟΠΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΝΑΙ ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΠΗΛΑΙΟΚΑΤΑΔΥΣΗ ΣΠΗΛΑΙΟΔΙΑΣΩΣΗ
ΑΛΛΟ:

ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΤΗΛΕΦΩΝΟ:
1)ΧΑΡΗΣ ΛΑΜΠΡΟΥ
ΜΕΛΗ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ:
ΜΑΡΙΟΣ ΜΙΧΑΗΛΟΣ
ΑΜΙΚΑ ΛΥΚΙΑΡΔΟΠΟΥΛΟΥ

ΜΕΣΟ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ
ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΝΑΙ
ΠΛΟΙΟ
ΤΡΑΙΝΟ
ΜΗΧΑΝΑΚΙ
ΤΡΟΠΟΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΥΛΙΚΩΝ ΣΤΟ ΣΠΗΛΑΙΟ
ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ
ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΨΑΞΙΜΟ
ΒΑΡΚΑ
ΑΛΛΟ

ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΣΠΗΛΑΙΟΥ
ΛΙΜΝΕΣ ΝΑΙ ΚΑΤΑΡΡΑΚΤΕΣ ΝΑΙ ΛΑΣΠΕΣ ΝΑΙ ΑΜΜΟΣ
ΣΑΘΡΑ ΠΕΤΡΩΜΑΤΑ ΟΧΙ ΣΤΕΝΑ ΣΗΜΕΙΑ ΟΧΙ
ΥΓΡΑΣΙΑ/ΣΤΑΓΟΝΟΡΗ ΝΑΙ ΔΙΑΚΟΣΜΟΣ
ΖΩΑ – ΦΥΤΑ ΝΑΙ ΑΛΛΟ:
ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΣΠΗΛΑΙΟΥ
ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ ΝΑΙ ΒΑΡΑΘΡΟ
ΒΡΑΧΟΣΚΕΠΗ ΝΑΙ ΔΙΑΚΛΑΣΗ ΝΑΙ
ΣΠΗΛΑΙΟΒΑΡΑΘΡΟ
ΥΠΟΓΕΙΟ ΠΟΤΑΜΙ ΣΙΦΩΝΙ
ΥΠΟΘΑΛΑΣΣΙΟ
ΑΛΛΟ:

ΥΛΙΚΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ:
ΦΑΚΟΙ


ΥΛΙΚΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ)
;;;;;;;;

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ (ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΚΑΙ ΣΠΗΛΑΙΟ):

ΒΑΣΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΑΡΡΑΚΤΗΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΓΥΡΩ ΤΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΠΗΛΑΙΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΟΚΡΑΤΙΑΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΣΕ ΜΕ ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΕΦΤΑΝΕ ΣΤΟ ΚΡΥΦΟ ΣΧΟΛΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑ. ΕΓΙΝΕ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΠΡΟΧΕΙΡΗ ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΤΟΥ ΤΟΥΝΕΛ ΤΟΥ ΚΡΥΦΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΙ ΦΤΑΝΕΙ ΤΑ 14m.ΜΕΤΑ ΚΛΕΙΝΕΙ ΛΟΓΩ ΕΡΓΩΝ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΣΤΗ ΜΟΝΗ.

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΑΝ:

ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ ΤΟ ΣΠΗΛΑΙΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΤΑΡΡΑΚΤΗ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΊΖΕΙ. ΘΑ ΞΑΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΨΑΞΙΜΟ.
Χάρης
Μέλος του Ομίλου Σπηλαιολογίας Ναυπλίου

ΜΗΔΕΝΙ ΔΙΚΗΝ ΔΙΚΑΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΜΦΟΙΝ ΜΥΘΟΝ ΑΚΟΥΣΗΣ
ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΥΛΟΙ
H.U.E.
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Καλημέρα.

Χάρη μου νομίζω πως δεν διάβασες καλά τα γραφόμενα της Κατερίνας. Γράφεις:
xaris έγραψε:Κατερίνα μου, δεν είναι καινούριο το φαράγγι αλλά και το σπήλαιο στην Πέτρα Βοιωτίας.
ενώ η Κατερίνα απλά έγραψε:
MALAMA KATERINA έγραψε:Το Σ/Κ που πέρασε εντοπίσαμε δύο φαραγγάκια, όχι μεγάλα αλλά με δυο τρία καλά κατεβάσματα. Το ένα στην Βοιωτία (Πέτρα) και το άλλο στην Αχαϊα (χωριό Καταρράκτες).
Η υπογράμμιση του "εντοπίσαμε" ανήκει σε μένα.

