Ανοιχτή Συζήτηση για την Σπηλαιοδιάσωση στην Ελλάδα

Ενημερωθείτε για τα νέα των σπηλαιολογικών (και όχι μόνο) συλλόγων.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΦΑΝΗΣ ΕΛΛΗΝΑΣ
Active Member
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 22, 2005 9:08 am

Ανοιχτή Συζήτηση για την Σπηλαιοδιάσωση στην Ελλάδα

Δημοσίευση από ΦΑΝΗΣ ΕΛΛΗΝΑΣ »

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Από την ΟΜΑΔΑ ΣΠΗΛΑΙΟΔΙΑΣΩΣΗΣ της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΣΠΗΛΑΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ

Προς όλους τους σπηλαιολογικούς συλλόγους,

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Το τριήμερο 28-30 Οκτωβρίου θα πραγματοποιηθεί η 8η Πανελλήνια Σπηλαιολογική συνάντηση, από τους ΦΟΣ και ΣΟΚ, στην Καρδίτσα.

Στα πλαίσια της πανελλήνιας συνάντησης θα μπορούσε να πραγματοποιηθεί και να καθιερωθεί επίσημα, πανελλήνια άσκηση σπηλαιοδιάσωσης με την συμμετοχή όλων. (Είναι κρίμα που το παράδειγμα της συνάντησης του Παλαιοχωρίου δεν επαναλήφθηκε.)

Τμήμα των δραστηριοτήτων της συνάντησης θα μπορούσε να αφιερωθεί στην σπηλαιοδιασωση με παρουσιάσεις για σχετικά θέματα (τεχνικές, προδιαγραφές υλικών κλπ) και ανοιχτή συζήτηση.

Ακόμη θα μπορούσε να επαναληφθεί (και να ενσωματωθεί στο μέλλον στις πανελλήνιες συναντήσεις) η ετήσια εθελοντική αιμοδοσία.

Με στόχο την δημιουργία στο μέλλον κοινής ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΣΠΗΛΑΙΟΔΙΑΣΩΣΗΣ,

Σας προσκαλούμε

σε ανοιχτή συζήτηση με κεντρικό θέμα:

Η ΣΠΗΛΑΙΟΔΙΑΣΩΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Επιμέρους θέματα/προτάσεις για συζήτηση:

 Η δημιουργία ενιαίου φορέα σπηλαιοδιάσωσης στην Ελλάδα.
 Το πλαίσιο συνεργασίας των υφιστάμενων ομάδων σπηλαιοδιάσωσης.
 Η διεξαγωγή κοινής άσκησης σπηλαιοδιάσωσης στα πλαίσια της επόμενης πανελλήνιας συνάντησης.
 Η Τράπεζα Αίματος για όλους τους σπηλαιολόγους.
 Η διεξαγωγή εθελοντικής αιμοδοσίας στην επόμενη πανελλήνια συνάντηση και η θεσμική της καθιέρωση.

Η συζήτηση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 29 Ιουνίου 2005, στα γραφεία της Ε.Σ.Ε., στις 8:30 μμ, μετά την 1η Πανελλήνια Εθελοντική Αιμοδοσία στην οποία ελπίζουμε να συμμετάσχουν ΟΛΟΙ.

Σας περιμένουμε όλους.

Με σπηλαιολογικούς χαιρετισμούς,

η ΟΜΑΔΑ ΣΠΗΛΑΙΟΔΙΑΣΩΣΗΣ της Ε.Σ.Ε.

Για περισσότερες πληροφορίες στείλτε e-mail στο esediasosi@yahoo.gr
ή επικοινωνήστε με τα μέλη της συντονιστικής επιτροπής της
ΟΜΑΔΑΣ ΣΠΗΛΑΙΟΔΙΑΣΩΣΗΣ της Ε.Σ.Ε.

ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ τηλ. 6938368659
ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΟΣ τηλ. 6932612166
ΓΩΓΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ τηλ. 6944152616
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΦΑΝΗΣ ΕΛΛΗΝΑΣ την Πέμ Ιουν 02, 2005 10:00 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Αγαπητέ Φάνη,

Κατ'αρχήν συγχαρητήρια για την πρόσφατη εκλογή σου στο ΔΣ της ΕΣΕ.

Συγχαρητήρια επίσης για την πρόταση για ανοικτή συζήτηση σχετικά με την σπηλαιοδιάσωση. Νομίζω σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να απουσιάσουν από την συνάντηση αυτήν οι εκπρόσωποι της ΣΠΗΛΑΙΟΔΙΑΣΩΣΗΣ, Νίκος Μητσάκης και Στέφανος Νικολαϊδης. Επίσης θα πρέπει να παρευρεθούν και να ειδοποιηθούν και εκπρόσωποι από άλλους συλλόγους - εταιρείες όπως η ΕΠΕΑΝ κτλ.

Είμαι σίγουρος ότι οι εκπρόσωποι της σπηλαιοδιάσωσης θα χαρούν να μοιραστούν μαζί σας τις βέλτιστες πρακτικές αλλά και τις περιοχές προς βελτίωση που έχουν εντοπίσει κατά την διετή δράση της ενιαίας (από 8 συλλόγους) ομάδας σπηλαιοδιάσωσης.

