Σεμινάρια Α' επιπέδου από τον ΦΟΣ

Ενημερωθείτε για τα νέα των σπηλαιολογικών (και όχι μόνο) συλλόγων.
Άβαταρ μέλους
elena
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1068
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2005 12:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από elena »

xaris έγραψε:.Προταση στους διαχειριστες να γινει με link στις σελιδες. :evil:
:roll: :roll: Με τίποτα δεν είστε ευχαριστημένοι. Μόνο καφέ δεν σερβίρει το forum ](*,) :D :D :wink:
xaris έγραψε:Τα πνευματα που αιωρουντε στις φωτογραφιες ειναι ιδρωτας απο τα 10 ατομα που κατεβηκαν στα 70 μετρα απο την επιφανεια του σπηλαιου. :?
Όλοι οι σπηλαιολόγοι έχουν βρίσει πολλές φορές γι'αυτό τον λόγο...επειδή καταστράφηκε η φωτογραφία τους λόγω διαφοράς θερμοκρασίας :evil: :evil: :evil:
:coffee: Έλενα Λάλου :speleo:
.....
Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί είν' ο προορισμός σου.
Αλλά μη βιάζεις το ταξίδι διόλου....
xaris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 3:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από xaris »

Καλη η ιδεα του καφε.Να το συζητησουμε; :!: Οσο για τις φωτογραφιες λαθος.Ολες εχουν την ομορφια τους αλλα αν κλαπη καμια απο καποια forum(αν δει κανεις κατι τετοιο ας με ενημερωση γιατι δεν ειμαι μελος σε κανενα απο αυτα)θα ακουστουν πολλα ενδιαφεροντα :twisted:
Χαρης
H.U.E.
Χάρης
Μέλος του Ομίλου Σπηλαιολογίας Ναυπλίου

ΜΗΔΕΝΙ ΔΙΚΗΝ ΔΙΚΑΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΜΦΟΙΝ ΜΥΘΟΝ ΑΚΟΥΣΗΣ
ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΥΛΟΙ
H.U.E.
Άβαταρ μέλους
T4NG0
Active Member
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2005 6:55 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα

Δημοσίευση από T4NG0 »

Καλημέρα σε όλες και όλους,

Το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε ήταν το τελευταίο πρακτικό μάθημα στα πλαίσια των σεμιναρίων Α’ επιπέδου του ΦΟΣ. Το βάραθρο στο Χελιδορέα επιλέχτηκε σαν άσκηση και φτάσαμε έκει Παρασκευή βράδυ όπου και κατασκηνώσαμε.
Σάββατο πρωί αρχίσαμε ένας-ένας να κατεβαίνουμε το βάραθρο. Όλοι οι μαθητευόμενοι είχαμε την περιέργεια να δούμε τί εστί 40 μέτρα αρνητικό κατέβασμα, και η περιέργεια μας γρήγορα ικανοποιήθηκε αφού το μεγάλο κατέβασμα ήταν αμέσως μετά την είσοδο του βαράθρου.
Προσωπικά θυμάμαι να περνάω την αλλαγή να κοιτάω κάτω και να μη βλέπω τίποτε.... Πάτησα τον μοχλό του καταβατήρα και άρχισα να κατεβαίνω .... να κατεβαίνω... να κατεβαίνω.... να κατεβαίνω.... να κατεβαίνω.... να κατεβαίνω.... να κατεβαίνω....ρε παιδία ...πιάστηκε το χέρι μου ....Στάση .... ξεπιάστηκα...και ξανά.... να κατεβαίνω... να κατεβαίνω... να κατεβαίνω....ζντουπ....πάτος....ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ....
Ο Δημήτρης με περίμενε μαζί με το Νίκο...”Τι εγινε ρε παιδιά τους” είπα και με ρώτησαν “όλα καλά ..;.”
“ναι” τους λέω...
”ωραία συνέχισε”...μου λένε....
“ΤΙ;;;; και άλλο....”
Και δεν θα ξεχάσω τις διαβολικές εκφράσεις στο πρόσωπο τους όταν μου είπαν....”ΧΑΧΑΧΑ ούτε στα μισά δεν είσαι ακόμη”....
Τί να κάνω ο κακομοίρης ... συνέχισα...Μετά απο αρκετές αλλαγές κλπ κλπ... έφτασα στο τελευταίο σημείο που ήταν αρματωμένο... -110μ περίπου... (το βάραθρο συνεχίζει) Τα κατάφερα...
Το βάραθρο αν και δεν έχει πλούσιο διάκοσμο τα πηγάδια του είναι φαρδιά και εντυπωσιακά ... αυτοί που ήμασταν κάτω κλείσαμε τους φακούς μας και απολαύσαμε τον ήχο που δημιουργούταν από το πέσιμο σταγόνων νερού σε μικρές λιμνούλες που υπήρχαν. Μαγικές στιγμές....
Αρχίσαμε σιγά-σιγά το ανέβασμα... και ήμουν πάλι αντιμέτωπος με το 40αρι αλλά αυτή τη φορά έπρεπε να το ανέβω!!! ... Δεν θα ξεχάσω που κοίταξα προς τα επάνω και έβλεπα τον προηγούμενο που μόλις είχε φτάσει και το φως του φακού του ίσα ίσα που φαινόταν...σαν να έβλεπα τον ουρανό το βράδυ και να είχε μόνο ένα άστρο.....
Σκοινί στο φρένο στήθους, στο φρένο χειρός και στο φρένο ποδιού και τσούκου τσούκου άρχισα να ανεβαίνω ... να ανεβαίνω ... να ανεβαίνω ... να ανεβαίνω ... κλπ κλπ... σε μία στιγμή θυμάμαι κοντοστάθηκα και είπα “ρε τί κάνω τώρα ...πάω καλά στο μυαλό” ... Λίγος φόβος άρχισε να με κυριεύει αλλά η αδρεναλίνη στο φούλ και συνέχισα...
Έξω είχε πια νυχτώσει ... η κούραση έντονη αλλά γλυκιά ... ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ....δεν ήταν τόσο δύσκολο όσο το φανταζόμουν...αλλά σίγουρα παίζει ρόλο και η καλή εκπαίδευση πού είχαμε έως τώρα...

