Φαράγγι Καλλιθέας - Πελοπόννησος

Εξερευνήσεις, αρματώματα, βελτιώσεις, επαναλήψεις και σχόλια... Ότι έχει να κάνει με τα φαράγγια!
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Φαράγγι Καλλιθέας - Πελοπόννησος

Δημοσίευση από dim.kar »

Καλημέρα σε όλες και όλους!

Την Τρίτη (χθες) μέλη του ΦΟΣ αρμάτωσαν το φαράγγι της Καλλιθέας. Το οποίο είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!


Εικόνα

Νερό ακόμη και τώρα, στριφογυριστοί καταρράκτες, σιφόνια, βάθρες, jump!!!

Όσοι κάνουν φαράγγια, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να το επισκεφτούν!!!

Λεπτομέρειες σε λίγο (δύο, τρεις μήνες - ξέρετε πως είναι αυτά...). Για όσους βιάζονται, τηλέφωνο ή μαιηλιά!

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Μπράβο παιδιά, συγχαρητήρια. Να προχωράμε το canyoning και στα νότια.
Πάντως εγώ περίμενα με ανυπομονησία την πρόσκληση (ξέρει ο Δημήτρης).
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Νίκο,

πρόσκληση δεν ήρθε:

Α. γιατί αποφασίστηκε τελευταία στιγμή, ανάμεσα σε αναχωρήσεις και επιστροφές, γι' αυτό και ...μεσοβδόμαδα.

Β. υπέθεσα ότι ακόμη δεν έχεις αρχίσει (λόγω γυιού) τα ... ξεπορτίσματα. Διαψεύστηκα άρα ... απολογούμαι για το λάθος μου!

Παρόλα αυτά, το αρμάτωμα θέλει (πολλές) βελτιώσεις και πάμε ΟΠΟΤΕ θέλεις...

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
MALAMA KATERINA
Active Member
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2005 9:35 pm

Δημοσίευση από MALAMA KATERINA »

Kαλησπέρα και από μένα!

Εγώ, σαν κακός και ρεαλιστής άνθρωπος που είμαι θα θέσω ένα θέμα που προκύπτει σε σχέση με τον εξοπλισμό φαραγγιών με μόνιμες ασφάλειες: αυτό του κόστους....

Για το αρμάτωμα λοιπόν της Καλλιθέας χρειάστηκαν 24 ρελέ. Κάποια από αυτά διπλά ή και διπλά/μονό. Κάπου αλλού χρειάστηκαν τραβέρσες. Με δεδομένο λοιόν ότι οι πλακέττες έχουν τέσσερα ευρώ, συν τον κρίκο, συν το βίσμα, ενώ τα διπλά ρελέ έχουν είκοσι ευρώ συν τα βίσματα έχουμε με τους μετριοπαθέστερους υπολογισμούς ένα κόστος γύρω στα τριακόσια ευρώ, έξω οι φθορές στα υπόλοιπα υλικά (σκοινιά), τις καταστροφές και τις απώλειες (ας πούμε ένα εξηντάρι σκοινί κόντυνε δίνοντας μας δεκαπέντε και σαρανταπέντε μέτρα)...

Τι θέλω τώρα; Θα μου πείτε: "κανένας δεν σας ανάγκασε...". Αναρωτιέμαι όμως μήπως θα μπορούσαμε να βρούμε τρόπους για να εξοικονομήσουμε χρήματα. Π.χ. από επιχορηγήσεις από Δήμους στις περιοχές των οποίων πρόκειται να αρματώσουμε κάποιο φαράγγι. Ή μία μαζική παραγγελία από την ΣΟΕ (π.χ) σε έναν εισαγωγέα ώστε να μειώσουμε τις τιμές (που είναι ήδη πολύ καλές). Ή δεν ξέρω ποιον άλλο τρόπο!

Νομίζω ότι είναι κάτι που πρέπει να συζητηθεί!