Η Κατερίνα δεν έγραψε δηλαδή πως είναι κάτι "καινούριο" μήτε το φαράγγι, μήτε το σπήλαιο (για το οποίο η Κατερίνα καμμιά αναφορά δεν έκανε, μιας και δεν είναι και τίποτε σημαντικό) απλά εντοπίστηκε (με βάση άλλες αναφορές). Για παράδειγμα εντοπίσαμε και κάποια καταβόθρα που μας ενδιέφερε στην περιοχή με "βοήθεια" (δηλαδή πληροφορίες) από τον Νίκο Λελούδα. Το "εντοπίσαμε" δεν σημαίνει φυσικά και "ανακαλύψαμε". Ελπίζω να κατανοείς την διαφορά.

Εκτός αν θέλεις να πεις κάτι άλλο και δεν σε κατάλαβα. Αν θέλεις με βοηθάς.

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Τους καταρράκτες στην Αχαία τους έχουμε βάλει στο μάτι εδώ και δυό χρόνια, αλλά με τόσα που έχουμε μπλέξει, αν περιμένουν από εμάς τα φαράγγια για εξερεύνηση σωθήκαμε!

Ασφαλίστε κανένα φαράγγι γιατί έχουμε μείνει πολύ πίσω σ' αυτό τον τομέα!
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Δημοσίευση από andreas »

Νίκος Χαρίτος έγραψε:Τους καταρράκτες στην Αχαία τους έχουμε βάλει στο μάτι εδώ και δυό χρόνια, αλλά με τόσα που έχουμε μπλέξει, αν περιμένουν από εμάς τα φαράγγια για εξερεύνηση σωθήκαμε!

Ασφαλίστε κανένα φαράγγι γιατί έχουμε μείνει πολύ πίσω σ' αυτό τον τομέα!


ασε που μπορεί να γίνει και το άλλο... Να μην προλάβουμε !

Ξέρετε, η σημερινή οδός Κατεχάκη ήταν κάποτε ένα ρέμα, φαραγγι, γνωστό ως Διαβολόρεμα!

Κρύβονταν μέχρι και ληστές εκεί...

Ήρθε όμως το πλήρωμα του χρόνου, κατέφτασε η μπουλντόζα και το αποτέλεσμα το γνωρίζετε !!!

Φαραγγίζετε, γιατί χανόμαστε ! :lol:

(παραλαγή του γνωστού σλόγκαν. Χιουμοριστική παρέμβαση τέλος. Όποιος/α περεξηγήθηκε, βρισίδια, δηλώσεις συμμόρφωσης κλπ σε ΠΜ.)
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
xaris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 3:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από xaris »

dim.kar έγραψε:Καλημέρα.

Χάρη μου νομίζω πως δεν διάβασες καλά τα γραφόμενα της Κατερίνας. Γράφεις:
xaris έγραψε:Κατερίνα μου, δεν είναι καινούριο το φαράγγι αλλά και το σπήλαιο στην Πέτρα Βοιωτίας.
ενώ η Κατερίνα απλά έγραψε:
MALAMA KATERINA έγραψε:Το Σ/Κ που πέρασε εντοπίσαμε δύο φαραγγάκια, όχι μεγάλα αλλά με δυο τρία καλά κατεβάσματα. Το ένα στην Βοιωτία (Πέτρα) και το άλλο στην Αχαϊα (χωριό Καταρράκτες).
Η υπογράμμιση του "εντοπίσαμε" ανήκει σε μένα.
Δημήτρη μου, το τι γράφει η Κατερίνα το κατάλαβα μια χαρά. Δεν ανέφερα πουθενά στο κείμενο μου ότι :
dim.kar έγραψε:Η Κατερίνα δεν έγραψε δηλαδή πως είναι κάτι "καινούριο" μήτε το φαράγγι, μήτε το σπήλαιο (για το οποίο η Κατερίνα καμμιά αναφορά δεν έκανε, μιας και δεν είναι και τίποτε σημαντικό) απλά εντοπίστηκε (με βάση άλλες αναφορές). Για παράδειγμα εντοπίσαμε και κάποια καταβόθρα που μας ενδιέφερε στην περιοχή με "βοήθεια" (δηλαδή πληροφορίες) από τον Νίκο Λελούδα. Το "εντοπίσαμε" δεν σημαίνει φυσικά και "ανακαλύψαμε". Ελπίζω να κατανοείς την διαφορά.

Εκτός αν θέλεις να πεις κάτι άλλο και δεν σε κατάλαβα. Αν θέλεις με βοηθάς.

Δημήτρης
(Αυτή τη φορά η υπογράμμιση δική μου.)