Πρακτικά σεμινάρια τέλος..... Η γνώμη μου και οι εντυπώσεις;;; Τί να πώ τώρα...ότι και να πω λίγο θα είναι ... Αυτό που έζησα τον τελευταίο μήνα θα μου μείνει σίγουρα χαραγμένο στο μυαλό μου για πάντα... Γνώρισα καινούρια πράματα, έκανα καινούριους και πολύ καλούς φίλους... Είδα ότι η σπηλαιολογία είναι κάτι το συναρπαστικό το οποίο γίνεται με απίστευτη ασφάλεια... Είδα ότι στο πεδίο συνεχώς βελτιωνόμαστε και μαθαίνουμε....
Θέλω, σε όλους τους σπηλαιολόγους του ΦΟΣ, να πώ οτι ΕΙΣΤΕ ΤΡΕΛΟΙ ΡΕ.... και σας ευχαριστώ που κάνατε και μένα τρελό....τρελό για την σπηλαιολογία...

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον εκπαιδευτή μου τον Δημήτρη τον Καραγιάννη που μου έμαθε τόσα πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα...
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον φίλο μου Θανάση Ξανθόπουλο που με έφερε σε επαφή για πρώτη φορά με την Υπόγεια Ελλάδα...
Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλα τα παιδιά του ΦΟΣ καινούριους και παλιούς....
Και ένα μεγάλο ευχαριστώ στην σπηλαιολογική κοινότητα της Ελλάδας πού έχει οργανωθεί τόσο πολύ και δίνει την δυνατότητα σε απλούς ανθρώπους σαν και εμένα να γνωρίσουν με ασφάλεια αυτό που υπάρχει κρυμμένο κάτω από τη γη που πατάμε...

Θα συνεχίσω ενεργά την σπηλαιολογία από τον Φεβρουάριο και μετά αφού σε λίγο καιρό παντρεύομαι ... και η αρραβωνιαστικιά μου αποφάσισε προκειμένου να με δεί και καθόλου μέχρι τότε, να μου κρύψει τον καταβατήρα, τα φρένα μου και την σπηλαιολογική ζώνη...

Να είστε όλοι πάντα καλά,

Νικόλας
(T4NG0)

Υ.Γ. Και μια φωτογραφία της παρέας. Άνω διάζωμα από αριστερά προς τα δεξιά: Νίκος, Βίκη, Παναγιώτης, Δημήτρης, Νίκος, Μάκης, Εύη,
Κάτω διάζωμα από αριστερά: Νικόλας, Σταματία, Χαρά, Νίκος (πίσω από την Χαρά), Γιάννης, Έλενα.