Κ.Μ.
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Γεια σου Κατερίνα.
Το οικονομικό που θέτεις μας απασχολεί εύλογα όλους.
Απο τη στιγμή που αποφασίσαμε να ασχοληθούμε με το άνοιγμα και τη βελτίωση ασφάλισης φαραγγιών (εννοώ όλους μας), πρέπει να βρούμε τρόπους.
Οσο αφορά εμάς, ο ΠΟΑ έχει ανταποκριθεί πολύ θετικά έχοντας δημιουργήσει τμήμα canyoning το οποίο έχει υποστηρίξει όσο μπορεί και οικονομικά.
Πάντως δεν αποφεύγεται να βάλουμε το χέρι και στην τσέπη..
Το θέμα της προσέγγισης δήμων ίσως κάποιες φορές αποβεί αποδοτικό.
Παράδειγμα οι επαφές του Γιώργου με το Δήμο Γοργοποτάμου.
Έχω την εντύπωση ότι και η δική σας δημιουργία σχέσεων με κάποιους δήμους - όχι για canyoning, δεν έχει σημασία - είναι προς ανάλογη κατεύθυνση, κι αυτό ίσως δημιουργήσει σιγά σιγά ένα θετικό κλίμα.
( Σκέψου οτι όταν το'96 ανοίγαμε δύο διαδρομές στη Φολέγανδρο, η αντίδραση κάποιων ήταν του τύπου 'αν πάθετε τίποτα θα σας τρέχουμε' η 'εδω είναι ιδιοκτησία μου, αν χτυπήσεις θα βρω το μπελά μου' και τώρα το κάνετε πολύ ποιο οργανωμένα - μπράβο.
Επανερχόμενος στο canyoning, νομίζω οτι κάνουμε κάποια πράγματα σαν σύλλογοι η άτομα, αλλά για κάτι σοβαρότερο ίσως χρειαστεί να ενώσουμε - και οικονομικά - τις δυνάμεις μας.

Φεύγουμε αύριο για Κρήτη (για άραγμα) - θα ξαναδώ τα sites το δεκαπενταύγουστο.
Πολλά πολλά φιλιά και καλές δραστηριότητες.
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Δημήτρη
thanks για τις απαντήσεις σου, απλώς που και που μου βγαίνουν τα δικά μου.
Αν ξανακανονίσετε και με παίρνει χρονικά είμαι μέσα.
Άλλωστε έχουμε καιρό να κάνουμε και μαζί τίποτα...

Πολλά φιλιά - καλό καλοκαίρι
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Νίκο,

Δεν πρόκειται να κάνουμε τίποτα μέχρι να επιστρέψεις!

Όχι μόνο γιατί δεν θέλουμε, αλλά και γιατί δεν μπορούμε: όλο και κάπου θα την κοπανήσουμε κι εμείς!

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
haris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 496
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 19, 2005 6:27 pm
Επικοινωνία:

Φαράγγι Καλλιθέας@speleonews

Δημοσίευση από haris »

Για όσους θέλουν να "προετοιμαστούν" για το φαράγγι της Καλλιθέας, μια πρώτη γεύση θα βρείτε στην διεύθυνση http://www.speleonews.com/t08.htm#topic8 , άρθρο από τον Νίκο Πασπαλιάρη.

Και μια χαρτογράφηση του Νίκου Πασπαλιάρη http://briefcase.pathfinder.gr/download/530067 . Δεν το βάζω σαν εικόνα εδώ γιατί είναι πολύ μεγάλη :)
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Re: Φαράγγι Καλλιθέας - Πελοπόννησος

Δημοσίευση από andreas »

Έγινε εχθές μια επανάληψη του Φαραγγιού από τον ΦΟΣ.

Δελτιώθηκαν κάποια αρματώματα, έμεινα κάποια άλλη για άλλη φορά... επανεκτημήθηκε ο βαθμός δυσκολίας του φαραγγιού κλπ κλπ.

Πάντως, μετά απο προσωπική εμπειρεία κατάβασης του συγκεκριμένου, μπορώ να σας πώ, ότι το συστήνω θερμά !