Το εντοπίζω σημαίνει : εντοπίζω -ομαι : 1α.προσδιορίζω ακριβώς τον τόπο στον οποίο βρίσκεται κάποιος ή κτ.· (πρβ. επισημαίνω): Aνιχνευτικό αεροσκάφος εντόπισε τις θέσεις του πυροβολικού. β. διαπιστώνω, συνειδητοποιώ ότι κάποιος ή κτ. υπάρχει ή έχει ορισμένη ιδιότητα: Εντόπισα λάθη στο κείμενο. || (προφ.): Εντόπισα ένα ωραίο φόρεμα και αύριο θα πάω να το αγοράσω. 2. (ιατρ., παθ.) εκδηλώνομαι, με εμφανή και συγκεκριμένο τρόπο, σε ορισμένο όργανο ή τμήμα οργάνου: Οι αλλοιώσεις εντοπίζονται στο βλεννογόνο. 3. περιορίζω κτ. σε ορισμένο τόπο και εμποδίζω την επέκτασή του: Οι πυροσβέστες κατόρθωσαν να εντοπίσουν την πυρκαγιά. H φωτιά εντοπίστηκε χάρη στην έγκαιρη επέμβαση της πυροσβεστικής. (Από την "Πύλη για την ελληνική γλώσσα και τη γλωσσική εκπαίδευση" www.greek-language.gr).
Άρα μπορεί να το μεταφράσει κανείς όπως θέλει αν δεν διευκρινίζεται. Το "εντοπίσαμε" λοιπόν δεν σημαίνει αναγκαστηκά και "ανακαλύψαμε", σημαίνει όμως και αυτό.

Όμως εγώ έγραψα, ότι αν βλέπατε το αρχείο του ΦΟΣ, και περιγραφή υπάρχει για την περιοχή και στίγματα υπάρχουν (τα οποία δεν φαίνονται σε αυτό που ανέβασα εδώ) κλπ κλπ από το 2007 (υπήρχαν και φωτογραφίες στο photo album του ΦΟΣ). Άρα δεν υπήρχε πρόβλημα εντοπισμού, μιας και μια βόλτα στο Σύλλογο θα σας μετέφερε μπροστά τους. Δεν είδα όμως πουθενά στο κείμενο της Κατερίνας ότι : απλά εντοπίστηκε (με βάση άλλες αναφορές).

Όσο για την καταβόθρα που σας ενημέρωσε ο φίλος μας Νίκος Λελούδας, πρέπει να είναι αυτή που χρησιμοποιεί το Ι.Γ.Μ.Ε. και κατεβάζει το νερό στα ποτιστικά. Τότε τα είχαμε συζητήσει αυτά, και ότι θα έπρεπε να μιλήσουμε με το Ι.Γ.Μ.Ε. για να μπορέσουμε να τα εξερευνήσουμε, αλλά δεν υπήρχε κανένα ενδιαφέρον από τον υπόλοιπο κόσμο στο Σύλλογο.

Χάρης
Χάρης
Μέλος του Ομίλου Σπηλαιολογίας Ναυπλίου

ΜΗΔΕΝΙ ΔΙΚΗΝ ΔΙΚΑΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΜΦΟΙΝ ΜΥΘΟΝ ΑΚΟΥΣΗΣ
ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΥΛΟΙ
H.U.E.
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες περί της έννοιας "εντοπίζω"...

Ανακοινώσεις για τις περαιτέρω ενέργειες μας εν καιρώ.

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
MALAMA KATERINA
Active Member
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2005 9:35 pm

Δημοσίευση από MALAMA KATERINA »

"Τους καταρράκτες στην Αχαία τους έχουμε βάλει στο μάτι εδώ και δυό χρόνια, αλλά με τόσα που έχουμε μπλέξει, αν περιμένουν από εμάς τα φαράγγια για εξερεύνηση σωθήκαμε!"

Λογικό είναι Νίκο μου, με τόσα που κάνουμε... κάποια πράγματα να μένουν πίσω. Πάντως αν και δεν φαίνεται να έχουν πολλά κατεβάσματα, τα λίγα αυτά, είναι καλά!!!
:wink:
Εγώ θα ήθελα να φτιάξει λίγο ο καιρός :? αλλά ο Δημήτρης δεν ξέρω για πόσο θα κρατιέται... :lol:
Μία φορά κι έναν καιρό
ήμουν ελπίδα για τον κόσμο
τώρα μόνη κολυμπώ..


http://lifeaction.blogspot.com/
http://okthisismylife.blogspot.com/
http://www.flickr.com/photos/43010836@N02/
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Η συνέχεια για την Βοιωτία εδώ.

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Απάντηση