Εικόνα

Λείπει ο Χάρης που μας την κοπάνησε μια μέρα νωρίτερα.... :(
xaris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 3:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από xaris »

Ναι Νικο μου.Για να μη μου κρυψει και εμενα το καταβατηρα και κατεβαινω με μιση ψαλιδια το εκανα.Και οι παντρεμενοι εχουν ψυχη.
Εκτος απο αυτα ομως
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ.
Χαρης
H.U.E.
Χάρης
Μέλος του Ομίλου Σπηλαιολογίας Ναυπλίου

ΜΗΔΕΝΙ ΔΙΚΗΝ ΔΙΚΑΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΜΦΟΙΝ ΜΥΘΟΝ ΑΚΟΥΣΗΣ
ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΥΛΟΙ
H.U.E.
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Σήμερα είχαμε το τελευταίο πρακτικό για τα σεμινάρια του ΦΟΣ. Και τι άλλο θα ήταν παρεκτός την χαρτογράφηση. Επιλέξαμε λοιπόν το σπήλαιο του Κυνηγού στο Βόρειο Υμηττό...

Εικόνα
Εικόνα

Όσοι δεν ήρθαν να ξέρουν πως πρώτα θα το κάνουν και μετά θα πάρουν δίπλωμα (εάν φυσικά περάσουν τις εξετάσεις). Τα ευχαριστήρια σε όσους μας βοήθησαν μετά το τέλος των πρακτικών...

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
T4NG0
Active Member
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2005 6:55 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα

Δημοσίευση από T4NG0 »

Καλημέρα σε όλες και όλους....

Πάω στοίχημα πως όλοι νομίζατε οτι τα σεμινάρια είχαν τελειώσει...Τα πρακτικά ΝΑΙ τα θεωρητικά οχι...

Εχθές λοιπόν κάναμε και το τελευταίο θεωρητικό μάθημα στα πλαίσια των σεμιναρίων Α’ επιπέδου από τον ΦΟΣ. Το θέμα : Σπηλαιοκατάδυση...
Ομιλητής ο Νίκος Μιτσάκης (ΣΕΛΑΣ) και πρόεδρος της ΣΟΕ...

Ένα μεγάλο μπράβο στο Νίκο για την παρουσίαση αυτού του υπέροχου αλλά και συγχρόνως τρομακτικού κλάδου της σπηλαιολογίας...

Η παρουσίαση ξεκίνησε με 3 βιντεάκια, 2 Γαλλικά και 1 Ελληνικό... Μας έδειξε τους 2 κλάδους της Σπηλαιοκατάδυσης (πέρασμα σιφονιών, και εξερεύνηση πηγής) όπως επίσης και μία Ελληνική αποστολή στο Δέρσιο για πέρασμα σιφωνιού. Εξηγήσεις καθ’ όλη την διάρκεια των βίντεο, έπειτα συζήτηση και εν συνεχεία επίδειξη του σπηλαιοκαταδυτικού εξοπλισμού...

Προσωπικά συμπεράσματα....

Η σπηλαιοκατάδυση είναι ένας κλάδος της σπηλαιολογίας που μπορεί να σου δώσει πρωτόγνωρα συναισθήματα χαράς αλλά και φόβου... Χαράς, γιατί μέσα από την σπηλαιοκατάδυση καινούρια, παρθένα, τμήματα σπηλαίων μπορούνε να ανακαλυφθούν αλλά και Φόβου γιατί ξέρεις οτι παίζεις την ζωή σου σε ένα παιχνίδι όπου οι πιθανότητες ατυχήματος αυξάνονται περισσότερο....
Ο σπηλαιοκαταδύτης πρέπει να έχει απίστευτη ψυχραιμία, αλλά συγχρόνως και μια μικρή δόση παραπάνω τρέλας (από τους μη δύτες σπηλαιολόγους) γιατί αλλιώς δεν θα έκανε αυτό που κάνει...
Θα έκανα εγώ ποτέ σπηλαιοκατάδυση;;; Ναι ...σίγουρα...αλλά όχι ακόμη... πρός το παρόν η σπηλαιολογία σε μη πλημμυρισμένα τμήματα σπηλαίων με υπερκαλύπτει και μόνο όταν θα θεωρήσω τον εαυτό μου έμπειρο σπηλαιολόγο θα σκεφτώ προς το υγρό μέρος των σπηλαίων...
Προς το παρόν ύστερα από αυτό το μάθημα κατάλαβα πόσο δύσκολη είναι μια σπηλαιοκατάδυση και σέβομαι ακόμη περισσότερο όσους την επιχειρούν....