Είναι αρκετά δύσκολο, με πολύ ενδιαφέροντα σημεία, με πολλά νερά, που χτυπάνε από παντού...
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Άβαταρ μέλους
T4NG0
Active Member
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2005 6:55 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα

Δημοσίευση από T4NG0 »

Κυριακή 4 Ιουνίου 2006...

Τελευταίο πρακτικό μάθημα στα πλαίσια των Σεμιναρίων Κατάβασης Φαραγγιών που διοργάνωσε ο ΦΟΣ για τα μέλη του...

Νομίζω πως τα λόγια αυτή τη στιγμή είναι περιτά....

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Νικόλας
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Ζηλεύω! Δεν διοργανώνετε και ένα διασυλλογικό για εμάς του υπόλοιπους;
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Kαλησπέρα σε όλες και όλους!

Τρία μέλη του ΦΟΣ (Νίκος Βαλσαμίδης, Μάκης Δαβρής και Δημήτρης Καραγιάννης) επανέλαβαν χτες το φαράγγι της Καλλιθέας.

Σκοπός (πέρα από το να περάσουμε καλά...) το να τελειοποιήσουμε το αρμάτωμα και ενόψει σεμιναρίων και να φωτογραφίσουμε το φαράγγι για την παρουσίαση του στο περιοδικό Ανεβαίνοντας.

Το φαράγγι είχε (σχετικά) πολύ νερό.

Εικόνα

Για τη διάσχιση, φωτογράφιση και βελτίωση των ασφαλειών χρειαστήκαμε 5 ώρες και 15 λεπτά, κινούμενοι σε κανονικούς ρυθμούς για μια μικρή έμπειρη ομάδα, επιβεβαιώνοντας τους χρόνους που δώσαμε στο speleonews.

To άσχημο ήταν η εικόνα που αντικρύσαμε ανεβαίνοντας από τη Καλλιθέα. Όσοι θυμούνται το δάσος που διασχίζαμε ανεβαίνοντας προς τη Χελιδορέα ας το ξεχάσουν για καμιά σαρανταριά χρόνια (τουλάχιστον): στη θέση του υπάρχει ένα ατελείωτο, κακορίζικο, καταθλιπτικό μαύρο...

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Στο περιοδικό 'Ανεβαίνοντας' νο 38 που κυκλοφόρησε μέσα στον Νοε/06 έχουμε βάλει ένα πολύ κατατοπιστικό άρθρο των Καραγιάννη/Πασπαλιάρη για την Καλλιθέα με φωτο και χαρτογράφηση. (σελ. 76 - 77).

Επίσης δυο εξαιρετικές φωτο του Δημήτρη πάλι από Καλλιθέα στο ίδιο περιοδικό στις 'Ματιές' σελ 14-15.
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Δημοσίευση από andreas »

Νίκος Χαρίτος έγραψε:Στο περιοδικό 'Ανεβαίνοντας' νο 38 που κυκλοφόρησε μέσα στον Νοε/06 έχουμε βάλει ένα πολύ κατατοπιστικό άρθρο των Καραγιάννη/Πασπαλιάρη για την Καλλιθέα με φωτο και χαρτογράφηση. (σελ. 76 - 77).

Επίσης δυο εξαιρετικές φωτο του Δημήτρη πάλι από Καλλιθέα στο ίδιο περιοδικό στις 'Ματιές' σελ 14-15.
Είδα τις φωτογραφίες στο περιοδικό στο γνωστό μας μαγαζί "Οδύσσεια"... και για μια στιγμή μου φάνηκε απίστευτο ότι κάνουμε τέτοια πράγματα! Ειδικά η φωτογραφία του Μάκη στις "Ματιές" δεν έχει να ζηλέψει τίποτα, από κάποιες αντίστοιχες που βλέπουμε σε ξένα περιοδικά. Συγχαρητήρια σε όλες και όλους, που με κάθε δυνατό τρόπο προσφέρουμε στην Ελληνική Εξερεύνηση Φαραγγιών και Σπηλαίων... Όχι όλα τα "καλά" μόνο οι ξένοι... !
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Άβαταρ μέλους
angelobike
Active Member
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 08, 2006 10:51 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από angelobike »

Πολύ ωραίο φαράγγι!!
Μπραβο στα παιδιά που το αρμάτωσαν, πολύ καλή δουλειά.
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Την Κυριακή 24 Ιουνίου ο ΠΟΑ κάνει προγραμματισμένη κατάβαση του φαραγγιού της Καλλιθέας.
Οι προβλεπόμενες καιρικές συνθήκες (καύσωνας) εκτιμούμε οτι θα ευνοούν εξαιρετικά την κατάσταση.