Επίσης είναι σημαντικότατη η πρωτοβουλία της ΕΣΕ για την Πανελλήνια Αιμοδοσία και νομίζω ότι θα πρέπει να παρευρεθούν όσο το δυνατόν περισσότεροι σπηλαιολόγοι. Ας έχουν επίσης υπόψη όλοι (αχρείαστο να είναι...) ότι υπάρχουν τράπεζες αίματος στον ΣΠΕΛΕΟ και στον ΣΠΟΚ ενώ πρόσφατα το ΔΣ της ΣΟΕ όρισε σαν υπεύθυνη για την οργάνωση Ομοσπονδιακής Τράπεζας αίματος την Ε.Κόνιαρη (ΣΠΕΛΕΟ).

Με εκτίμηση,


Κώστας Αδαμόπουλος
Σπηλαιολογική Ομοσπονδία Έλλάδος
Γ.Γραμματέας

Υ.Γ.: Παρακαλώ να μας αποστείλεις υλικό για να διαφημίσουμε την Αιμοδοσία μέσω του fhs.gr αλλά και με αλληλογραφία προς τα μέλη μας.
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Συντρόφια καλημέρα!

Καταρχάς πολύ χάρηκα για την θέση της ΣΟΕ στο θέμα…. Πιστεύω πως ο,τιδήποτε γίνεται ανοικτά μπορεί να συμβάλει σε άρση παρεξηγήσεων και αλληλοκατανόηση. Τέλος, πιστεύω πως ο ΦΟΣ ως σύλλογος ενταγμένος στην ΣΟΕ θα συμμετέχει και θα υποστηρίξει οποιαδήποτε κίνηση σε αυτήν την κατεύθυνση.

Και με την αιμοδοσία τι γίνεται; Ήταν να μην μαθευτεί πως είμαι γλυκοαίματος και ότι θα πάω στην αιμοδοσία της ΕΣΕ και πλακώσατε όλοι να πάρετε λιγουλάκι… Ευτυχώς που μπορούμε να δίνουμε ανά τρίμηνο… Οπότε να προτείνω το εξής: γιατί να μην οργανωθεί αιμοδοσία από το Ομοσπονδιακό μας όργανο στα πλαίσια αυτής της Πανελλήνιας; Μπορεί να το έχει προτείνει κι άλλος κι εγώ να το πέρασα στο παρασκήνιο του μυαλού μου...

Ελένη ανέλαβε δράση!

Δημήτρης Καραγιάννης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Φάνη δεν δημοσιοποίησα καμμιά συζήτηση που είχα μαζί σου, παρά μόνο μία επιστολή προς το πρόσωπο μου. Κι αυτό για να απολογηθώ! Η ανακοίνωση για την αιμοδοσία έχει βγεί στο spilaio μέρες πριν. Η απάντηση της ΣΟΕ δια χειρός Αδαμόπουλου ήρθε 8 ώρες μετά την δική σου ανακοίνωση. Χρειάστηκε περισσότερο χρόνο νομίζεις για να διαμορφώσει η ΣΟΕ μια θέση που καλύπτει κι εσένα; Να γίνει δηλαδή Αιμοδοσία στην Πανελλήνια, όταν μάλιστα το έχεις ήδη προτείνει εσύ; Και πως καπελώνεω είτε εσένα, είτε την ΕΣΕ όταν παραδέχομαι ότι έκανα λάθος και την πρταση την έχεις κάνει ήδη εσύ. Ο ιστορικός (αν ενδιαφερθεί δηλαδή κανείς ιστορικός) λες να διαβάσει τα δικά μου και να ξεχάσει τα δικά σου/σας; Και στο κάτω κάτω γιατί δεν μου το υποδείκνυες κι αν έβλεπες ότι την κάνω γαργάρα ας μου τά 'χωνες...

Η ΕΣΕ είναι όντως ένα μεγάλο, ενεργό και ιστορικό κομμάτι της ελληνικής σπηλαιολογίας. Το οποίο και εγώ ψηφίζω και αγωνίζομαι και προσπαθώ να έρθει μαζί μας.Πού; Μα σε ένα ομοσπονδιακό όργανό στο οποίο - αναγκαστικά - θα έχει βαρύνοντα και σημαίνοντα ρόλο, αλλά θα είναι ΕΝΑ από τα μέλη. Τώρα η Έλενα θα φωνάζει, αλλά sorry η συζήτηση ξεστράτισε... Σε κάθε περίπτωση, ας ελπίσουμε πως το αίμα (μπρρρ...) θα μας βγει σε καλό...

Δημήτρης Καραγιάννης

ΥΓ Η πλάκα έιναι πως μόλις είχα στείλει το καταραμένο εκέινο μήνυμα είδα την παράλειψη μου... Επειδή όμως έπρεπε να φύγω, είπα να κάνω την διόρθωση αργότερα... Και το ...ξέχασα.
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Απάντηση