Ευχαριστούμε και πάλι Νίκο...

Νικόλας
Νικόλας Βολάκος
ΣΕΛΑΣ
Άβαταρ μέλους
MALAMA KATERINA
Active Member
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2005 9:35 pm

Δημοσίευση από MALAMA KATERINA »

Μετά όλα αυτά τα πολύ ωραία.... έρχονται και οι εξετάσεις!!!! :twisted: :twisted: :twisted:
Οι, του σεμιναρίου Α΄επιπέδου ΦΟΣ: Διαβάστε, ξεσκονίστε τις σπηλαιολογικές σας γνώσεις γιατί την επόμενη Τετάρτη βράδυ ΓΡΑΦΕΤΕ!
Οχι, όχι δεν είμαι κακιά.
Μία φορά κι έναν καιρό
ήμουν ελπίδα για τον κόσμο
τώρα μόνη κολυμπώ..


http://lifeaction.blogspot.com/
http://okthisismylife.blogspot.com/
http://www.flickr.com/photos/43010836@N02/
Άβαταρ μέλους
haris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 496
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 19, 2005 6:27 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από haris »

Αναρωτήθηκα κι εγώ για τη σπηλαιοκατάδυση. Με όσα είδα κι άκουσα ως τώρα θα με ενδιέφερε όσον αφορά το πέρασμα σιφωνιών με την ελπίδα να οδηγούν σε άλλες αίθουσες. Η κατάδυση σε βάθος δεν με ενθουσιάζει προς το παρόν. Βέβαια δεν σκέφτομαι κάτι άμεσα, αφού ακόμα τα σπήλαια είναι σχετικά νέος χώρος για μένα κι έχουν πολλά να μου προσφέρουν τα "στεγνά" τμήματά τους.
Άβαταρ μέλους
T4NG0
Active Member
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2005 6:55 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα

Δημοσίευση από T4NG0 »

MALAMA KATERINA έγραψε:Μετά όλα αυτά τα πολύ ωραία.... έρχονται και οι εξετάσεις!!!! :twisted: :twisted: :twisted:
Οι, του σεμιναρίου Α΄επιπέδου ΦΟΣ: Διαβάστε, ξεσκονίστε τις σπηλαιολογικές σας γνώσεις γιατί την επόμενη Τετάρτη βράδυ ΓΡΑΦΕΤΕ!
Οχι, όχι δεν είμαι κακιά.
Και όποιος κοπεί;;;;; :oops: :oops: :oops:
Άβαταρ μέλους
haris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 496
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 19, 2005 6:27 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από haris »

MALAMA KATERINA έγραψε:... ξεσκονίστε τις σπηλαιολογικές σας γνώσεις γιατί την επόμενη Τετάρτη βράδυ ΓΡΑΦΕΤΕ!
Νίκο θυμάσαι που μου'πες ότι θα κάναμε μια δουλειά την επόμενη Τετάρτη και δεν θα τελειώσει ως την Παρασκευή; :wink:
... έλα θυμίσου το... κι ότι δεν παίρνει αναβολή; :P
Άβαταρ μέλους
Nikos
Active Member
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Δευ Απρ 11, 2005 9:22 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Nikos »

Όποιος θέλει μπορεί να έρθει νωρίτερα και να γράψει κανα σκονάκι στο τραπεζάκι, στην ντουλάπα κ.ο.κ.

Βέβαια, θα πρέπει να καταβάλει και ένα μικρό αντίτιμο :twisted: για να μην το πω στην δασκάλα. :-$

:bat: :bat:
Νίκος
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Δημοσίευση από andreas »

Τι χωλοσκάτε ?

Λαδώστε, να περάσετε...

:mrgreen:
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
xaris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 3:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από xaris »

Νικο μισα μισα με το συλλογο να βγαλουμε και τα εξοδα για την πυξηδα.
Χαρης
H.U.E.
Χάρης
Μέλος του Ομίλου Σπηλαιολογίας Ναυπλίου

ΜΗΔΕΝΙ ΔΙΚΗΝ ΔΙΚΑΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΜΦΟΙΝ ΜΥΘΟΝ ΑΚΟΥΣΗΣ
ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΥΛΟΙ
H.U.E.
Απάντηση