Ο αριθμός των συμμετεχόντων είναι περιορισμένος και τα κριτήρια επιλογής αρκετά αυστηρά.
Απαραίτητη η μεγάλη ευχέρεια κατάβασης με σχοινί σε νερά.
Υπάρχουν ακόμα κάποιες θέσεις.
Αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορεί να τηλεφωνήσει στη γραμματεία του ΠΟΑ ( 210-8218401 7-9μμ ) και εφ όσον δεν έχουν συμπληρωθεί οι θέσεις να πάρει κάποιον από τους αρχηγούς για το ο.κ.
Άβαταρ μέλους
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ
Active Member
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:01 pm
Επικοινωνία:

ΕΚΔΡΟΜΗ CANYONING ΣΤΟ ΦΑΡΑΓΓΙ ΤΗΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΑ

Δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ »

Αφενός το φαράγγι είναι αρκετά τεχνικό και έχει πολλές καταβάσεις, και αφετέρου υπάρχουν ήδη 30 συμμετέχοντες στην εκδρομή. Ως εκ τούτου, μην προσπαθήσετε να δηλώσετε συμμετοχή στη γραμματεία.

Επίσης, όσες ανεξάρτητες ομάδες, σχεδιάζουν την επανάληψη του φαραγγιού την ερχόμενη Κυριακή, ας συνυπολογίσουν την καθυστέρηση που θα προκληθεί από τη διάσχιση της μεγάλης ομάδας του ΠΟΑ, μετά τις 10:00 το πρωί.
Άβαταρ μέλους
angelobike
Active Member
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 08, 2006 10:51 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από angelobike »

Αφενός σας ζηλέυω, αφου με τη ζέστη του σ/κ θα είστε στα δροσερά, αφετερου όμως 30 και πλεον άτομα, ευτυχώς που αργεί να νυχτώσει! :wink:
Αντε και μια φωτό για να προετοιμάζεστε :lol:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ
Active Member
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:01 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΤΟΥ ΦΑΡΑΓΓΙΟΥ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΕΚΔΡΟΜ

Δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ »

Την Κυριακή 24 Ιουνίου 2007, πραγματοποιήθηκε επανάληψη του Φαραγγιού της Καλλιθέας από τον ΠΟΑ. Στην κατάβαση που οργανώθηκε, συμμετείχαν 22 άτομα με εμπειρία σε κατάβαση τεχνικών φαραγγιών. Η επανάληψη του φαραγγιού πραγματοποιήθηκε σε 5 ώρες, χωρίς απρόοπτα.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους συμμετείχαν στην κατάβαση του φαραγγιού, για την υπομονή και την πολύ καλή διάθεση που είχαν, και το πνεύμα συνεργασίας που επέδειξαν.

Ιδιαίτερα ΜΠΡΑΒΟ και ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στην ομάδα που υποστήριξε την κατάβαση, τοποθετώντας σχοινιά στα ρελέ, οργανώνοντας τις καταβάσεις, δένοντας και ελέγχοντας τα υπόλοιπα μέλη της ομάδας, ή βοηθώντας τα όπου ήταν απαραίτητο.

Την ομάδα αυτή αποτελούν οι ακόλουθοι:

Μάριος Βαϊνβουρμ
Άγγελος Βλαχόπουλος
Γιάννης Μπρομοιράκης
Κώστας Καλαμαράς
Μάριο Βούρο
Γιάννη Ανεστασακη
Χάρη Κυριακάκη
Νίκο Μαραγκάκη
Κατερίνα Χατζηδημητρίου
Νίκο Μπαλάφούτη


Ακόμα ευχαριστώ τον Δημήτρη Γιαννόπουλο, κάτοικο του χωριού Καλλιθέας, που συνέβαλε στην πραγματοποίηση της εκδρομής εξασφαλίζοντας την μετάβαση από και προς το φαράγγι, βοηθώντας μας να κερδίσουμε σημαντικό χρόνο.

Τέλος ευχαριστώ τα καταστήματα Polo Center και την εταιρεία POLO ABEE, για την εξασφάλιση και χορηγία εξειδικευμένου υλικού για Canyoning. Υλικά που διαθέσαν για την εν λόγω κατάβαση είναι τα ακόλουθα:

Τσάντα φαρμακείου της εταιρείας POLO

Ημι-στατικά σχοινιά Canyoning της εταιρείας TENDON


Ραντεβού στην πανέμορφη Ροσκά, ενόψει της πανελλήνιας συνάντησης το δεύτερο Σαββατοκύριακο του Ιουλίου.


έως τότε ευχάριστες και ασφαλείς καταβάσεις



Υ.Γ. ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΘΕΣΙΜΕΣ ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΜΟΡΦΗ ΣΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ



Βασίλης Μαργαρίτης
Άβαταρ μέλους
T4NG0
Active Member
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2005 6:55 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα

Δημοσίευση από T4NG0 »

Για να δροσιστούμε λιγάκι.... να ένα βιντεάκι απο τα σεμινάρια καταβασης φαραγγιών που διοργάνωσε ο ΦΟΣ φέτος.

Το συγκεκριμένο είναι από το φαράγγι της Καλλιθέας....

http://www.youtube.com/watch?v=ozd8GuIEYqg

Νικόλας
Άβαταρ μέλους
belias
Active Member
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2005 5:20 pm
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από belias »

Πολύ καλό το βιντεάκι Νίκο αλλά ρε παιδιά πολύ κίνηση σε ένα φαράγγι άλλο δεν υπάρχει ή αυτο είναι το μοναδικό με νερό
Άβαταρ μέλους
angelobike
Active Member
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 08, 2006 10:51 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από angelobike »

Πάντα σε ανα"ψύχει" το φαράγγι της Καλλιθέας. Παρόλη τη χθεσινή ζέστη , εκεί μέσα ήταν εξαιρετικά.
Ηθελα να ρωτήσω το Νίκο ή το Δημήτρη, σχετικά με το σχεδιάγραμμα του φαραγγιού, που είχε δημοσιευτεί στο τεύχος 38 του ανεβαίνοντας.
Μετά τον πρώτο εικοσάμετρο καταρράκτη C20, στο σχεδιάγραμμα έχει C8 και μετά C3, τους οποίους δεν εντόπισα. Μέχρι το μεγάλο σιφόνι μέτρησα πέντε ραπέλ - καταρράκτες.
Επίσης πριν το πρώτο C20 το C14 και C15 αναφέρεται στον "στριφτό" καταρράκτη που έχει το ενδιάμεσο ρελέ;
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Γειά σου Άγγελε.

Γι' αυτό που λες μάλλον θα σου απαντήσει ο Δημήτρης μιάς κι εγώ απλά σχεδίασα ψηφιακά την χαρτογράφησή του για το άρθρο του 'Ανεβαίνοντας'.
Άβαταρ μέλους
angelobike
Active Member
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 08, 2006 10:51 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από angelobike »

ok Νίκο, ευχαριστώ. Αν το δει ο Δημήτρης ας μου απαντήσει. Εξάλλου δεν είναι και τόσο σπουδαίο, απλά για να βεβαιωθώ.

Ακόμα μερικές φωτογραφίες από το πολυφωτογραφημένο φαράγγι.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Άγγελε δεν θυμάμαι. Εικοσάρης ο πρώτος καταρράκτης; Αυτός που ξεκινάμε στεγνά; Δεν νομίζω... Λες να έχει γίνει λάθος και να το προσέξαμε τώρα; :evil:

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Απάντηση